Hırdavatlar için Perakende Satış Programı

  • 02/09/2022

Hırdavat işletmelerinde çivi, kilit, tel gibi metal eşyalar ile inşaat, boya, tesisat ve seramik gibi yapı işlerinde yer alan sektörlerin malzemeleri satılmaktadır. Ürün çeşitliliğinin en fazla olduğu sektörlerden biri olan hırdavat işletmelerinde bu sayı 1000’i geçebilmektedir. Özellikle evlerde erkeklerin sorumluluğunda olan alet çantası malzemeleri ve tamir/ tadilat gibi işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için hırdavat işletmelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Sürekli değişen fiyatlar karşısında her sektörde olduğu gibi hırdavat sektöründe de ürünlerin fiyatları yanlışsız ifade etmek gerekecektir. Aksi halde işletme zarara uğrayabilir. Yanlış fiyat vermemek adına ürün defterine bakmak veya başka bir çalışana sormak işletmeniz adına çok profesyonel gözükmeyecektir.

İşveren olarak muhtemelen birden fazla personele sahipsiniz. İşletmenizde bulunan ve ürünlerinizi tanıtan personel/ personeller ile yapı işlerinde yer alan personel/ personeller farklı olabilecektir. Dolayısıyla işletmenizde hangi işlemin hangi personel tarafından yapıldığını görmek isteyebilir, herhangi bir yanlışlık varsa kimin tarafından yapıldığını görmek isteyebilirsiniz. Benzer şekilde en çok satışı gerçekleştiren personelinizi görmek isteyebilirsiniz.

Çok fazla sayıda ürününüz bulunduğu için ürünlerin stok değerlerini kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Azalan ya da biten ürün için gelen müşterilerinizi geri çevirmek durumunda kalabilirsiniz. Bu durum da hem o müşteriyi kaybetmenize sebep olacak hem de sizi tavsiye etme noktasında işletme itibarınıza zarar verebilecektir.

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak birçok barkod yazılımı piyasada yerini almıştır. İnternetin olmadığı durumlarda kullanılabilen masaüstü uygulama ve bulut ortamında yedeklenme sayesinde tarayıcı üzerinden veya mobil uygulamalardan parolanız ve şifreniz ile giriş yapmanızı sağlayan web ve mobil uygulamalar bulunabilmektedir.

Önemli bir not: Her ne kadar piyasada çok sayıda barkod yazılımı olsa da bahsettiğimiz bulut tabanlı yedekleme özelliğinin bütün uygulamalarda olmadığı noktasında sizleri uyarmak isteriz. Araştırma yaparken verilerin nasıl yedeklendiği konusu hakkında tercih edeceğiniz yazılımın teknik destek ekibinden yardım almanızı öneririz.


Blog - Hırdavatlar için Perakende Satış Programı


Ürünlerinizi hızlı satış için gerekli olan ürün barkodu, ürün adı ve satış fiyatı olacak şekilde kayıt edebilirsiniz. Ürün barkodunu bilgisayara bağladığınız barkod cihazınızdan okutabileceğiniz gibi kendiniz de barkod numarasını girerek ürünlerinizi kayıt edebilirsiniz. Alış fiyatı, stok miktarı, kritik stok miktarı gibi değerleri girerek ürünleriniz üzerinde daha kolay işlem yapabilirsiniz. Ürünlerinize ürün görseli ekleyebilir ve ürün grupları oluşturabilirsiniz. (çivi, inşaat, boya vb.) Ürünlerinize iki ayrı fiyat değeri girebilir, bu sayede peşin satılan ve kredi kartından geçilecek olan ürünleriniz için sistemde iki fiyat değeri tutabilirsiniz.

Ürün üzerinde herhangi bir güncelleme işlemi olması gerektiğinde ürünler sayfasından ilgili ürünü aratarak bulabilir fiyat vb. güncellemeleri yapabilirsiniz. Bu sayede kasada kim durursa dursun fiyatını bilmese dahi satışını sizin belirlediğiniz fiyattan gerçekleştirebilir.

Satış sayfasından gerçekleştirdiğiniz satışlarınızı belirlediğiniz ödeme tipinde (nakit, POS, açık hesap veya parçalı) şeklinde gerçekleştirebilirsiniz. Satışınızı müşterilerinize tanımlayabilir, açık hesap (veresiye) seçeneğini kullanarak müşterileriniz için cari takip yapabilirsiniz.

Satışı gerçekleştirilen ürünler stoklarınızdan azalacağı için stok kontrolü yapabilirsiniz. Kritik stok özelliği ile girdiğiniz değerin altında stoğu kalan ürünler için tedarik edebilmeniz için uyarı imleci sayesinde bilgi verir. Arzu ederseniz stok sayımı özelliği ile işletmenizde var olan bütün ürünleri sayabilirsiniz.

Gün sonunda ne kadar satış yaptığınızı kontrol etmek için günlük rapor sayfasını kullanabilirsiniz. Bu sayede nakit kasanızdaki tutarı görüntüleyebilir, pos cihazlarından gerçekleşen satış tutarını görüntüleyebilirsiniz. Benzer şekilde tarihsel raporlama seçeneği ile iki tarih aralığı girebilir bu sayede o zaman aralığındaki satışlarınızı görebilirsiniz. Bunun yanında tarihsel raporlama sayfasında personel seçimi yaptığınızda personellerinizin yapmış olduğu işlemleri görüntüleyebilirsiniz. İki tarih aralığı girerek hangi üründen kaç tane satıldığını (ürün bazlı raporlama) görebilirsiniz. Benzer şekilde iki tarih aralığı girerek oluşturmuş olduğunuz ürün gruplarında (grup bazlı raporlama) toplam satımlarınızı görüntüleyebilirsiniz.


Blog - Hırdavatlar için Perakende Satış Programı


Stok hareket raporlama özelliği ile seçtiğiniz ürün için yapılan bütün satış ve stok girişlerini görüntüleyebilirsiniz. Şüpheli işlem raporu, barkodu okutulan ürün ve satılan ürünlerin arasındaki farkı ifade etmektedir, bu sayede bir farklılık olması durumunda size bilgilendirme sağlayacaktır.

Firmalarınızı oluşturarak firmaya olan alış faturalarınızı ve varsa borçlarınızı girebilirsiniz. Bu sayede firmalarınız ile olan işlemlerinizi kontrol edebilirsiniz. Alış faturalarınızı oluşturduğunuzda ürünlerinize stok girişi yapabilirsiniz. Alış faturası sayfasında alış değerini kontrol et diyerek daha önceki alımlarınızı da kontrol ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Personel tanımlaması yaparak personellerinize yetkilendirme verebilirsiniz. Personelleriniz sadece sizin verdiğiniz yetkiler doğrultusunda işlem yapacak, bu sayede siz de paylaşmak istemediğiniz bilgilerinizi personellerinizden gizlemiş olacaksınız. Aynı zamanda personeller sayfasından personelleriniz tarafından yapılan toplam satış değerlerini görüntüleyebilirsiniz. Raporlama kısmından personel seçerek iki tarih aralığında hangi işlemleri yaptığını görüntüleyebilirsiniz.


Blog - Hırdavatlar için Perakende Satış Programı


Şimdi hırdavatlar için satış programı olan BenimPOS’ u deneyebilir, dilerseniz yıllık veya ömür boyu masaüstü lisansı alabilirsiniz. WhatsApp destek hattımızdan veya e-posta adreslerimizden iletişime geçerek de uygulama hakkında bilgi alabilirsiniz. Satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS' u 1 ay boyunca web, mobil ve masaüstü cihazlardan ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.


Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.