Barkod programı nasıl kullanılır? - barkod programi nasil kullanilir

Barkod Programı

Perkande satış yapan işletmlerin en çok merake ettiği şeylerden birisi barkod programlarıdır. Haliyle akla gelen ilk soru ise barkod programı nasıl kullanılır olmaktadır. Barkod programları işletmelerin satış ve stoklarını tutmalarını sağlayan, müşterilerinin ödeme ve borçlarını takip ettikleri yazılımlardır. Genellikle bir bilgisayar ve barkod okuyucu cihaz ile çalışmaktadırlar. Tabii ki ihtiyaca göre etiket yazıcı, fiş yazıcı ve terazi gibi eklentiler yapılabilir.

Barkod programları barkod cihazının okuduğu barkod numarasını alarak veri tabanında ilgili barkod numarasına ait ürünün bilgilerini getirir. Böylece müşterinin ürünleri okutulurken toplam fiş tutarıda ürünün fiyatına göre güncellenir.

Barkod Programı Satış Ekranı

Barkod programı nasıl kullanılır?
Barkod programı nasıl kullanılır?

Barkod programları nasıl kullanılır?

Bir barkod programı satın aldıktan sonra barkod okuyucuyu bilgisayara takınız. Öncelikle ürün ekle / güncelle sayfasından ürünlerinizi hesabınıza eklemelisiniz. Barkod programı kullanırken en zor kısım ürün stok kartlarını oluşturmaktadır. BenimPOS 850 binden fazla hazır barkodlu ürüne sahiptir. Böylece bir ürünün barkodunu okuttuğunuzda ürünün ortalama piyasa fiyatı ve ürün adı bilgisi karşınıza gelecektir. Ürünlerinizi oluşturduktan sonra satış yap sayfasından ürünlerinizin barkodunu okutarak fişe ekleyebilirsiniz.

Fişe eklediğiniz ürünler için adet ve fiyat değişikliğini satış esnasında yapabilirsiniz. Toplam tutar ise sayfanın sağ üstünde yer alacaktır. Satışınızı Nakit, POS, AçıkHesap veya Parçalı olarak yapabilirsiniz. Müşteri seç kısmında ise varolan müşterileriniz arasından bir seçim yapabilir veya yeni bir müşteri hesabı oluşturarak satışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yaptığınız her satış için BenimPOS barkod programı sattığınız ürün kadar stoktan düşecektir. Örneğin A ürününden elinizde 25 adet var ve 3 adet sattınız. Stok miktarı otomatik olarak 22 adet olacaktır. BenimPOS online barkod sistemi olduğu için verilerinize her zaman her yerden erişebilirsiniz. Böylece hiçbir verinizi kaybetmez ve işletmenizi evinizden veya şehir dışından bile yönetebilirsiniz.

Stoklarınızı takip edebilir ve toptancıya gittiğinizden akıllı telefonunuzdan BenimPOS Mobil uygulaması ile stoklarınızda az kalmış ürünleri listeleyerek sipariş verebilirsiniz.

Müşterilerinizin ödemelerini takip edebilir ve en son ne zaman alışveriş ve ödeme yapmış görüntüleyebilirsiniz. Böylece ödeme tarihi uzun zaman olmuş veya hiç ödeme yapmamış müşterilerini kolayca fark ederek iletişime geçip ödemelerinizi tahsil edebilirsiniz.

Cari hesap takibi
Cari hesap takibi

Barkod programı tercih ederken neye dikkat etmeliyiz?

Barkod programı seçerken satışların doğru kaydedildiği, stok takibini doğru yapan, müşteri ödeme ve borçlarının takip edildiği, firma fatura girişi, ödeme ve borç bilgilerinin görüntülenebildiği, raporlamaları doğru ve çeşitli olan bir barkod programı tercih etmeliyiz.

Ayrıca bu barkod programının internet üzerinden rahatlıkla erişilebilir olmasıda oldukça önemlidir. Böylece dükkana bağımlı kalmadan veya herhangi bir uzak masaüstü yazılıma ihtiyaç duymadan tüm işlemler gerçekeleştirilebilecektir.

Sizde işletmeniz için barkod programı arıyor ve barkod programı nasıl kullanılır merak ediyorsanız BenimPOS’u deneyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.