Organik Ürünler Satan İşletmelerin Satış Programları ile Yapabildiği 8 Önemli Özellik 2022

  • 01/09/2022

Üretilmeye başladığı andan tüketiciye ulaştığı ana kadar kimyasal maddeye maruz kalmayan, kontrollü ve sertifikalı olarak üretilen ürünler organik ürün olarak adlandırılmaktadır. Süt ve süt ürünleri, şarküteri ürünleri, çeşitli baharatlar ve çok daha fazlası bu işletmelerde satılmaktadır. Taze ve kimler tarafından üretildiğini bildiğimiz bu ürünleri tercih etmeye özen gösteririz. Ürün çeşitliliğinin ve talep eden kişi sayısının fazla olmasından kaynaklı olarak organik satış yapan işletmeler için satış ve stok kontrolü önemli bir hal almaya başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi ve işlemlerin bilgisayar üzerinde gerçekleşmesine bağlı olarak hızlı satış programları tercih edilmeye başlanmıştır. Biz de bugünkü içeriğimizde organik ürünler satan işletmeler için satış programları kullanmanın işletme sahibine kattığı 8 önemli özellikten bahsedeceğiz.


1. Ürün ekleme ve ürün düzenleme işlemleri

Ürünlerinizi barkod cihazınızdan barkodunu okutarak veya yeni barkod tanımla seçeneğini kullanarak ürünlerinizi ekleyebilirsiniz. Barkod cihazınız yoksa barkod değerini klavyeden yazarak da girebilir ya da yeni barkod tanımla seçeneğini kullanabilirsiniz. Alış değeri(maliyet), satış değeri, stok miktarı, kritik stok miktarı, ürün birimi, ürün görseli gibi değerleri girerek hızlı bir şekilde kayıt edebilirsiniz. Barkodu olmayan ürünlerinizi satış sayfasında göster diyerek (ana ürünler, liste1, liste2 vs.) hızlı bir şekilde satışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ürünlerinize ait ürün grupları oluşturabilirsiniz. (süt ve süt ürünleri, zeytin, şarküteri vs.) Ürünlerinize iki ayrı fiyatlandırma seçeneği uygulayabilir, bu sayede nakit/ pos değerleri ya da toptan/ perakende şeklinde iki ayrı fiyat belirleyerek müşterilerinize satışı bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


Blog - Organik Ürünler Satan İşletmelerin Satış Programları ile Yapabildiği 8 Önemli Özellik 2022


2. Hızlı satış gerçekleştirme, müşteri alacak görüntüleme ve personel yönetimi

Satış yap sayfasından satışlarınızı belirlediğiniz ödeme tipinde (nakit, POS, açık hesap veya parçalı) gerçekleştirebilirsiniz. Satışınızı müşterilerinizi seçerek (daha önceden kayıtlı veya satış anında kayıt ettiğiniz) gerçekleştirebilir, açık hesap seçeneği ile müşterilerinizin size olan borçlarını takip edebilirsiniz. (cari takip) Personel tanımlaması yaparak personellerinize yetkilendirme yapabilirsiniz. Personelleriniz sadece sizin verdiğiniz yetkiler doğrultusunda işlem yapacak, bu sayede siz de paylaşmak istemediğiniz bilgilerinizi personellerinizden gizleyebilir, bu sayede personel yönetimini gerçekleştirebilirsiniz.


3. Günlük / Tarihsel / Ürünsel /  Grupsal Raporlama 

Hızlı satış programları kullanmanın işletme sahipleri için sağladığı en büyük kolaylıkların başında hızlı ve kolay raporlama özelliği yer almaktadır. Günlük raporlama ile gün içindeki satışlarınıza bakabilir, iki tarih aralığı girerek de tarihsel rapor elde edebilirsiniz. Arzu ederseniz tarihsel raporlama sayfasında personel seçimi yaparak personellerinizin yapmış olduğu işlemleri görüntüleyebilirsiniz. İki tarih aralığı girerek hangi üründen kaç tane satıldığını (ürün bazlı) görebilirsiniz. Benzer şekilde iki tarih aralığı girerek oluşturmuş olduğunuz ürün gruplarında (grup bazlı) toplam satımlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Gelişmiş raporlama seçenekleri sayesinde işletmenize yönelik kararlar alabilmeniz hedeflenmektedir.


Blog - Organik Ürünler Satan İşletmelerin Satış Programları ile Yapabildiği 8 Önemli Özellik 2022


4. Stok Sayımı ve Stok Hareket Raporu

Ürünleriniz için stok sayımı yapabilir, bu sayede ürünlerinizin güncel stok değerlerini tek bir sayım altından güncelleyebilirsiniz. Bu sayım sayesinde mağazanız ve kullandığınız uygulama arasında farklılık olması durumunda işletmenize yönelik kararlar almanızı sağlayacaktır. Stok hareket raporu sayfasından da ürün seçerek bütün stok giriş ve stok çıkış işlemlerini görüntüleyebilirsiniz.


5. Firma Alacak / Borç Takibi ve Alış Faturası oluşturma

Firmalarınızı oluşturabilir ve firmalarınıza borç/ ödeme ekleyerek firmalara olan borçlarınızı veya alacaklarınızı takip edebilirsiniz. Benzer şekilde alış faturalarınızı oluşturabilir, arzu ederseniz alışlarınızı firmalarınıza tanımlayarak hem stoklarınıza eklenmesini sağlayabilir hem de firmayla olan işlemlerinize ekleyebilirsiniz. İlk görselde Sütaş ayran 2 LT adlı ürün için için Sütaş firmasına alış faturası girilmiş olup ödeme tipi olarak kazanca yansımaz yani raporlara yansımaz olarak girildiğine dikkat ediniz.


Blog - Organik Ürünler Satan İşletmelerin Satış Programları ile Yapabildiği 8 Önemli Özellik 2022


6. Gelir ve Gider Takibi

Gelirler alanından gelir değerleri (ek ödeme, hibe vs.)  veya giderler alanından gider (elektrik, su vs.) ekleyerek seçilen tarihteki gelirlerinizi ve giderlerinizi kontrol edebilirsiniz. Raporlarda yer alan ve çoğu işletmecinin kontrol ettiği ciro değerinde giderler (-), gelirler ise (+) olacak şekilde dahil edilecektir.


7. Şube/ Depo Kontrolü

Günümüzde çoğu işletme birden fazla şube veya depodan oluşmaktadır. Bu sayede iki işletme arasında ürün transferi gerçekleşebilir. Bir işletmede ürün stoklardan azalacakken diğer işletmede aynı ürün o miktarda stoklara eklenecektir. Benze şekilde sahada sizin adınıza çalışan personellerinizin stoklarını ve satışlarını ayrı tutmak isterseniz şube mantığıyla oluşturmanız faydalı olacaktır.


8.  Bulut Tabanlı yedekleme

Teknolojinin ilerlemesi ve internetin yaygın kullanımı sebebiyle bulut tabanlı yedekleme yapan uygulamalar değer kazanmıştır. Peki ya nedir bulut tabanlı yedekleme?

Verilerin server ortamında tutularak internet bağlantısı olan cihazlardan giriş yapabilmenizi sağlayan uygulamalara bulut tabanlı programlar denilmektedir. 

Genellikle kullanıcı adı ve parolanız ile dilediğiniz cihazdan giriş yapabilirsiniz. Satış ve stok takip yazılımları sayesinde işletmenizi kontrol altına alabilirsiniz. Bu işlemleri ister web uygulama sayesinde bilgisayar veya tabletinizden, isterseniz de mobil uygulama sayesinde mobil cihazınızdan girebilirsiniz.


Şimdi organik ürünler satışı gerçekleştiren işletmeler için satış programı olan BenimPOS’ u deneyebilir, dilerseniz yıllık veya ömür boyu masaüstü lisansı alabilirsiniz. WhatsApp destek hattımızdan veya e-posta adreslerimizden iletişime geçerek de uygulama hakkında bilgi alabilirsiniz. Satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS' u 1 ay boyunca web, mobil ve masaüstü cihazlardan ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.


Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.