30/12/2018

Yerli üretim logosu nedir? Nasıl kullanılır?

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni yönetmeliğe göre artık tüm iş yerleri ürünleri için raf etiketlerinde ürünün yerli üretim olup olmadığı, menşe ülkesi ve ürün fiyat değişikliği tarihini yazmak zorunda. Buraya tıklayarak bakanlığın resmi sitesi üzerinden ilgili yönetmeliğe dair duyuruyu okuyarak kılavuzu inceleyebilirsiniz. Bu yönetmeliğe uymayan iş yerleri için para cezası yer almaktadır. Denetlemelerde ceza almamak için bu konuda özen göstererek yerli üretim logolu yeni etiketlerini oluşturarak raflarınıza takmanızı tavsiye ederiz. Peki yerli üretim logosu raf etiketine nasıl koyulur? Renkli mi renksiz mi olması gerekiyor? Menşe ülke bilgisi ve son fiyat değişikliği tarihini otomatik olarak nasıl ekleyebiliriz?


Yerli üretim logosu Türkiye’de üretilen tüm ürünlerde yazmak zorundadır. Türkiye’de üretilmeyen bir ürüne ise yerli üretim logosu yerleştirmek yasaktır. Aynı şekilde bir ürünün hangi ülkede üretildiği ve ürün için en sonra ne zaman fiyat değişikliği olduğunun da etikette yer alması zorunludur. Yerli üretim logosu kırmızı-beyaz ve ya siyah-beyaz renklerde etikette okunur ve belirgin olmalıdır.

BenimPOS ile hem web hemde masaüstü uygulamalar üzerinden otomatik olarak ürünlerinizin etiketlerine yerli üretim logosu, menşe bilgisi ve fiyat değişim tarihi eklemesi gerçekleştirebilirsiniz. Ürün ekle güncelle sayfasına girdikten sonra sağ alttaki işaretli alandan ürün menşe ülkesini seçerek kaydediniz. Ürün menşe ülkesinin “Türkiye” olması durumunda raf / ürün etiketi ürettiğinizde yerli üretim logosu otomatik olarak oluşturulacaktır. Menşesi Türkiye olmayan ürünler için bu logo etikette yer almamaktadır. Ürün üzerinden değişiklik yaptığınız anda fiyat değişim tarihide otomatik olarak kaydedilmektedir. Böylece bu değişiklik tarihide etikete otomatik olarak eklenmektedir.

Web uygulamasında raf etiketi üretmek için “Ürünler” sayfasına gidiniz. Bu sayfada işaretli alandan raf etiketinin A4 kağıda yapılacak baskısı için şablon seçimi yapınız ve ardından “Raf etiketini üret” düğmesine tıklayınız. Raf etiketi otomatik olarak yerli üretim logosu da eklenerek oluşturulacaktır.

Ürünler sayfasındaki menşe sütunundan menşe ülkeyi seçtikten sonra güncelle düğmesine basmanız yeterli.Raf etiketi ürettiğiniz de aşağıdaki gibi bir çıktı alacaksınızdır.


Yerli üretim logolu raf ve ürün etiket çıktılarını masaüstü uygulaması ile de aynı sayfalar üzerinden aynı işlemlerde elde edebilirsiniz.

İletişim

Bizimle iletişime geçmek çok kolay

BenimPOS Bilişim Teknolojileri LTD. ŞTİ.
Gazi Teknopark C Blok No.204
Gölbaşı / ANKARA, TR. 06830
WhatsApp: +90 (850) 302-4089
E-posta: bilgi@benimpos.com

Bize sosyal medya hesaplarımız, site canlı destek penceresi ve WhatsApp destek hattından her zaman ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda
Gizlilik Politikası
Kullanıcı Sözleşmesi

WhatsApp Destek Bize Yazın Blog Yazıları

veya bizi sosyal medyadan takip edin

© 2019 BenimPOS