Barkod programı barkodlu satış yapan işletmelerin satış ve stok süreçlerini yönetmelerini sağlayan programlardır. Barkod programları market programı, kırtasiye programları, kuruyemiş programları, giyim mağazası programları gibi işletme türüne özel ön ekler almalarına karşın temelde yapmış oldukları şeyler aynıdır. Büyük ölçekli işletmelerin tamamı barkod programları kullanırken KOBİ olarak tanımlanan “Küçük ve Orta Ölçekli İşletme”lerin çok az bir kısmı barkod programları kullanmaktadır. Aslında bu işletmelerde barkod programı kullanmak istemektedirler. Çünkü her işletme sahibi işletmesine giren – çıkan malı, satılan – satılmayan ürünü, cari hesap hareketlerini, hangi firmaya ne kadar borcu olduğunu ve personellerinin ne zaman ne sattığını görmek ister. 

Barkod programı neden kullanılır?

İşlerini bir düzene sokmak, tüm işletme sürecini tek bir sistem üzerinden takip etmek isteyen işletme sahipleri ilk olarak arama motorlarına girerek “barkod programı” aramasıyla ihtiyaçlarını görebilecek programlar aramaya başlıyor. Tabii ki karşılarına onlarca program çıkıyor. Kimisi tek tek hepsinin demosunu indirerek test ederken, kimisi firmayla iletişime geçerek bilgi alıyor. İşletmenin ihtiya.larını karşılayacak en uygun barkod programını bulmak gerçekten çok zahmetli bir iş. Çünkü hali hazırdaki barkod programları masaüstü uygulama şeklinde ve tek bir lisans alımı ile sahip olunan uygulamalar. Hal böyle olunca. binlerce lira verilip alınan program, yeterli performansı gerçekleştiremeyip, işletmenin değişen ve artan ihtiyaçlarına cevap veremeyince işletme sahibi pişman olmaktadır

Barkod programı

Barkod programı için neye ihtiyaç var?

Barkod programı kullanmak istiyorsanız sadece 2 şeye ihtiyacınız var. İlki barkod okuyucu bir cihaz ikincisi ise bilgisayar.

Barkod okuyucu

Barkod okuyucu cihazlar tetikli, tetiksiz, el tipi ve masaüstü tip olmak üzere çeşitli hallerde bulunmaktadır. Tetiksiz barkod okuyucu cihazlar ürünü cihaza yaklaştırdığınızda otomatik olarak çalışır. Tetikli barkod okuyucular için ise cihazın üzerindeki tetik ile cihazın çalıştırılması gerekmektedir. El tipi barkod okuyucular elle tutulan barkod okuyuculardır. Masaüstü tipi barkod okuyucular ise masaüstünde veya kasada sabit duran barkod okuyuculardır. Aşağıdaki birkaç farklı tipteki barkod okuyucuyu görebilirsiniz. Fiyatları ise 150 TL ile 1.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ortalama 200 TL civarındaki SUNLUX XL-626A marka tetiksiz el tipi barkod okuyucu tercih edebilirsiniz.

Barkod okuyucu

Bilgisayar

Barkod programı için bilgisayara da ihtiyaç duyacaksınız. Barkod sistemleri genellikle çok güçlü özelliklere sahip bilgisayar gereksinimi duymamaktadır. Bu yüzden orta seviye bir bilgisayar ihtiyaçlarınızı fazlaca görecektir. 2 GB ve daha üstü bir RAM kapasitesine sahip, Windows 7 ve üzeri işletim sistemine sahip, 1.8 GHZ ve üstü bir işlemciye sahip, 80 GB ve üstü depolama alanına sahip bir bilgisayar ihtiyaçlarınızı fazlasıyla görecektir. BenimPOS Web uygulaması tarayıcı tabanlı olarak çalıştığı için daha düşük sistem gereksinimlerinde bile çalışabilmektedir.

Bilgisayar
Bilgisayar

Barkod programları için belkide en önemli şeylerin başında güncellemeler gelmektedir. Çünkü yasal yönetmelikler belirli aralıklarda değişmekte ve yeni yönetmelikler yayınlanmaktadır. Bu yeni yönetmeliklere ayak uydurmayan barkod programları işletmeleri de zor durumda bırakmaktadır. Örneğin yayınlanan son yönetmeliğe göre artık raf etiketlerinde yerli ürünler için yerli üretim logosu yer alması zorunluluğu getirildi. Bazı barkod programları kendilerini bu yönetmeliğe göre güncellemediler ve bu yüzden işletmeler para cezası aldı. Bazı barkod programları ise yerli üretim logosu güncellemesi için binlerce lira güncelleme parası talep etti. Hem programı alırken bir dünya para ödeyip hemde sonrasında işin içinden çıkılmaz bir kuyuya düşmek kimsenin istemeyeceği bir şeydir. 

BenimPOS’da ise yazdığımız tüm bu olumsuzlukların farkında olarak geliştirmeler yapmaktayız. Tüm yönetmelikleri takip ederek, en kısa sürede BenimPOS Barkod Programını geliştiriyoruz. Yapmış olduğumuz hiçbir geliştirme veya özellik için ücret talep etmiyor, tamamını ücretsiz sunuyoruz. Yıllık lisans modeli ile ihtiyacınız olan yıllar için satın alma yaparak ihtiyacınız olmayan durumlarda gereksiz masraflara girmiyorsunuz. Lisans alma ile sahip olduğunuz lisans tüm cihazlarda kullanılabilir olduğu için format veya çökme durumlarında ikinci bir anahtara ihtiyacınız olmadan e-posta ve parolanız ile giriş yaparak kullanabiliyorsunuz. BenimPOS ile işletmenizin satışlarını gerçekleştirebilir, stok takibi yapabilir, cari hesap hareketlerini görüntüleyebilir, firma borç – ödeme durumunuzu sorgulayabilir ve esnek raporlaması ile tüm olasılıkları değerlendirebilirsiniz.

BenimPOS Masaüstü uygulamasını ise buraya tıklayarak indirebilisiniz. Böylece internetiniz olmadığı anlarda da satışlarınıza devam edebilirsiniz.