BenimPOS Hakkında En Çok Sorulan Sorular

 • 20/03/2024

Bu yazıda BenimPOS hakkında en çok sorulan soruları paylaşacağız.


Soru 1. BenimPOS Nedir?

Cevap : BenimPOS, işletmeler için satış ve stok işlemlerini kolay bir şekilde takip etmelerini sağlayan bulut tabanlı bir barkodlu satış ve stok takip programıdır. İşletmeler BenimPOS'u web, mobil ve masaüstü olarak 3 farklı platformda kullanabilir. BenimPOS ile aşağıdaki işlemleri ve daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz;


Detaylı olarak stoklarınızı takip edebilirsiniz,

Satışlarınızı farklı ödeme tipleriyle kaydedebilirsiniz,

Cari hesaplarınızı ve cari hesaplarınızın borç - alacaklarını takip edebilirsiniz,

7 farklı raporlama seçeneği ile satışlarınızı, en çok satan ürünlerinizi, en çok kazandıran ürün gruplarınızı, birlikte en çok satan ürünlerinizi listeleyebilirsiniz,

Gelir ve giderlerinizi kaydederek gelir ve giderlerinizi takip edebilirsiniz,

2.5 milyon hazır ürün bilgisi ile ürünlerinizi hızlıca oluşturabilirsiniz,

Personellerinizi tanımlayarak verdiğiniz yetkilerler personellerinizin kullanmasını sağlayabilirsiniz,

Birden fazla mağazanız varsa tek panelden tüm şubelerinizi yönetebilir, şubeler arası ürün ve stok transferi yapabilirsiniz,

Ek bir ücret ödemeden mobil uygulaması ile telefonunuzdan mağazanızı yönetebilirsiniz.

BenimPOS ile işletmeler ürün, stok, cari, firma, personel, gelir / gider gibi iş sürecindeki tüm hareketleri takip eder. Hazır barkodlu ürünler ile stoklarında olmayan bir ürünü satış sayfasında okuttuğunda ürün otomatik olarak hesabına eklenir. Müşterilerinin tüm açık hesap, alacak ve ödeme işlemlerini görüntüleyerek müşteri hesabına işlem girebilir. Firmalara olan fatura, ödeme, borç işlemlerini görebilir. Fatura ve makbuzlarını sisteme yükleyebilir. Böylece ihtiyacı olduğu faturaya veya makbuza her zaman erişebilir. Vadesi yaklaşan veya geçmiş tüm müşteri ve firma işlemlerini görüntüleyebilir. Personellerinin yaptığı tüm satış ve işlem hareketlerini görüntüleyerek personelin elde ettiği kazancı takip edebilir ve kasa raporuyla kasada eksik olup olmadığını görebilir. Akıllı telefonu ile cihaz kısıtlaması olmadan tüm akıllı telefonlardan satış, stok, firma, müşteri, raporlama ve stok sayımı yapabilir. Akıllı telefonların kameraları sayesinde el terminaline ihtiyaç duymadan kısa bir sürede stoklarını sayabilir.


Soru 2. BenimPOS'u Nasıl Kullanabilirim?

Cevap : BenimPOS'u kullanmak için kayıt olmanız yeterlidir. Web, mobil veya masaüstü uygulamalardan kayıt olarak ilk 1 ay boyunca tüm özelliklerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. 1 ayın sonunda dilerseniz ücretsiz masaüstü sürümü ile bazı kısıtlamalar dahilinde ücretsiz olarak kullanmaya devam edebilir veya lisanslı bir modele geçiş yaparak tüm özellikleri kullanmaya devam edebilirsiniz.


Soru 3. Ücretlendirmesi veya Fiyatı

Cevap : BenimPOS'un 3 farklı lisans modeli vardır. İlki belirli kısıtlamalarda tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen masaüstü uygulamasıdır. Bunu genellikle mikro düzeydeki işletmeler için tavsiye ediyoruz. İhtiyacınız sadece satış ve stoklarınızı takip etmek, müşterilerinizin borçlarını kaydedip veresiye hesaplarını görüntülemek istiyorsanız bu sürümü öneririz. 2. model ise yıllık lisanslı olan web, mobil ve masaüstü uygulamaların tamamını hiçbir kısıtlama olmadan kullanabileceğiniz yıllık lisans modelidir. Bunu işini küçük ve üstü düzeydeki işletmeler için öneriyoruz. Yıllık lisanslı modeli sınırsız cihazda hiçbir kısıtlama olmadan kullanabilirsiniz. Verileriniz bulut ortamına yedeklenir ve dilediğiniz zaman erişebilirsiniz. Google Play Store veya App Store'dan BenimPOS Pro uygulamasını indirerek telefonunuzdan da BenimPOS'u kullanabilirsiniz. Personellerinizde verdiğiniz yetkiler dahilinde web, mobil ve masaüstü uygulamaların tamamını kullanabilir. 3. Lisans modeli ise masaüstü uygulama için ömür boyu lisans modelidir. Bu lisans ile yalnızca masaüstü uygulamasını tek ödeme ile satın alabilir ve her zaman kullanabilirsiniz. Bu lisansı satın aldığınızda ilk 1 yıl web ve mobil uygulama lisanslarını size hediye ediyoruz. Sonraki senelerde masaüstü uygulamasını tüm özellikleri ile kullanabilirken web ve mobil uygulama erişimi kapatılacaktır. Dilerseniz sonraki seneler bizimle iletişime geçerek @ iskontolu olarak web ve mobil uygulama lisansınızı 1 yıl daha uzatabilirsiniz. BenimPOS lisans ücreti ve fiyatı hakkında daha detaylı bilgi için https://www.benimpos.com/fiyatlandirma/ sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.


Soru 4. Diğer Uygulamalardan Farkı Nedir?

Cevap : BenimPOS piyasadaki diğer satış ve stok takip programlarından çok daha üstündür. Diğer uygulamalar yalnızca bilgisayara indirilen masaüstü uygulamalar şeklinde iken BenimPOS bulut tabanlı çalışan bir uygulamadır. Böylece istediğiniz zaman dilediğiniz yerden tüm verilerinize erişebilirsiniz. Bunun dışında sırasıyla aşağıdaki özellikleri ile rakiplerinden ayrılmaktadır;

 •  Sınırsız cihazda kullanılır. Ek lisans veya ücret gerekmez,
 •  Telefon, WhatsApp ve E-posta ile her zaman ücretsiz destek hizmeti,
 •  Hazır 2.5 milyondan fazla güncel ürün bilgisi,
 •  Android ve IOS cihazlar ile telefondan kullanılabilir,
 •  Bulut tabanlı erişim. İnternet bağlantısı olan tüm cihazlardan anlık erişim,
 •  Tüm güncellemeler ücretsiz,
 •  Detaylı raporlama seçenekleri ile şüpheli işlem, stok hareketleri izlenebilir,
 •  İnternet kesildiğinde de işlem yapabilme yeteneği. Hem online hem offline çalışma,
 •  Günlük bulut yedekleme ile tüm veriler güvenle saklanır,
 •  Sınırsız personel, ürün, firma ve müşteri tanımlanabilir. Kullanıcı başı ücretlendirme bulunmaz.

Soru 5. BenimPOS Masaüstü Uygulaması Nasıl Kurulur ve Yüklenir?

Cevap : İnternetiniz olsun ya da olmasın, hiç önemli değil! BenimPOS Masaüstü uygulamasını indirin, giriş yapın ve kullanın. BenimPOS Masaüstü uygulaması aynı anda yalnızca bir cihazda kullanılabilir. Birden fazla cihazda kullanımlarda bir bilgisayara masaüstü uygulamayı kurabilir, diğer bilgisayarlarda web uygulamasını kullanabilirsiniz. BenimPOS Masaüstü’nü kullanabilmeniz için öncelikle sırasıyla Microsoft .NET Framework 4.5 ve SQL Server 2014 Local Database’i kurmanız gerekmektedir.


Microsoft .NET Framework 4.5’i buradan indirip kurunuz : https://download.microsoft.com/download/B/A/4/BA4A7E71-2906-4B2D-A0E1-80CF16844F5F/dotNetFx45_Full_setup.exe


SQL Server 2014 Local Database için :


32 bit kullanıyorsanız : https://download.microsoft.com/download/E/A/E/EAE6F7FC-767A-4038-A954-49B8B05D04EB/LocalDB 32BIT/SqlLocalDB.msi


64 bit kullanıyorsanız : https://download.microsoft.com/download/E/A/E/EAE6F7FC-767A-4038-A954-49B8B05D04EB/LocalDB 64BIT/SqlLocalDB.msi


Bu 2 programı yükledikten artık BenimPOS Masaüstü’nü indirebilirsiniz. BenimPOS Masaüstü’nü kullanabilmeniz için kayıt olmanız gerektiğini unutmayın. https://benimpos.s3.eu-central-1.amazonaws.com/BenimPOS.zip bağlantısına tıklayarak BenimPOS Masaüstü uygulamasını indirebilirsiniz. İndirdikten sonra .zip dosyasını klasöre çıkartarak klasör içerisindeki BenimPOS.exe dosyasını çalıştırıp giriş yaparak kullanabilirsiniz.


Soru 6. Yazarkasa POS Entegrasyonu Var mı?

Cevap : Şu an için yalnızca Ödeal E-Fatura POS cihazı ile BenimPOS ile yaptığınız satışları VUK 507 yönetmeliğine göre e-arşiv veya e-fatura olarak kesebilir ve malileştirebilirsiniz. Hali hazırda ise inPOS yazarkasa pos cihazları için geliştirme sürecimiz devam etmektedir. 


Soru 7. Pazaryeri Entegrasyonu Var Mı?

Cevap : BenimPOS ile pazaryeri entegrasyonu (hepsiburada, trendyol, n11, amazon vb.) bulunmamaktadır.


Soru 8. Birden fazla şubem var BenimPOS ile şubelerini takip edebilir yönetebilir miyim?

Cevap : Evet, BenimPOS ile şubelerinizi kolayca yönetebilirsiniz. Bunun için web uygulamasında üst menüde ANA HESAP yazısına tıklayarak açılan pencerede Şube Ekle seçeneği ile şubelerinize hesabınıza ekleyebilirsiniz.  


Soru 9. Lisans fiyatına şubeler dahil midir yoksa şube başı ücretlendirme bulunuyor mu?

Cevap : Oluşturulan her şube için ilk 1 ay tüm uygulamalara erişim ücretsizdir. Bu süre sonunda lisans alınarak kullanılmaya devam edilebilir. Her bir şube başlı başına tam sürüm bir mağaza yazılımı olduğu için haricen lisanslanır. Şubeli kullanımda her şube için iskonto uygulanmaktadır. Şubeli satın almak için müşteri destek hizmetimizle iletişime geçebilirsiniz.


Soru 10. Destek almak için nasıl ulaşabilirim?

Cevap : Eğer eğitim içeriklerimiz ve yapay zeka botumunuz yanıtları size yeterli gelmez ve gerçek bir kişiyle konuşmak ve destek almak isterseniz 0850 302 4089 Whatsapp destek hattımızdan, 0312 911 2233 numaralı telefon destek hattımızdan veya [email protected] e-posta adresimizden e-posta atarak destek alabilirsiniz.


Soru 11. Destek hizmet saatleriniz nedir?

Cevap : Destek hizmet saatlerimiz resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 - 18:00 saatleri arasındadır. Destek almak isterseniz 0850 302 4089 Whatsapp destek hattımızdan, 0312 911 2233 numaralı telefon destek hattımızdan veya [email protected] e-posta adresimizden e-posta atarak destek alabilirsiniz. 


Soru 12. Destek hizmeti ücretli midir?

Cevap : Hayır, BenimPOS'ı ücretli veya ücretsiz sürümde kullanmanız fark etmeksizin tüm destek hizmet süreçleri ücretsizdir. 


Soru 13. Mağazama gelerek kurulum yapar mısınız?

Cevap : BenimPOS bulut tabanlı bir uygulama olmasından dolayı saha hizmetimiz bulunmamaktadır. Eğer kurulum ve temel kullanım aşamasında desteğe ihtiyacınız olursa destek hattımızdan bizimle iletişime geçerek kurulum ve kullanım aşamasında destek alabilirsiniz. Uzak masaüstü bağlantısı yaparak tüm süreçte size yardımcı olabilirim.  


Soru 14. Barkod okuyucu, fiş yazıcı ve terazi gibi donanım ürünlerini satıyor musunuz?

Cevap : BenimPOS olarak yalnızca yazılım geliştirmesi yapmaktayız. Donanım satışımız bulunmamaktadır. BenimPOS tüm donanımlarla entegre çalışmaktadır. Dilediğiniz bir barkod okuyucu, fiş yazıcı alabilirsiniz. Barkodlu tüm terazilerle veya CAS - TEM marka bilgisayar bağlantılı terazilerle rahatlıkla kullanabilirsiniz. 


Soru 15. POS PC bilgisayarımı BenimPOS ile kullanabilir miyim?

Cevap : Evet, POS PC bilgisayarınıza BenimPOS Masaüstü uygulamasını yükleyerek veya tarayıcınızdan http://www.benimpos.com adresi üzerinden POS PC dokunmatik ekran bilgisayarınız ile kullanabilirsiniz.


Soru 16. E-Fatura ve E-Arşiv entegrasyonunuz var mı?

Cevap : Evet, BenimPOS ile e-fatura ve e-arşiv fatura kesebilirsiniz. BenimPOS olarak mysoft özel entegratörü ile çalışmaktayız. mysoft firması ile iletişime geçerek BenimPOS uygulaması ile entegre e-fatura kullanmak istediğinizi söylediğinizde e-fatura aktivasyon işlemleriniz tamamlanacak ve verilen API bilgileri ile BenimPOS üzerinden satışlarınızı resmi faturaya dönüştürebileceksiniz.


Soru 17. Hangi tip firmalar BenimPOS'u kullanabilir?

Cevap : Perakende veya toptan satış yapan tüm işletmeler rahatlıkla BenimPOS'u kullanabilir. Örneğin market, kırtasiye, kuruyemiş, petrol istasyonu, şarküteri, manav, züccaciye, giyim mağazası, petshop, hırdavatçı, yapı market, giyim mağazası ve daha birçok esnaf tipi için uygundur.


Soru 18. Size güvenebilir miyim?

Cevap : BenimPOS Ankara Gölbaşı'nda Gazi Üniversitesi içerisinde yer alan Gazi Teknopark'ta faaliyet gösteren bir yazılım şirketidir. 2017 yılından beridir BenimPOS uygulamasını geliştirmekteyiz. BenimPOS 17 ülkeden 4.000'den fazla işletme tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. BenimPOS'ta yaptığınız her şey günlük olarak bir çok kez yedeklenir. En kötü duruma karşı her zaman hazır olmak için alt yapılarımızı sürekli olarak geliştirmekteyiz. Eş zamanlı olarak çalışan sunucularımız olası durumlarda yaşanabilecek kesintilerin önüne geçmekteyiz. Ayrıca bir teknokent firması olmamız sebebiyle tüm resmi işlemlerimiz aylık olarak Gazi Teknopark yönetimine ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bildirilmektedir. Bu normal bir firmadan farklı olarak sadece teknokent firmalarına uygulanan özel bir prosedürdür. 


Soru 19. kovann uygulaması nedir?

Cevap : kovann uygulaması BenimPOS tarafından geliştirilen ve BenimPOS kullanıcılarının ücretsiz bir şekilde kullanabileceği mahalleden sipariş almanızı sağlayan bir sipariş uygulamasıdır. kovann ile seçtiğiniz mahalledeki müşterilerinizin size sipariş oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Müşterileriniz ödemelerini kapıda nakit ve ya kapıda kredi kartı olarak gerçekleştirebilir. 


Soru 20. kovann uygulamasında mağazamı nasıl listelerim?

Cevap : kovann uygulmasında yer almak istiyorsanız öncelikle kovann'da listeleyeceğiniz ürünlerinizin ürün fotoğraflarının olması ve bu ürünler için ürün grupları sayfasından ürün gruplarını oluşturarak ürünlerinize bu gruplara atamalısınız. Ürünlerinizi ve ürün gruplarını ise online siparişe açmalı ve kovann'da göster seçeneğini aktif etmelisiniz. Bu aşamlardan sonra destek hizmetimizle iletişime geçerek mağazanızın kovann'a eklenmesini sağlayabilirsiniz.


Soru 21. kovann uygulamasına ürünlerimi nasıl eklerim?

Cevap : kovann'da listeleyeceğiniz ürünlerinizin ürün fotoğraflarının olması ve bu ürünler için ürün grupları sayfasından ürün gruplarını oluşturarak ürünlerinize bu gruplara atamalısınız. Ürünlerinizi ve ürün gruplarını ise online siparişe açmalı ve kovann'da göster seçeneğini aktif etmelisiniz.


Soru 22. Ürün barkodlarını bilgisayar veya laptop kameramdan okutabilir miyim?

Cevap : Ürün barkodlarınızı bilgisayarınıza taktığınız barkod okuyucu cihaz ile veya BenimPOS Pro mobil uygulaması ile telefon kameranız ile okutabilirsiniz. Bilgisayarınızın veya laptopunuzun kamerasından barkod okutulamamaktadır. 


Soru 23. Hesabımdaki tüm veriler silindi ne yapmalıyım?

Cevap : Eğer masaüstü uygulamayı kullanıyor ve uygulamayı açtığınızda hiç veri görmüyorsanız muhtemelen masaüstü uygulamanızın yerel veri tabanını yanlışlıkla silmiş veya başka yere taşımış olabilirsiniz. Bu durumda yeni bir masaüstü uygulama kurulumu yaptıktan sonra web uygulaması profilim sayfasından "Lisans Bilgilerim" başlığı altından "Entegrasyon Başlat" diyerek web uygulamasındaki verilerinizin yeni masaüstü uygulamanıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. 


Soru 24. Uygulamayı açamıyorum sürekli hata veriyor? 

Cevap : BenimPOS ile ilgili bir hata alır ve bu hatanın çözümünü bulmakta zorlanırsanız lütfen almış olduğunuz hataya ilişkin bir resim veya videoyu 0850 302 4089 numaralı Whatsapp destek hattından bizlerle paylaşınız. 


Soru 25. Etiket yazdırmada sorun yaşıyorum. Ne yapmalıyım? 

Cevap : BenimPOS uygulaması ile A4 kağıda çoklu şekilde veya etiket yazıcınız ile tekli etiket üretebilirsiniz. A4 yazıcıdan çıktı almak için ürün etiketi üret sayfasından ürünlerinizi listeye ekledikten sonra "Çoklu Etiket Üret" diyerek çıktı alabilirsiniz. Tekli etiket üretmek için etiket yazıcınıza bir kaç ayar yapmanız gerekebilir. https://www.youtube.com/watch?v=_fA0pfbY9kQ adresindeki eğitim videomuzu izlemenizi öneririz.


Soru 26. Uygulamaya giriş yapamıyorum

Cevap : BenimPOS uygulamasına giriş yapamıyorsanız e-posta veya parolanızı yanlış giriyor olabilirsiniz. Bu durumda parolamı unuttum seçeneğinden e-posta ve kayıtlı telefon numaranız ile parola sıfırlama bağlantısının telefonunuza gelmesini sağlayabilir ve gelen bağlantıya tıklayarak parolanızı sıfırlayabilirsiniz. 


Soru 27. Alış faturası oluşturduğumda alış fiyatları faturadaki fiyatlarla güncellenmiyor ne yapmalıyım?

Cevap : BenimPOS uygulamasında, alış faturalarını kaydetme işleminde iki tür seçenek bulunmaktadır. İlk seçenek, “Alış faturasını son faturaya göre güncelle” seçeneğini aktif ederseniz girilen alış faturasındaki birim fiyatlarınız ürün kartlarına yansıyacaktır. İkinci seçenek ise “Alış faturasını son faturaya göre güncelle” seçeneğini pasif hale getirdiğinizde alış faturasındaki ürünün eski alış fiyatı ve faturada bulunan birim fiyatı ile muhasebe yöntemlerine göre hesaplama yaparak ortalama bir değer ile yeni bir alış fiyatı oluşturacaktır. Bu işlemi aşağıdaki işlemlerden takip edebilirsiniz.

BenimPOS web uygulaması üzerinden sağ üst köşede bulunan dört kare ikonuna tıklayarak Profilim sayfasına girebilirsiniz. Diğer ayarla seçeneğine tıkladığınızda “Alış faturasını son faturaya göre güncelle” seçeneğini görüntüleyebilirsiniz.


Soru 28. Fiş ve etiket üzerinde firma ismim/unvanımın görüntülenebilmesi için ne yapmam gereklidir?

Cevap : BenimPOS web ve masaüstü uygulamaları üzerinden profil ayarlarınızı açarak, “Firma ismi (fatura)” için olan boşluğu da firma isminizle doldurarak fiş ve etiket üzerinde firma isminizin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.


Soru 29. E-Fatura oluşturuyorken ‘’Fatura oluşturulamadı” şeklinde bir hata alıyorum ne yapmam gerekiyor?

Cevap : Yeni E-Fatura oluşturuyorken ‘Taslak kaydet’ butonuna tıkladığınız “ Verilen tenantldentifirNumber ile Tenant kaydı bulunamadı.” şeklinde bir hata alıyorsanız,müsteri kartında bulunan bilgilerle E-Fatura oluşturuyorken girmiş olduğunuz bilgilerin eşleştiğinden emin olmanız gerekmektedir.Kesmiş olduğunuz fatura kurumsal bir fatura ise vergi numarasına kayıtlı olan bilgilerin eksiksiz ve doğru bir biçimde girilmiş olmalıdır.MySoft paneli üzerinden girmiş olduğunuz bilgiler ile BenimPOS web sayfası E-Fatura ayarları kısmında girmiş olduğunuz bilgileriniz eşleşmesi gerekmektedir. 


Soru 30. BenimPOS web uygulaması anasayfasında görüntülenebilecek vadesi yaklaşan alacak/ödeme kaydetmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Cevap : Vade süresi ekleyeceğiniz ilgili firma ya da müşteri kartını ilgili sayfadan açtıktan sonra, firma bilgileri/müşteri bilgileri seçeneği üzerinden vade kutucuğuna yalnızca gün olarak vade süresi ekleyebilirsiniz. İlgili müşteri ya da firmanın ödemesi ya da alacağı esnasında bu işlemler anasayfanızda görüntülenebilir olacaktır.


Soru 31. Masaüstü uygulamasını çalıştırmaya çalıştığımda “yeni bir güncelleme var” uyarısı almaktayım. Uygulamayı nasıl güncelleyebilirim?

Cevap : Masaüstü uygulamasında güncellemeler, siz değerli müşterilerimizin talepleri doğrultusunda eklenen özelliklerin sisteminize eklenmesi sebebiyle yapılmaktadır. Güncelleme işlemi için öncelikle BenimPOS masaüstü uygulamasını kapatmalısınız. Tüm açılır BenimPOS sayfalarınızı kapattıktan sonra BenimPOS kurulum klasörünüz içerisindeki “BenimPOS Güncelleme” dosyasını çalıştırabilirsiniz. Güncelleme işlemi için aktif internet bağlantınız olması gerekmektedir. 


Soru 32. Mobil uygulama üzerinden satış fişi çıkartabilir miyim ?

Cevap : Mobil uygulama üzerinden satış fişi çıkarabilirsiniz bunu için bluetooth bağlantılı yazıcınızın olması gerekmektedir.Android bir cihaz kullanıyorsanız RawBt uygulaması üzerinden cihazınızı tanıtmanız gerekmektedir.https://youtu.be/YM-fKrk9lNQ link üzerinden RawBt uygulamasını kurup BenimPOS Pro mobil uygulaması üzerinden satış fişlerinizi çıkarabilirsiniz.İos bir cihaza sahip iseniz satış yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan yazdırma ikonuna tıkladığınızda “Bluetooth yazıcı ile yazdır” dediğinizde satış fişinize erişebilirsiniz.


Soru 33. Farklı bir uygulama üzerinden müşteri listesi ekleyebilir miyim?

Farklı uygulama üzerinden müşteriler listenizi alabiliyorsanız, BenimPOS uygulamasında excel halinde müşteri listenizi yükleyebilirsiniz. Excel dışında farklı bir formatta liste yükleme işlemi bulunmamaktadır. BenimPOS web uygulaması üzerinden müşteriler sayfasına girerek sağ üst köşede bulunan İçe aktar seçeneğine tıkladığınızda karşınıza çıkan şablona göre düzenlediğiniz listeyi toplu olarak yükleyebilirsiniz. 


Soru 34. Ürünümün tüm stok giriş ve çıkışlarını nasıl görüntüleyebilirim?

Cevap : Bir ürüne dair stok ekleme işleminin, stok eksiltme ve satış işlemlerinin BenimPOS web, mobil veya masaüstü olmak üzere hangi uygulamadan gerçekleştirildiğini, hangi firma ve müşteri ile işlem yapıldığı, ödeme tipini ve işlemin tarih ve saat bilgisini görmeniz mümkündür. Bu işlem için BenimPOS Web uygulamasından giriş yapmalısınız. İlgili ürününüzün ürün kartını açarak ürün kartındaki “ürün işlemleri” menüsünden “stok hareket raporu”’a erişebilirsiniz. 

Stok hareket raporunda doğru verilere ulaşabilmek için raporun başlangıç tarihinin yıl alanını 2000 yaparak filtrelemelisiniz. 


Soru 35. Satış ekranındaki “ana liste”, “liste 1,liste 2…” listelerine nasıl ürün ekleyebilirim? Listelerin isimleri değiştirilebilir mi?

Cevap : Hızlı ürün listelerine ürünlerinizi kolayca ekleyebilir, barkodsuz ürünlerinizi barkod okutma ihtiyacı duymadan satış fişine ekleyebilirsiniz. Listelere ürünleri ekleyebilmek için eklemek istediğiniz ürüne ait ürün kartını açınız. Açtıktan sonra karşınızdaki ürün kartından “satış sayfasında göster” kutucuğu üzerinden istediğiniz listeyi seçerek ürünü kaydedebilirsiniz.

Hızlı ürün listelerinin isim değişikliğini BenimPOS web uygulaması üzerinden sağ köşedeki dört kare ikonuna tıklamalı sonrasında profil sayfanızı açmalısınız. Profil ayarlarınız içerisinde “Stok ve Ürün Ayarları” sekmesinde liste isimlerinizi değiştirebileceğiniz alanı görüntüleyebilirsiniz. İsim değişikliği sonrasında sayfanın altında yer alan “Güncelle ve Kaydet” butonuna tıklamayı unutmayınız.


Soru 36.Sisteme kayıtlı olan E-posta adresimi değiştirebilir miyim ?

Cevap : Sistemde kayıtlı olan E-posta adresiniz bizler tarafından değiştirilebilir.E-posta değişikliği yalnızca ilk 1 ay içerisinde gerçekleşmektedir.E-posta adresiniz giriş yaparken kullanmaktasınız.İletişim için sizlerle sistemde kayıtlı olan telefon numaranızla iletişime geçmekteyiz.E-posta değişikliği gerçekleşirse masaüstü uygulamanızın kurulumununu yeniden bizler tarafından yapılması gerekmektedir.


Soru 37. Kendim döviz kuru oluşturup kullanabilir miyim?

Cevap : Evet. Öncelikle döviz kuru ile kullanma seçeneğinin aktif olması gerekmektedir. BenimPOS web uygulaması üzerinden sağ üst köşede bulunan dört kare ikonuna tıklayarak diğer ayarlar seçeneği altında bulunan “Döviz kuru ile kullanma” seçeneğini aktif ederek güncelle ve kaydet seçeneğine tıklayabilirsiniz. Tekrar dört kare ikonuna tıklayarak Kur girişi sayfasına girebilir, Yeni Kur Ekle seçeneği ile döviz kurunu belirleyebilirsiniz. Satış yap sayfasında

ürünü fiş içerisine eklediğinizde uygulama para birimi neyse, ürünün birim fiyatını çevirerek tutar hesaplanacaktır. Kur işlemi günlük olarak değiştiği için kendi belirlediğiniz kuru her gün yenilemeniz gerekmektedir. Diğer gün ürünle ilgili bir işlem yapıldığında güncel sistem kuru üzerinden işlem yapacaktır. 


Soru 38. Personel sipariş görüntüleyebilir mi? 

Cevap : BenimPOS uygulamasında personellere tüm yetkileri verseniz bile yönetici gibi hesabı kullanamamaktadır. Satış yap sayfası üzerinde personel diğer seçeneği ile siparişleri oluşturabilir fakat siparişleri görüntüleyememektedir. 


Soru 39. Personeller iade alabilir mi?

Cevap : Personeller, iade talebi oluşturabilmektedir. Oluşturulan iade talepleri sadece yönetici tarafından onaylanmaktadır. İade taleplerini onaylamanız iadenizin gerçekleşmesi için yeterli olacaktır.


Soru 40.Personellerin ürün alış fiyatlarını görmesini istemiyorum ne yapmam gerekiyor?

Cevap : Personeller sayfası üzerinden ,personelinizin yetkilerinde ürün eklegüncelle yetkisini pasif hale getirmeniz yeterlidir.


Soru 41. Ürünlerim için sipariş modu kullanabilir miyim?

Cevap : BenimPOS web ve mobil uygulamasında sipariş modülü kullanılabilmektedir. Bu modülü kullanabilmek için BenimPOS web uygulaması profil ayarlarınızdan “diğer ayarlar” alanı üzerinden sipariş modülünüzü aktif edebilirsiniz. Sonrasında satış ekranınızda ödeme tiplerinizin yer aldığı bölümdeki “diğer” seçeneğinden sipariş olarak fişteki ürünleri kaydedebilirsiniz. 

Kaydedilen siparişler “siparişler” sayfanız üzerinden satışa dönüştürülebilir, fiş olarak yazdırabilirsiniz. Bir sipariş oluşturulduktan sonra üzerine yeni bir ürün eklemek isterseniz bu işlemi sadece “Web” uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 


Soru 42.Ürünlerime toplu olarak bir zam yapabilir miyim ?

Cevap : Ürünlerinize toplu olarak fiyat arttırma yada azatma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Ürün grupları sayfası üzerinden yeni bir ürün grubu oluşturabilirsiniz yada var olan bir ürün grubuna ürünlerinizi dahil edebilirsiniz.Seçmiş olduğunuz ürün grubunun sağında bulunan güncelleme ikonuna tıkladığınızda açılan sayfa üzerinden fiyat1 yada fiyat2 seçeneği için toplu olarak ,yüzdesel yada birim olarak bir arttırma işlemi yada azatma işlemi uygulayabilirsiniz.Yüzde değeri yazan bölüme yüzdesel yada birim olarak değişiklik gerçekleştirmek istediğiniz değeri yazdıktan sonra “Değişikliği kaydet” butonuna tıklamanız yeterlidir.


Soru 43. Kasa açılışı belirleyebiliyor muyum? Kasadaki tutar diğer günün raporlarına yansır mı?

Cevap : Kasada bulunan bir nakit tutarınız var ise; BenimPOS web uygulamasından Günlük raporlar sayfasına girebilir sayfanın en altında bulunan kasa açılış tutarınızı belirleyebilirsiniz. Nakit kasa raporunuzun diğer güne aktarılması için BenimPOS web uygulaması üzerinden profilim sayfasına girerek diğer ayarlar seçeneği ile “Kasa açılışı önceki günden devretsin” seçeneğini aktif ederek yapılan nakit işlemlerin diğer gün raporlarına yansımasını sağlayabilirsiniz.


Soru 44. Tüm ürünlerimin kaç adet olduğunu ve hepsini sattığımda ne kadar kazanacağımı nereden görüntüleyebilirim?

Cevap : BenimPOS web uygulaması ürünler sayfasındaki sağ üst köşede yer alan “ürün özet dökümü” seçeneği ile tüm ürünlerinizin toplam parça sayısını, toplam maliyetini ve toplam satış tutarını görüntüleyebilirsiniz. 

BenimPOS mobil uygulamasındaki ürün özet dökümünü görüntüleyebilmek için ürünler listesini açtığınızdaki sağ üst köşedeki 3 çizgi grafiği amblemine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

BenimPOS masaüstü uygulamasındaki ürün özet dökümünü görüntülemek için ürünler listenizi açmanız yeterli olacaktır. Ürünler sayfasının üst kısmında ürün özet dökümünüzü görüntüleyebileceksiniz.


Soru 45. Birden fazla fiyat belirleyebiliyor muyum? Fiyat isimlerini değiştirebilir miyim?

Cevap : BenimPOS uygulamasında ürünlere 2 adet fiyat belirleyebilirsiniz. Farklı belirleme seçeneği bulunmamaktadır. Fiyat1 ve Fiyat2 seçeneğini BenimPOS web uygulaması üzerinden profilim sayfasına girerek Stok ve ürün ayarları bölümünden değiştirebilirsiniz. (Örn; Toptan perakende- İndirimli İndirimsiz vs.) 


Soru 46. Bir ürünümden belirli tarih aralığında ne kadar kar ettiğimi nereden görüntüleyebilirim? 

Cevap : Bu işlem için ürün bazlı raporlamayı detaylı şekilde karşınıza getirecek olan “Ürünsel Rapor” sayfasını kullanabilirsiniz. BenimPOS web, mobil ve masaüstü de olmak üzere üç uygulamada da detaylı şekilde bir ürünün belirlediğiniz tarih aralığında ne kadar satıldığını, satıldığından ne kadar kazandığınızı, ortalama kar ve toplam karınızı ya da zararınızı görüntüleyebilirsiniz. 


Soru 47. Ürünlerim aynı kalacak şekilde sadece ürünlerimin stoklarını sıfırlamak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Cevap : Ürünlerinizin stok miktarlarını toplu şekilde “0” yapmanızın iki yolu bulunur. Birincisi BenimPOS web uygulaması üzerinden bir stok sayımı başlatarak stok sayımına hiçbir ürün eklemeden “stok sayımını bitir” butonuna tıklamalısınız. Bu işlem ile karşınıza açılan mini pencere üzerinden “stok sayımına eklemediğim ürünlerin stoklarını sıfırla” butonuna tıklayarak stok sayımınızı bitirmelisiniz. Bu işlem sonrası tüm ürünlerinizin stokları sıfır olacaktır. 

İkinci yöntem ise BenimPOS web uygulaması üzerinden yapılan Excel listesi ile stok sıfırlama işlemidir. BenimPOS ürünler sayfası üzerinden ürün listenizin sağ köşesinde yer alan “dışa aktar” butonuna tıklayabilirsiniz. Dışa aktardığınız liste üzerinden stok sütunundaki stokları sütun boyunca 0 yapıp listeyi kaydedebilirsiniz. Aynı yöntem ile toplu stok girişi de yapabilirsiniz. Excel üzerinden bir ürüne hangi bilgileri verirseniz, listeyi BenimPOS web uygulamasına yüklediğinizde Excel’de yazan son veriye göre güncellenir. Excel listenizi kaydettikten sonra BenimPOS ürünler sayfası üzerinden “içe aktar” butonunu kullanarak listeyi yükleyebilirsiniz. Bu işlem ile de tüm ürün stoklarınız son Excel güncel verilerinize göre değişecektir. 


Soru 48. Uygulama para birimini değiştirebilir miyim? Ürünlerin toplu olarak birimlerini değiştirebilir miyim?

Cevap : BenimPOS uygulamasının para birimini web uygulaması üzerinden profilim sayfasına girerek diğer ayarlar seçeneği ile birimini değiştirebilirsiniz. Bu işlem sonrası uygulama para biriminiz ne ise ona göre işlem yapacaktır. Uygulama para birimini farklı raporları farklı para biriminde görüntüleme işlemi bulunmamaktadır. Profil sayfası üzerinden Toplu birim değiştirme seçeneği ile yalnızca satış 1 veya satış 2 fiyat birimlerini toplu olarak değiştirebilirsiniz. 


Soru 49. Müşterime satış yaptığımda verdiğim fişte müşterinin kalan borcunun görüntülenmesini istiyorum. Ne yapabilirim?

Cevap : Fişte müşteri bakiyesinin görüntülenebilmesi için BenimPOS web uygulaması ve masaüstü uygulaması profil ayarlarınız üzerinden “fişte müşteri bakiyesi” seçeneğini aktif etmeniz yeterli olacaktır. 


Soru 50. POS komisyon oranı ekleyebilir miyim?

Cevap : BenimPOS web sayfası üzerinden profil ayarlarınızdan ‘Pos komisyon ayarları’ bölümüne giderek, yüzdelik olarak yada birim olarak pos komisyon oranı girebilirsiniz.Pos komisyon türünü seçip ,pos komisyon oranınızı girdikten sonra ‘Güncelle/kaydet’ butonuna tıklayıp yapmış olduğunuz değişikliği kaydediniz.BenimPOS web sayfası üzerinden, satış yap sayfasında diğer tuşuna tıklayın ‘Pos komisyon ekle’ özelliğini aktif ettiğinizde kullanım sağlayabilirsiniz.Masaüstü uygulamasında ise satış yap sayfasının sağ alt kısmında ‘Pos komisyon ekle’ seçeneğini aktif edip kullanım sağlayabilirsiniz. Pos komisyon toplam tutarınızı günlük raporlar sayfasına gidin pos yazısının yanında bulunan imlece tıkladığınızda toplam pos komisyon tutarını görüntüleyebilirsiniz.


Soru 51. Barkodlu terazimi BenimPOS ile nasıl uyumlu kullanabilirim?

Cevap : Barkodlu terazinize uygun çıktı alabilmek için öncelikle BenimPOS web ve masaüstü uygulaması üzerindeki ayarlar alanınızdan terazi ayarlarınızı düzenlemeniz gerekir. Terazinizin barkodu genelde 8/4 ya da 7/5 şekliyle barkod üreten bir cihaz olmalıdır. Bu barkod türüne göre ilk boşluğa 8 ya da 7; ikinci boşluğa ise 4 ya da 5 yazıp kaydetmeniz gerekmektedir. Bu ayarlama sonrası ürünlerinizi ürün ekle/güncelle sayfası üzerinden ilk 7 ya da 8 hanesi ile kaydetmelisiniz. Sonraki 4 ya da 5 rakam barkodlu teraziniz tarafından ürününüzün ağırlığı tarafından atacaktır. Ürünlerinizi kaydettikten sonra BenimPOS web uygulaması üzerinden sol menüdeki “Barkodlu Terazi Çıktısı” sayfasından ürünlerinizin yer aldığı gerekli Excel listesini bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. İndirdiğiniz Excel listesini terazinizin bilgisayarınızda yüklü olan uygulamasına yüklemeniz gerekmektedir. Yükleme sonrası satış ekranında okuttuğunuz ürününüz gramajına göre fiyatıyla karşınıza çıkacaktır.


Soru 52. Personele tüm yetkileri vermeme rağmen ürünsel raporları görüntüleyemiyor. Bunun için hangi yetkiyi verebilirim?

Cevap : Personel yönetici hesabı gibi kullanamamaktadır. Ürün bazlı raporlama yalnızca yönetici hesabıyla görüntülenmektedir. Personelin bu şekilde bir yetkisi bulunmamaktadır. 


Soru 53. Satışı pos olarak kaydettiğimizde tutarı pos cihazına aktarma işlemi nasıl yapılır?

Cevap : BenimPOS uygulamasının pos cihazları ile entegrasyonu bulunmamaktadır. Pos cihazınıza manuel olarak tutarı yazabilir bu şekilde kredi kartı ile ödeme alabilirsiniz. 


Soru 54. Personele rapor yetkisi vermeme rağmen masaüstü uygulamasında satış raporlarını görüntüleyemiyor. Sebebi nedir?

Cevap : BenimPOS uygulamasında personele verilen günlük veya tarihsel rapor yetkisi yalnızca web veya mobil uygulamalar üzerinden kullanılmaktadır. BenimPOS masaüstü uygulamasında satış raporu görüntüleme işlemi bulunmamaktadır.


Soru 55. Satış yaparken ürünlere ürün bazlı iskonto uygulayabiliyor muyum?

Cevap : Ürünlerinizi satış fişine ekledikten sonra iskonto alanına yazdığınız tutar genel bir iskonto uygulanacaktır. Ürün bazlı iskonto satış yap sayfası üzerinde uygulanmamaktadır. 


Soru 56. Masaüstü ve web uygulamasındaki veriler eşit gözükmemektedir. Ne yapmam gerekiyor?

Cevap : BenimPOS masaüstü uygulaması tek bir cihazda kurulu olması ve kurulumunun destek ekibimiz tarafından doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığı takdirde eşit gözükmüyor ise; BenimPOS web uygulamasındaki verilerinizin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Masaüstü uygulamasından kesinlikle entegrasyon başlatmadan destek ekibimizle görüşme sağlayabilirsiniz.


Soru 57.Fiş çıktısına mağazamın numarasını dahil edebilir miyim ?

Cevap : BenimPOS web sayfası üzerinden profil ayarlarına gittiğinizde “Fiş ayarları” kısmında bulunan ‘Fiş ek açıklamaları’ bölümüne fişte dahil olmasını istediğiniz bilgilerinizi girip kayıt ettiğinizde fiş çıktısında ek bilgilerinizi de görüntüleyebilirsiniz.


Soru 58. El terminalleri ile BenimPOS uygulamasını kullanabilir miyiz?

Cevap : BenimPOS uygulamasını cep telefonunuzdan mobil mağaza üzerinden BenimPOS pro uygulamasını kullanabilirsiniz. BenimPOS uygulamasının doğrudan el terminalleri ile bir çalışması bulunmadığından destek vermemektedir. El terminalini almadan önce BenimPOS uygulamasını indirebilir test ederek satın alma işlemlerinizi buna göre yapabilirsiniz.


Soru 59.Cihaz satışınız bulunuyor mu ?

Cevap : BenimPOS tarafından herhangi bir cihaz temini bulunmamaktadır.BenimPOS hızlı satış ve stok takibi yazılım programıdır.Anlaşmalı olduğumuz herhangi bir marka bulunmamaktadır.

 • Yazılım aşamasında test için kullandığımız cihazlar bulunmaktadır.
 • Barkod okuyucu:Sunlux xl-626a,
 • Etiket yazıcı:Argox os-214,
 • Termal yazıcı:Z jiang / printer,
 • Mobil bluetooth yazıcı:Goojprt PT,

Dilerseniz bu cihazlardan temin edebilirsiniz.


Soru 60. BenimPOS sisteminde fiyatı değişen ürünleri açık hesap müşterilerine otomatik olarak uygulamak için yapılabilecek pratik bir işlem var mıdır?

Cevap : Geçmişte yapılan satışlarda ürünlerin fiyatları o andaki fiyatıyla gerçekleştirilecektir. Ürün fiyatına zam geldiğinde müşteri kartında bulunan satışa yansıma işlemi bulunmamaktadır. Müşteri kartından gerçekleştirilen satış içerisinden fiyat güncellemesi yapabilirsiniz. 


Soru 61. Masaüstü uygulamasında fiş yazdırmak istediğimde “adobe reader kurulmalı” hatasını alıyorum. Ne yapmalıyım? 

Cevap : BenimPOS masaüstü uygulaması profil ayarlarınız üzerinden yazdırma seçeneğinizi “doğrudan yazdır” olarak güncellemelisiniz. Doğrudan uygulama üzerinden fiş alabilmeniz için bilgisayarınızın yazıcı ayarlarında fiş yazıcınızın varsayılan yazıcı olarak ayarlanması gerekmektedir. 


Soru 62. Hızlı listedeki ürünüm ben silmediğim halde satış ekranında gözükmüyor. Neden olabilir?

Cevap : “Stok bitince satış yapma” özelliğiniz aktifse ve hızlı listelere eklediğiniz ürünlerinizin stokları bittiyse ürünleriniz satış ekranınızda görüntülenmeyecektir. Barkod okutarak eklemek istediğiniz ürünlerde ise “ürün stoklarınızda bitmiştir.” uyarısı alıyor olacaksınız. Bu uyarıyı almadan satışa stoklarınızın eksiye düşmesini göze alarak devam etmek istiyorsanız profil ayarlarınızdan bu ayarınızı kapatabilirsiniz.


Soru 63. MAC veya MACBOOK cihazlarda masaüstü uygulamasını kullanabilir miyim ?

Cevap : BenimPOS masaüstü uygulaması windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanılabilir.Mac cihaz kullanıyorsanız web sayfası üzerinden kullanım sağlayabilirsiniz.


Soru 64. Mobil uygulama üzerinden fatura kesemiyorum nasıl kesebilirim?

Cevap : E-fatura işlemleri yalnızca BenimPOS web uygulaması üzerinden oluşturulmaktadır. BenimPOS mobil uygulamasında gelen ve giden faturaları görüntüleyebilirsiniz. 


Soru 65. Ürün eklerken barkod okuttuğumda farklı ürün isimleri getirmektedir. Ne yapmalıyım?

Cevap : Ürün ekleme sayfasında barkod okuttuğunuzda okuttuğunuz barkod BenimPOS veri tabanındaki ürünler içerisinde tanımlı ise ve “otomatik ürün ekleme” özelliğiniz aktif ise veri tabanından ürün bilgilerini karşınıza getirmektedir. Bu şekilde ürünlerle karşılaşmak istemiyorsanız “otomatik ürün ekleme” özelliğini kapatmanız gerekmektedir.


Soru 66. Etiket ve fiş şablon tasarımı yapabiliyor muyuz?

Cevap : BenimPOS uygulamasında etiket ve fiş şablonları sabittir. Ürün etiketi üret sayfası üzerinden etikette yer almasını istediğiniz ve istemediğiniz seçenekleri ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz. Fiş ayarları sayfası üzerinden fiş ek açıklamalar girebilirsiniz. Fiş ve etiket tasarımı yapılmamaktadır.


Soru 67.Kıbrıs yada Azerbaycan kullanıcıları E-fatura modülünü kullanabilir mi ?

Cevap : E-fatura modülünü kullanabilmeniz için Türkiye’de vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. 


Soru 68.BenimPOS web uygulaması Anasayfasında yer alan “net kazanç” kısmının aylık olarak hesabı ile tarihsel rapordaki kazancım birbirini tutmuyor. Ne yapabilirim?

Cevap : Anasayfanızın sağ üstünde yer alan “net kazanç” alanındaki hesaplama her ayın 1’i itibariyle net kazancınızı hesaplamaktadır. Bu sebeple tarihsel rapordan baktığınız 30 günlük satışlar ile birebir aynı tutarları görüntüleyemeyebilirsiniz. 


Soru 69. Başlatılan entegrasyon ne kadar sürer?

Cevap : BenimPOS web uygulamasından başlatılan entegrasyon ile ilgili net bir süre verilmemektedir. Bu işlem bilgisayar hızınıza, veri büyüklüğüne ve internet hızına göre değişebilir. Entegrasyon aktif yazısı sabitlenene kadar internetinizi kesmemeniz ve uygulamayı kapatmamanız gerekmektedir. Bu aşamada BenimPOS web ve mobil uygulamalarını kullanıma devam edebilirsiniz.


Soru 70. Hesabımda kayıtlı ürünlerin fiyat değişim bildirimlerine nereden ulaşabilirim?

Cevap : Hesabınızdaki ürünlerin Türkiye ortalaması satış fiyatı değiştiğinde mobil ve web uygulama üzerinden bildirim alırsınız. Aldığınız bildirimlere BenimPOS web uygulaması üzerinden tamamını görüntüleyebilirsiniz. Ürünlerinizi bu yeni fiyatlara göre güncellemek için ürünün barkoduna tıklayarak açılan ürün kartı üzerinden fiyat güncellemenizi gerçekleştirebilirsiniz. 


Soru 71. Telefonuma fiyat değişim bildirimlerini almak istemiyorum. Ne yapabilirim?

Cevap : BenimPOS web uygulaması ayarlar bölümünüzden “diğer ayarlar” sekmesi üzerinden “fiyat değişimi bildirimleri” seçeneğini kapatarak mobil uygulamanıza bildirim gelmesini engelleyebilirsiniz. Mobil uygulamanızdan telefonunuza hiçbir bildirimin gelmesini istemiyorsanız ise telefonunuzun uygulamalar alanından BenimPOS uygulamasının bildirimlerini kapatabilirsiniz.


Soru 72. Mobil uygulamadan iade taleplerini nereden onaylayabilirim?

Cevap : BenimPOS mobil uygulamasından ürünler sayfasına girerek sağ üst köşede bulunan güncelle ikonuna tıklandığında gelen iade taleplerini görebilir ve onaylayabilirsiniz. 


Soru 73. Personel hesabına giriş yaparken firma kodu istiyor. Firma kodunu nereden öğrenebilirim?

Cevap : BenimPOS uygulamalarına yönetici hesabı ile giriş yaptığınızda profil sayfasına girerek görüntüleyebilirsiniz. “U” ile başlayan kod firma kodunuzdur. 


Soru 74. Ürün bilgilerimin Fiyatbu uygulaması üzerinde gözükmesini istemiyorum. Ne yapabilirim?

Cevap : BenimPOS web uygulaması üzerinden dört kare ikonundaki profil ayarlarınıza giriş yapmalısınız. Buradan “diğer ayarlar” sekmesi içerisinde “mağazam fiyatbu’da yer alsın” seçeneğini kapatarak Fiyatbu uygulaması üzerinde bilgilerinizin yer almamasını sağlayabilirsiniz.


Soru 75. Ürünleri dışa aktar dediğimde sütunlar kaymış olarak çıkıyor. Ne yapmam gerekir?

Cevap : BenimPOS web uygulaması üzerinden ürünler sayfasına girerek sağ üst köşede bulunan dışa aktar seçeneğine tıklandığında “Tüm ürünleri dışa aktar (Yalnızca aktif hesap) seçeneğini seçerek indirebilirsiniz. Diğer işlem şubeler için olan bir işlemdir.


Soru 76. Lisansımın bitmesine ne kadar kaldığını nereden görüntüleyebilirim? 

Cevap : BenimPOS web uygulaması üzerinden sağ köşedeki dört kare ikonuna tıklayarak profilinizdeki “lisans bilgilerim” alanından lisans bitiş tarihinizi ve lisans türünüzü görüntüleyebilirsiniz. 


Soru 77. 1 aylık ücretsiz deneme sürümü kullanıyorum. Deneme sürümünde yaptığım verilerim lisans satın aldıktan sonra kaybolur mu? Kayıtlı kalır mı?

Cevap : Deneme sürümünüzü BenimPOS mobil ve web uygulamasında kullandığınızda verileriniz otomatik olarak bulut tabana kaydedilir ve lisans satın aldığınızda da aynı mail adresi ve şifre ile giriş yaparak verilerinizle işlemlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

Masaüstü uygulamasını deneme sürümünde kullanıyorsanız doğru bir kurulum yaptığınız zaman verileriniz yedeklenir ve kaldığınız yerden kullanmaya devam edebilirsiniz. Masaüstü uygulamasını kurup .zip dosyası içinden kullandıysanız hatalı kurmuşsunuz demektir ve verileriniz bu sebeple kaybolmuş olabilir. Yanlış kurulum için müşteri destek ekibimizle doğru kurulumu yaptırabilmek için iletişime geçmelisiniz.


Soru 78.Ürünlerimin barkodunu okuttuğum halde satış yap sayfasına gelmiyor neden olabilir ?

Cevap : Masaüstü uygulamanızda satış yaparken ürün barkodunu okumuyor ise ,bilgisayarınızda ‘Yeni Metin Belgesi ‘ oluşturun ardından imleci metin belgesine getirerek ürün barkodunu 

metin belgesine okutun eğer ürün gelmiyorsa cihazın USB port girişini farklı bir port girişinden deneyebilirsiniz.Ürün barkodu okunmuyor ise cihazınızda yada cihazınızın kablolarında sıkıntı olabilir. 


Soru 79. Tüm hesabımı sıfırlamak, aynı hesap içerisinde yeniden tüm verilerimi kaydetmek istiyorum ne yapabilirim?

Cevap : Tüm hesabınızı sıfırlamak için BenimPOS web uygulaması profil ayarlarınıza giriş yapınız. Profil ayarlarınızda “tüm hesabımı sıfırla” sekmesinden kayıtlı telefon numaranız aracılığıyla gelen SMS onay kodu ile tüm hesabınızı sıfırlayabilirsiniz. Tüm hesabınızı sıfırladığınızda yapılan işlemleri geri alamayacağınızı unutmayın.

Kayıtlı telefon numaranıza SMS gelmiyor ise, telefon numaranız kayıtlı değil ya da hatalı kaydedilmiş ise müşteri destek ekibiyle iletişime geçiniz. 

Hem web hem masaüstü uygulaması kullanıyorsanız ve tüm hesabı sıfırlamak istiyorsanız masaüstü uygulamasındaki sıfırlama işlemi için veri tabanınızın sıfırlanması gerekir. Bu işlem için müşteri destek ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Müşteri destek ekibimiz bilgisayarınıza uzaktan bağlanarak sizlere yardımcı olacaktır.


Soru 80. Uzaktan destek verirken hangi programı kullanıyorsunuz?

Cevap : Uzaktan bilgisayarınıza bağlanabilmek için Alpemix uygulaması kullanmaktayız. Alpemix uygulaması sizler tarafından ücretsiz olarak internet üzerinden hızlıca bilgisayarınıza kurulabilmektedir.


Soru 81. Deneme sürümünü uzatabiliyor muyuz?

Cevap : BenimPOS uygulamasını 1 ay boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Deneme sürümünü uzatma seçeneği bulunmamaktadır. Yeni bir hesap açarak 1 ay boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz.


Soru 82. Fiş yazıcımı BenimPOS uygulamasına bağlayamıyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap : Fiş yazıcınız ile çıktı alabilmeniz için bilgisayarınıza USB port girişi ile takılabilen cihazınız olması gerekmektedir. Bu işlem sonrasında fiş yazıcınız için bilgisayarınıza fiş yazıcınızın kendi sahip olduğu Driver yani sürücüsünü fiş kağıdınıza uygun olarak kurdurmanız gerekmektedir. Bu kurulum sonrası fiş boyutunuzu BenimPOS web ya da masaüstü uygulamanıza doğru şekilde kaydetmeniz gerekir. 

Fiş yazdırma işlemlerinizde karşınıza açılan açılır pencerede “gerçek boyut” seçeneği ile kendi yazıcınızı seçmeniz gerekmektedir.


Soru 83. Personele ürün veya müşteri atama işlemi yapılıyor mu?

Cevap : BenimPOS uygulamasında personel yönetici hesabında bulunan ürünlere ve müşterilere işlem yapabilmektedir. Personele müşteri ve ürün atama işlemi bulunmamaktadır. Dilerseniz bu işlemi şube yönetimi ile yapabilirsiniz. 


Soru 84. A/4 yazıcıdan fiş çıktısı alırken ürün görsellerini ekleyebilir miyiz?

Cevap : Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle ürünlerinize .jpg / .jpeg formatında görsellerinizi yüklemelisiniz.Ardından profil ayarlarınızda ‘stok&ürün ayarları’ bölümünden ‘Satış sayfasında ürün resmi’ seçeneğini aktif edip kayıt ettiğinizde A/4 yazıcı üzerinden ürün görselleri ile birlikte fiş çıktısı alabilirsiniz.


Soru 85. Deneme sürecindeki verilerimi lisans satın aldıktan sonra görebilecek miyim?

Cevap : BenimPOS uygulamasının 1 aylık ücretsiz kullanımından sonra lisans satın aldığınız takdirde aynı veriyi görüntüleyebilirsiniz. Herhangi bir silinme işlemi olmayacaktır.


Soru 86. Müşteriye özel indirim tutarı belirleyebilir miyim?

Cevap : Müşterinize özel iskonto tanımlayabilirsiniz. Bu işlem BenimPOS web uygulamasından gerçekleştirilebilmektedir. İlgili müşterinizin kartını açarak müşteri bilgileri alanından yüzdesel olarak iskonto tutarını kaydedebilirsiniz. Bu işlem ile müşterinizi satış ekranında seçtiğinizde tutar üzerinde otomatik olarak belirlediğiniz iskontoyu yansıtacaktır.


Soru 87. Şubeler arası ürün transferi yapabilir miyim ?

Cevap : Şubeler arası ürün transferi web sayfası üzerinden gerçekleşmektedir.Ürünler bölümünün içerisinde bulunan ‘Ürün transferi’ sayfası üzerinden ‘Yeni transfer oluştur’ bölümünden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ürün transferi tamamlandıktan sonra transfer içerisine yeni ürünler eklenemez ve düzenleme yapılamaz.Yeni ürünler için ayrı bir ürün transferi oluşturulmalıdır.


Soru 88. Birden fazla müşteriye satış yapılabilir mi?

Cevap : BenimPOS web veya masaüstü uygulamasında satış yap sayfasında müşteri 1, müşteri 2 seçenekleriyle bekleyen müşteriye satış yapabilirsiniz. Aynı anda 5 müşteriye satış yapılabilmektedir.


Soru 89. BenimPOS satış ekranında alış fiyatları toplamını görebilir miyim?

Cevap : BenimPOS uygulamaları içerisinde sadece web uygulaması üzerinde mause/fare ile imlecinizi satış ekranındaki “ürünler” yazan alanın yanındaki minik “i” sembolünün üzerine getirdiğinizde, fiş içerisindeki ürünlerin toplam alış fiyatını görüntüleyebilirsiniz. Fiş içerisindeki ürünlerin üzerinde imlecinizi getirdiğinizde ise ilgili ürünün alış fiyatını görüntüleyebilirsiniz.


Soru 90. Yapılan satışlar otomatik olarak e-faturaya dönüştürülebilir mi?

Cevap : Bu işlem yalnızca BenimPOS web uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Satış yap sayfası üzerinde “Yazdır” seçeneği altında otomatik olarak e-faturaya dönüştür seçeneği ile yapılan satışı müşterinizi de seçerek e-faturaya dönüştürebilirsiniz. Daha öncesinde unuttuğunuz bir satış fişini e-faturaya çevirmek istediğinizde son satışı e-faturaya dönüştür seçeneğini kullanabilirsiniz.


Soru 91. Uygulama içerisinde teklif oluşturabiliyor muyum?

Cevap : BenimPOS web uygulaması üzerinden satış fişine eklediğiniz ürünlerin satışı gerçekleşmeden “Yazdır” seçeneği altında termal veya A4 teklif yazdır seçeneği ile teklif yazdırabilirsiniz. Bu işlem yalnızca web uygulamasında bulunmaktadır. 


Soru 92. Satış ekranında ürün fiyatını değiştirebilir miyim?

Cevap : Ürün fiyatını satışa eklediğiniz ürün üzerinde kalıcı olarak değiştirebilmek için BenimPOS web uygulaması üzerinden satıştaki her bir ürünün yanında bulunan G kutucuğunu seçerek satış işlemi gerçekleştirirseniz, ürün kartına gitmeden ürünün fiyatını kalıcı olarak değiştirmiş olursunuz. 

Bu kutucuğa tıklamadan ürün satırı içerisinde ürün fiyatını değiştirirseniz, ilgili ürünün fiyatını sadece o satış için değiştirmiş olursunuz.


Soru 93. Müşterilerime satış ekranı gibi yansıtabileceğim ayrı bir ekran var mı?

Cevap : Müşteri ekranı olarak farklı bir ikinci ekrana yansıtılabilen ekran bulunmamaktadır. Satış ekranınızı ikinci bir monitöre yansıtabilirsiniz. Bu işlemi kendi bilgisayar ayarlarınızdan gerçekleştirebilirsiniz. BenimPOS uygulamaları içerisinde ayrı bir ekran bulunmamaktadır.


Soru 94. Gelir ve giderlerimi gruplandırabilir miyim?

Cevap : Gelir ve giderlerinizi BenimPOS web uygulaması üzerinden gruplandırabilirsiniz. Web uygulaması üzerinden gelir ve gider türleri sayfasından yeni türler oluşturabilir, gelir ve gider eklerken türünü seçerek o türden eklenen gelir ya da gideri raporlar sayfasındaki ilgili bölümün yanındaki minik ok işaretine tıklayarak detaylı olarak türlerin ayrı toplamlarını da görüntüleyebilirsiniz.


Soru 95. Yapılan satışı nasıl iptal edebilirim ve nereden görüntüleyebilirim?

Cevap : BenimPOS uygulamalarında yapılan satışın içerisine günlük veya tarihsel raporlar sayfası üzerinden girebilir “Fişi iptal et” diyerek yapılan satışı iptal edebilir ve stoklarınıza eklenmesini sağlayabilirsiniz. BenimPOS web veya mobil uygulama üzerinden raporlar sayfasına girdiğinizde iptal satışlar seçeneğini aktif ettiğinizde raporlar sayfasında görüntüleyebilirsiniz. 


Soru 96. Personelimin yapmış olduğu satışları nereden görebilirim?

Cevap : Personellerinizin yapmış olduğu günlük satışları ‘Günlük Rapor bölümünden görüntüleyebilirsiniz.Tarihsel olarak bir zaman aralığı içerisinde personellerinizin yapmış olduğu satışları ‘Tarihsel Rapor’ bölümünden başlangıç ve bitiş tarihini seçtikten sonra ‘Personel Seçiniz’ kısmından tüm personellerinizi yada belirli bir personelinizi seçtiğinizde girmiş olduğunuz zaman aralığında personeliniz yapmış olduğu tüm satışları görüntüleyebilirsiniz.


Soru 97. BenimPOS uygulamasında kar neye göre hesaplanıyor?

Cevap : Kar oranı ve kar marjı hesaplamaları farklıdır. Tüm ürünlerinizin alış fiyatlarının olması gerekmektedir. Bu şekilde kar hesaplamasına dahil edilmektedir. BenimPOS web uygulaması üzerinden raporlarınızda kar oranı ve marjı hesaplamaları sonuçları kar bölümünün yer aldığı minik ok işaretine tıklayarak görüntülenebilir.

BenimPOS uygulamasında kar hesaplaması gerçekleştirilen satışlarınızda yer alan ürünlerin alış ve satış fiyatı farkından hesaplanmaktadır. Kar oranı kar tutarı x100 ile çıkan sonucun ürün maliyetine bölünmesidir. Kar marjı ise kar tutarı x100 ile çıkan sonucun toplam satışa bölünmesidir. Bu şekilde hesaplanmaktadır. 

Bir ürününüze dair kar oranı beklediğinizin altında gözüküyorsa ürüne dair satışlarda yanlışlıkla ürünün alış fiyatını satış fiyatından büyük kaydetmiş olabilirsiniz ya da ürüne alış fiyatı girmemiş olabilirsiniz. Bir ürüne alış fiyatını satışlarınızdan sonra kaydettiğinizde kar hesaplamasını alış fiyatını kaydettiğiniz andan sonraki satışlar için hesaplar.


Soru 98. Müşteriye yapılan satışların ürün bazlı raporlamasını ve bu müşteriden elde ettiğim toplam karı görüntüleyebilir miyim?

Cevap : BenimPOS web uygulaması üzerinden ürünsel raporlar sayfasına girerek tarih aralığı seçebilir ve müşteri alanından ilgili müşterinizi seçerek, müşteriye yapılan ürünleri ve bu ürünlerden elde edilen toplam tutar ve karı görüntüleyebilirsiniz. 


Soru 99. Mobil uygulamada satışta iskonto nasıl yapabilirim?

Cevap : Mobil uygulamadaki satış ekranında ekranınızın üst kısmında aşağı doğru giden ok sembolüne tıklayarak iskonto değerini yüzde ya da tutar olarak fişinizin toplamına uygulanmasını sağlayabilirsiniz.


Soru 100. Fişin içerisinde birden fazla ürünüm varken sadece birine indirim nasıl yapabilirim?

Cevap : BenimPOS uygulamaları içerisinde ürün bazlı iskonto bulunmamaktadır. Ürüne değil, fiş toplamınız üzerinden indirim tutarı ya da yüzdesi belirleyebilirsiniz.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.