Küçük İşletmelerin Başarılı Olması İçin Dikkat Etmesi Gereken 4 Şey!

Yeni bir işletme açmak oldukça zordur. Araştırmalar küçük işletmelerin yaklaşık yüzde 96’sının bir yıl boyunca hayatta kaldığını, yüzde 85’inin üç yıl hayatta kaldığını ve yüzde 70’inin beş yıl hayatta kaldığını gösteriyor.

Küçük işletmelerin başarılı olması için bazı hatalardan kesinlikle kaçınmaları gerekmektedir. Bu yazımızda sizinle bu hatalardan ve nasıl önleyebileceğinziden bahsedeceğiz.

Belirsiz İş Planı

Ne yazık ki, işletmelerin başarısız olmasının en yaygın nedenlerinden biri planlama eksikliğidir. İşletme sahipleri, iş kollarına dair yeterli araştırmayı yapmak ve başarılı olmak için hazır olup olmadıklarına dair vakit harcamak yerine, yeni bir iş kurma hevesiyle aceleci ve hızlı davranmaktalar.

Tüm adımları hesaba katarsak, altı ay içerisinde bir iş kurmak mümkündür. Ancak bu, bir işe başlamak için kendinize altı ay vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Bazen başlangıçta planladığınızdan daha uzun sürebilir ve işe başlama süresindeki söz konusu adımların beklenenden daha farklı taraflara evrilebileceğini varsaymalısınız.

 Yol boyunca bazı engeller olacak ve hareket tarzınızı değiştirmeniz gerekecektir. Tüm bu süreç ile doğru şekilde başa çıkmak ve başarılı olmak için yapacağınız işe dair iş planınızı tüm ihtimalleri göze alarak oluşturun.

Yanlış Stok Yönetimi

Stok her şeydir. Küçük ölçekli işletmelerin büyüyememesindeki en büyük neden, stoklarını doğru şekilde tutamamalarıdır. İşletmede olması gereken doğru ürün sayısını ve çeşidini korumak ve mağazanızda ne olduğunu tam olarak bilmeniz oldukça önemlidir.

Ürünleriniz satıldığında veya toptancısına iade ettiğinizde stoklarınızı güncellemenin otomatik bir yolu olması stok yönetiminde karışıklık olmaması için büyük önem taşımaktadır.

Kalem ve kağıtla yapılan manüel sayımlara güvenen küçük işletme sahiplerinin uzun vadede zarar görme olasılığı daha yüksektir. Güçlü stok yönetimi yazılımı ile bir barkodlu stok takip sistemine yatırım yapmak pek çok nedenden dolayı yararlıdır.

Zamanı Gelmeden Genişlemek

Küçük işletme sahiplerinin çok çabuk heyecanlandığı bir diğer şey de büyüme. Bir işe başladıktan sonra grafiğiniz yükseldiğinizi gösteriyor ve ilk birkaç ay başarılı olduysanız, çevrenizdeki insanlar ikinci bir mağaza açmanızın zamanının geldiğini söyleyebilir. Ne yazık ki, bu büyük hamle tüm işinize mal olabilir.

İşleriniz iyi gidiyorsa, bu harika. Her şeyin nasıl çalıştığını gözlemlemek, müşterilerden geri bildirim almak ve yol boyunca iyileştirmeler yapmak için zaman ayırın. Büyümenizin daha istikrarlı ve kalıcı olmasını sağlayacak formülleri araştırın. Mükemmel formülü bulduktan sonra, artık işlerinizi genişletmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu kararın yapılması çoğu insanın düşündüğünden daha uzun sürmelidir.

İş Analitiği Eksikliği

Başarıyı nasıl ölçersiniz? Nasıl yapılırsa yapılsın, her işletmenin iş verilerini izlemek ve neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını bulmak için etkili bir yola ihtiyacı vardır. Eğer küçük bir işletme iş yerindeki her hareketi izlemiyor ve satışlarından elde ettiği ciro ve karını net bilmiyorsa, başarıya gittiği yolda tökezleyebilir.

BenimPOS güçlü bir satış noktası sistemi olarak ihtiyacınız olan tüm satış, stok yönetimi ve raporlama ihtiyaçlarınız ile donatılmıştır. Bir düğmeye tıklayarak işletmenizin her yönünü izleyebilirsiniz. İlk günden itibaren her adımızı analiz etmenize ve rakiplerinizin önünde yer almanıza yardımcı olacaktır!

Buraya tıklayarak 1 ay boyunca ücretsiz olarak BenimPOS’u deneyebilirsiniz.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.