Barkod programı ne işe yarar? 2020'deki yasal zorunluluklar - barkod programi ne ise yarar

Barkod programı işletmelerin satış ve stoklarını takip etmelerini sağlayan masaüstü veya web yazılımlardır. Barkod programı ile işletmeler tüm satışlarını kaydedebilir ve gün sonunda satışlarını raporlayabilir. Böylece o gün içerisinde ne kadar ciro yaptıklarını, kasalarında olması gereken nakit miktarını, pos olarak yaptıkları satış toplamlarını, varsa açık hesap yapılan satışları, gelir ve giderlerini görerek işletmelerinin o gün içerisindeki tüm finansal sürecini görebilir. Ayrıca ürünlerinin alış fiyatlarını da girerek yaptıkları satışlardan elde ettikleri kârı da öğrenebilirler.

Barkod programı kullanmak fayda sağlar mı?

Ticari bir iş yapan veya yapmayan herkesin dikkat ettiği bir şey vardır: Ne kazandım, ne harcadım? İster devlet memuru olun isterseniz 10 şubeli bir işletmenin sahibi. Her ay düzenli olarak kendinize bu soruyu sorar ve tabiri caiz ise ayağınızı yorganınıza göre uzatırsınız. Eğer işletmenizdeki gelir ve giderleri doğru takip edemezseniz ay sonunda zarar edebilirsiniz. Hiçbir işletme zarar etmek, bu zarardan dolayı personel çıkartmak, küçülmeye gitmek veya iş yerini kapatmak istemez.

Bu yüzden her işletme barkod programı kullanmalıdır. Böylece tüm finansal sürecini takip ederek önünü görmeli ve aksiyonlarını ona göre almalıdır.

Ücretli mi Ücretsiz mi?

Barkod programları genel olarak ücretli yazılımlardır fakat aradığınızda demo yazılımlar da bulabilirsiniz. Fakat bu demo yazılımlar ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılayamayacaklardır. Çünkü bir çok kısıtlaması olacaktır. Kiminde sınırlı sayıda personel tanımlanırken kimisinde günlük 100 satış veya ürün okutma sınırı olacak. Bu yüzden hiçbir zaman istediğiniz performansı alamayacaksınız. Tüm bunlardan dolayı ücretli ve lisanslı bir barkod programı kullanmak faydalı olacaktır.

En iyi barkod programı hangisi?

Hem internet üzerinden çalışması hemde internet olmadığında da satışlara devam edilebilmesi sebebiyle BenimPOS tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. BenimPOS ile hiçbir kurulum yapmadan internet tarayıcınız ile satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Tüm barkod okuyucu, barkod yazıcı ve teraziye destek vermektedir. Sınırsız sayıda cihazda sınırsız sayıda personel ile kullanabilirsiniz.

barkod programı
Barkod programının ekranı nasıldır?

BenimPOS Masaüstü ile tüm bu süreçleri hiçbir ücret ödemeden de yapabilirsiniz. Eğer işletmenizde internet bağlantı sorunu veya kesilmesi yaşarsanız tüm verilerinizle satış ve stok işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz. İnternet bağlantınız geldiğinde ise uygulama kendisini otomatik olarak entegre edecektir.

Mobil uygulaması ile ise mağaza dışındayken tüm raporlamalarınızı yapabilir, toptancıya gittiğinizde stoklarınızı kontrol ederek azalan ürünlerin listesini çıkartıp sipariş verebilirsiniz.

Yasal zorunluluklar nelerdir?

Geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren düzenleme ile artık ürünlerin raf etiketinde yerli üretim logosu zorunluluğu getirildi. Böylece hangi ürünün hangi ülkede üretildiği belirtilmek zorunda. Menşe bilgisi Türkiye olan ürünler için ise “Yerli Üretim” ibaresi artık bir yasal zorunluluk. Bu yüzden işletmeler ürün etiketlerine menşesi Türkiye ise bu ibareyi yerleştirmek zorunda. BenimPOS ile bu işlem çok kolay! Ürünlerinizin menşe bilgisi Türkiye ise “Yerli Üretim” logosu raf veya ürün etiketinize otomatik olarak yerleştirilecektir.