Bilgilendirme Amaçlı Satış Fişi Nedir?

  • 15/09/2022

Market, kırtasiye, züccaciye, medikal, akaryakıt istasyonu, hırdavat… Daha eklenecek birçok sektörün olduğu eğitim, sağlık ve gıda gibi ana sektörlerde yer alan bu işletmeler için satış sonrası gelen müşterilerine fiş vermek zorunludur. Kimi işletme hızlı satış yaptığı için kimi işletme de nakit satış yapmasından dolayı bu satış fişlerini müşterilerine vermezler. Kimi işletme sahibi bunun yerine ilk bakışta ayrımına varmakta zorlanacağınız mali değeri olmayan satış fişleri verilebilmektedir. Hatta firma logosu gibi bazı ek bilgilerin de olduğu satış fişleri bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda bilgilendirme amaçlı olan satış fişleri verebilmeniz için ne tarz uygulama kullanmanız gerektiği, bu uygulamaların özellikleri ve verdiğiniz fişte yer alan bilgilerden bahsedeceğiz.


Teknolojinin gelişmesi ve yaygın kullanılması ile beraber internet bağlantısı ile kullanılan birçok uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama alanlarından birisi de satış ve stok takip yazılımlarıdır. Hızlı satış programları olarak da adlandırılan bu programlarda müşterilerinize satış sonrasında bilgilendirme amaçlı fiş verebilirsiniz. Bu fişte işletmenizin adı, işletmenizin adresi, satışta yer alan ürünler, ürün miktarı, toplam tutar, satış tarihi, KDV değeri gibi alanları görüntüleyebilirsiniz. Buna ek olarak kullandığınız uygulama seçeneklerine bağlı olarak firma logosu, satış notu, satışı yapan personel gibi ek bilgiler yer alabilir ve sayfanın altında da “Bilgilendirme Amaçlıdır.” yazısı yer almaktadır.


                                                                                                                   Blog - Bilgilendirme Amaçlı Satış Fişi Nedir?


Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yapabilmeniz adına öncelikle bu özellikleri destekleyen satış programına ihtiyacınız olacaktır. Uygulamaya girdikten sonra ürünler sayfasından ürünlerinizi hızlı satış için barkod, ürün adı, satış fiyatı olacak şekilde kayıt etmeniz gerekmektedir. Ek bilgiler olan alış fiyatı, stok miktarı, kritik stok miktarı, ürün birimi gibi değerleri de girerek kayıt edebilirsiniz.


Satış yap sayfasında da kayıt ettiğiniz ürünlerden satışta yer almasını istediğiniz ürünleri barkodunu okutarak ya da ismiyle aratarak seçebilir ve alış veriş tutarını görüntüleyebilirsiniz. Daha sonrasında belirlenen ödeme tipine göre (nakit, POS, açık hesap, parçalı) satışınızı tamamlayabilirsiniz. Satışlarınızı isterseniz müşterilerinize tanımlayabilirsiniz. İşlemi yapan kişi (yönetici veya personel hesabı) otomatik olarak fişe eklenecektir. İşlemi gerçekleştiren kişi satış esnasında satış notunu girerek kendisine hatırlatma sağlayabilecektir.


Profil sayfasından firma adı, işletme adresi, firma logosu gibi değerleri girerek fişte yer almasını istediğiniz diğer alanları da girebilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak satış ve stok takip yazılımlarına bilgisayar, dizüstü cihaz, mobil cihaz ya da tabletlerinizden belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Bunun yanında barkod yazılımlarına giriş yapabileceğiniz masaüstü uygulama, web uygulama ve mobil uygulamadan kullanım seçenekleri sunulmaktadır. Web ve mobil uygulamalara internet bağlantısının olduğu herhangi bir cihazdan giriş yapabilirsiniz. Masaüstü uygulamayı ise tek bir masaüstü cihaza kurulumunu yapabilir, arzu ederseniz de internetsiz olarak uygulamayı kullanabilirsiniz. Kullandığınız uygulamaya bağlı olarak benzer formatta çıktı elde etme imkanı sunulacaktır. Bu sayede hangi uygulamayı kullanıyor olursanız olun benzer çıktı elde etmiş olursunuz.


Termal fiş yazıcınızdan çıktı alabileceğiniz video için tıklayınız.


İnternet tarayıcılar üzerinden girmiş olduğunuz web uygulamadan termal fiş yazıcıdan 60 mm ya da 80 mm genişliğinde çıktı alabilirsiniz. Bunun yanında A-4 yazıcıdan A-4 boyutunda çıktı da alabilirsiniz. Mobil cihazlardan Bluetooth bağlantısıyla mobil fiş yazıcıdan fiş çıktısı alabilir ya da masaüstü uygulamasından fiş yazıcı boyutunda çıktı alabilirsiniz.Mobil cihazdan nasıl fiş çıktısı alabileceğinizi görüntüleyebilirsiniz.


Şimdi bilgilendirme amaçlı fiş çıktısı alabileceğiniz satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS’ u deneyebilir, dilerseniz yıllık veya ömür boyu masaüstü lisansı alabilirsiniz. WhatsApp destek hattımızdan veya e-posta adreslerimizden iletişime geçerek de uygulama hakkında bilgi alabilirsiniz. Barkod yazılımı olan BenimPOS' u 1 ay boyunca web, mobil ve masaüstü cihazlardan ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.


Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.