Envanter Yazılımının Üç Önemli Özelliği

  • 16/09/2022


Küçük ya da büyük ölçekli bir firmanız var ve işlerinizi daha da ileri taşımak istiyorsunuz. Belki de buna ek olarak ürünlerinizin takibini rahat bir şekilde yapmayı planlıyorsunuz. İşte bu noktada devreye envanter yazılımları giriyor. Siz de makalemize denk geldiğinize göre, muhtemelen işletmeniz için envanter yönetimi yazılımına yatırım yapmaya karar verdiniz. Ancak yazılıma yatırım yapmak kritik bir karardır. Bu nedenle ilk öncelik olarak gereksinimlerinizi dikkatlice düşünmeniz gerekir.

Gereksinimlerinizi belirleyip size yönelik en uygun yazılımı bulmak adına çok sayıda araştırma yaptınız diyelim. Hatta bazı iyi kaynaklara da başvurdunuz. Ancak nihai kararı almadan önce işlerinize kolaylık sağlayacak bu yazılımda bulunması gereken özellikleri gözden kaçırmamanız gerekir. İşte bizler de bu makalemizde sizlere iyi bir envanter yazılımında bulunması gereken üç özellikten bahsedeceğiz ama önce envanter yazılımı neymiş ve işlerinizi nasıl etkiler hadi bir inceleyelim!


ENVANTER YAZILIMI NEDİR?

Envanter yazılımı, ürünleri takip etmenize, stok seviyelerini izlemenize ve durumları etkili bir şekilde analiz etmenize yardımcı olur. Gelin bir örnekle anlatmaya çalışalım.

Düzenli müşterilerinizden birinin en çok satan ürününüzden 100 adet olacak şekilde toplu sipariş vermek istediğini düşünün. Siparişi onaylamadan önce, siparişi yerine getirmek için yeterli stoğunuzun olup olmadığından emin olmanız gerekir. Envanter e-tablonuz rafta 102 adet olduğunu gösteriyor ancak fiziksel mağazanız ve web siteniz üzerinden düzenli olarak sipariş aldığınızı biliyorsunuz. Ya bu siparişi onaylarsanız ve ardından başka bir müşterinin bugün erken saatlerde mağazanızdan aynı ürünün 25 adedini satın aldığını öğrenirseniz? İşte bu tip olayların yaşanmaması adına ihtiyacınız olan stoğun satılmadığından emin olmak için satış yaptığınız her bir alanı kontrol etmeniz gerekir.

Envanter yazılımı, bütün satış alanlarınızdaki her bir siparişi izler ve stok sayılarınızı günceller. Böylece o gün ne satıldığını kontrol etmek için mağazayı aramanıza gerek kalmaz çünkü yapılan satışlar ürün raftan çıkar çıkmaz envanter yazılımına yansıtılır. Yani 102 adet stok olduğunu gördüğünüzde, 102 adedin satılabilir olduğundan emin olabilirsiniz. Fazla satış tehlikesi yoktur. Böylece müşterinizi bekletmeden toplu siparişi onaylayabilirsiniz.

Envanter yazılımlarında olmazsa olmaz olarak tanımlayabileceğimiz üç özelliği sıralamak gerekirse barkod tarama özelliği, gelişmiş raporlama seçeneği ve kritik stok bildirimi olarak sıralayabiliriz.


Blog - Envanter Yazılımının Üç Önemli Özelliği


        1.  BARKOD TARAMA

Bilgisayarınızın USB portundan bağlayacağınız herhangi bir barkod okuyucu cihaz ile ürün barkodlarını okutarak ürün kayıt ve satış işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede ürün listesinden ürünü adı ile aramak zahmetinden kurtulmuş olursunuz.

Barkod tarama özelliği envanter yazılımları için önemli bir özellik olsa da barkodsuz olan ürünleriniz için örneğin ekmek, yumurta gibi ürünleriniz için otomatik barkod tanımlama özelliği bulunacaktır. Bu sayede bütün ürünleriniz için ortak bir barkod formatı sağlamış olursunuz.


        2. RAPORLAMA

Envanter yazılımlarında gelişmiş raporlama seçenekleri sayesinde günlük veya aylık satışlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Satışlarınız içerisinde satılan ürünlerden kaç tane satıldığını veya seçtiğiniz ürünle en çok satılan ürünleri görüntüleyebilirsiniz. Makalemizin ilk cümlesinde dediğimiz gibi büyüme hedeflediğiniz bu noktada beraber satılan ürünleri rafta yan yana tutarak bir strateji geliştirebilirsiniz.


       3. KRİTİK STOK BİLDİRİMİ

Ürünlerinizi envanter yazılımlarına kayıt etme aşamasında barkodunun yanında ürünün adı ve satış fiyat değerini girmeniz ve kayıt etmeniz gerekmektedir. Bu özelliklere ek olarak alış fiyatı, stok miktarı, kritik stok miktarı gibi değerleri de girerek ürününüz hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu maddede bahsetmek istediğimiz özellik olan kritik stok miktarı ifadesi ile ürünün stoklarınızdaki değerinin kritik stok miktar değerinden az kalması durumunda size uyarı vererek stoklarınıza bu üründen eklemeniz için size uyarı niteliğinde olacaktır.


Şimdi envanter yönetimi yapabileceğiniz uygulama olan BenimPOS’ u deneyebilir, dilerseniz yıllık veya ömür boyu masaüstü lisansı alabilirsiniz. WhatsApp destek hattımızdan veya e-posta adreslerimizden iletişime geçerek de uygulama hakkında bilgi alabilirsiniz. Satış ve stok takip yazılımı olan envanter yazılımı BenimPOS' u 1 ay boyunca web, mobil ve masaüstü cihazlardan ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.


Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.