Müşteriler ile ilgili tüm detaylar

< Bilgi Bankası
İçindekiler

Yeni bir müşteri nasıl oluşturulur?

Müşteriler sayfasından “Yeni müşteri oluştur” diyerek yeni bir müşteri oluşturabilirsiniz. Ayrıca web ve mobil uygulamalarda müşteri seçimi esnasında hesabınızda olmayan bir müşteri için “Yeni müşteri oluştur” diyerek de müşteri kartınızı oluşturabilirsiniz.

Müşteriye alışveriş fişi, hesap özeti veya firmalara hesap özetleri nasıl gönderebilir?

Bu işlemi artık 2 farklı şekilde yapabilirsiniz. İsterseniz SMS başlığı ile SMS alarak telefonuna SMS atabilir isterseniz satış fişine girdikten sonra WhatsApp üzerinden fişi müşterinizin WhatsApp’ına gönderebilirsiniz. SMS ile gönderim için SMS kredisi satın alması gerekmektedir. WhatsApp ile gönderimde herhangi bir kredi alınmasına gerek yoktur. Bilgisayarınızdan WhatsApp Web’e giriş yaptıktan sonra gönderebilirsiniz.

Müşterime ait hesap özetini nasıl yazdırılır?

Web veya mobil uygulamaya girdikten sonra müşteri sayfasında yazdır diyerek müşteri hesap özetini yazdırabilirsiniz. Yazdırma ön izleme sayfasında müşterinizin her satışta ne aldığını ürünlerin adet ve tutarlarıyla görebilirsiniz.

Müşteriye ödeme nasıl eklenir?

Bir müşteriye ödeme eklemek için müşteri kartına girdikten sonra üst menüde yer alan “Ödeme Ekle” düğmesi kullanılarak ödeme eklenebilir. Web uygulaması için ise satış sayfasında yer alan “Ödeme Ekle” seçeneği ile de satış sayfasından çıkmadan bir müşteriye ödeme eklenebilir.

Müşteriye ait ödemeyi nasıl iptal edilir?

Müşteri kartına girdikten sonra web uygulama için iptal etmek istediğiniz ödemenin sağında yer alan “İptal Et” düğmesine tıklayarak, masaüstü ve mobil uygulama için ilgili ödemenin üzerinin üzerine tıklayarak iptal edebilirsiniz.

Bir müşteriye eklenen alacak kaydı nasıl görüntülenir?

Bir müşteriye alacak kaydı ekledikten sonra web uygulamada müşteri kartının en altında yer alan “Alacaklar” tablosunun sağında yer alan “Görüntüle / Gizle” düğmesine tıklanarak ilgili kayıtlara ulaşılabilir.

Müşteriye ait adres, telefon ve vergi dairesi gibi bilgiler kayıt edilir?

Müşteri kartına girdikten sonra “Müşteri bilgileri” alanından müşterinize ait bilgileri girebilirsiniz.

 Müşteriye vade süresi nasıl tanımlanır?

Web uygulamada müşteri kartına girdikten sonra “Müşteri bilgileri” düğmesine tıklayarak açılan pencerede “Vade süresi” alanından vade süresi girilerek kayıt edilir. Web uygulama anasayfasında yer alan yaklaşan alacaklarınız tablosundan vade süresi tanımladığınız ve açık hesap işleen yapan müşterileriniz borç ve ödemelerine göre “FIFO (ilk giren ilk çıkar)” yöntemine göre listelenecektir. 

Müşteriye özel iskonto tutarı / oranı tanımlayabilir miyim?

Müşteri bazlı iskonto tutarı / oranı tanımlanamamaktadır.

Müşteri ismi nasıl değiştirilir?

Web uygulamasından müşteri kartına girdikten sonra “Müşteri ismini değiştir” düğmesine tıklayınız. Açılan pencerede müşterinizin yeni ismini girdikten işlemi onaylayarak müşteri ismini değiştirebilirsiniz.

Müşteri hesabı nasıl sıfırlanır?

Müşteri kartına girdikten sonra “Müşteri hesabını sıfırla” seçeneği ile müşterinize ait tüm geçmiş satış ve ödeme işlemlerini sıfırlayabilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda müşterinize ait işlemler “İSİMSİZ” müşterisine aktarılır. Dolayısıyla müşteri sıfırlama işlemi yapmadan önce müşterinize ait kalan borç olmaması gerekmektedir. Olması halinde bu kalan borç “İSİMSİZ” müşterisine yansıyacaktır.

Müşteri hesabı nasıl silinir?

Müşteri kartına girdikten sonra “Müşteryi sil” seçeneği ile müşteri kartını silebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda müşterinize ait işlemler “İSİMSİZ” müşterisine aktarılır. Dolayısıyla müşteri silme işlemi yapmadan önce müşterinize ait kalan borç olmaması gerekmektedir. Olması halinde bu kalan borç “İSİMSİZ” müşterisine yansıyacaktır.