Perakendeler için Koronavirüs’e (COVID-19) Karşı İpuçları

Koronavirüs dünya sağlık örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilen bir salgındır. Pandemi; dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir.

COVID-19 olarak adlandırılan koronavirüs Türkiye’deki finansal iç dinamikleri ve dünya genelindeki ekonomiyi oldukça etkilemektedir. Üretimde yaşanan aksamalar ve arz – talep dengesinin bozulması hem üretici hemde perakendeci için bazı sorunlara yol açmıştır.

Özellikle #evdekal ve #hayatevesığar etiketleri ile başlatılan kampanyalarda insanlar evde kaldığı için hızlı tüketim ürünlerinin satışında bir azalma meydana gelmektedir. Başlatılan #evdekal kampanyası ile salgının yayılma hızının biran önce düşmesini ve hem ülkemiz hem de dünyadan tamamen azalarak yok olmasını istiyoruz.

Bu yazımızda ise perakendeciler için koronavirüs’e karşı alınabilecek bazı önlemler ve ipuçlarını paylaşmak istiyoruz.

Stoklarını ve Fiyatlandırma Yönteminize Dikkat Edin

Bu salgın herkesi etkiliyor. Bunu göz önünde bulundurarak, müşterilerinizin şu anda gerçekten neye ihtiyacı olduğunu düşünün ve bu isteklere dair ürün tedarik etmeye çalışın. Örneğin okulların kapanması dolayısıyla sabah saatlerinde yapılan bisküvi, süt, meyve suyu, kek gibi ürünlerden ziyade insanların stok yapmak için aldığı makarna, un, şeker vb. gibi ürünleri tedarik edin. Kırtasiye, züccaciye, petshop gibi sektörlerde çalışıyorsanız ürün tedarik sürecinizi biraz erteleyebilirsiniz.

Zaten perakende bir işletme olarak bu önlemi ve yöntemi şimdiye kadar almış olabilirsiniz. Fakat örneğin marketler raflarında bozulma ömrü daha uzun olan ürünleri tutmaları faydalı olacaktır. Mağazanızdaki stok takibini detaylı olarak takip edin. Stok takibi ve yönetimi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Koronavirüs'e karşı mağazanızı her zaman temiz tutmaya dikkat edin
Koronavirüs’e karşı mağazanızı her zaman temiz tutmaya dikkat edin

Müşterilerinize özel indirimler uyguluyor musunuz? Yapmıyorsanız, şimdi başlamak için iyi bir zaman olabilir. Tüketiciler, perakende işletmeleri ayakta tutmaya yardımcı olmak için indirimlerinizi takip edecektir. Müşterilerinize toplu sms veya WhatsApp mesajları ile dijital kanallardan ulaşarak onlara indirim teklifleri sunabilirsiniz.

Kriz zamanlarında nakit her şeydir. Ödemelerinizi mümkün olduğunca nakit almaya çalışın. Virüs salgını sebebiyle müşterileriniz temassız ödeme yapmak isteyebilirler. Tabii ki, bu onların en doğal hakkı. Fakat eğer samimi olduğunuz müşterileriniz varsa ve ödemelerini nakit yapma şansları varsa nakit ödeme yapmalarını rica edebilirsiniz.

Genel olarak, fiyatlandırma politikanız ile nasıl daha esnek olabileceğinizi düşünün. Ücretsiz izin ve işten çıkartma gibi süreçlerin olduğu bu dönemde müşterilerinizin alım gücünün düştüğünü unutmayın. Her türlü indirim uzun vadede sizlerinde işine yarayacaktır.

Müşterilerinizi Döngüde Tutun

İşletmenizde her değişiklik veya güncelleme olduğunda, müşterilerinize bildirdiğinizden emin olun.

Sık alışveriş yapan kişilere dijital kanallardan SMS veya WhatsApp ile ulaşın. Mağazanıza tabela koyun ve sosyal medya üzerinden mağazanızla ilgili güncel paylaşımlarda bulunun . İnsanlar evlerini yalnızca gerekliyse terk ediyorlar, bu yüzden herkesi güncel tutmak önemlidir.

Son olarak, çalışma saatlerinizde herhangi bir değişiklik yaptıysanız, bunları Google My Business listenizde ve Facebook İşletme sayfanızda düzenlediğinizden emin olun .

Koronavirüs’e Karşı BenimPOS Yanınızda

BenimPOS ekibi sizi ve işinizi desteklemek için her zaman daha çok çalışıyor. Sorularınızı cevaplamak ve bu zor zamanlarda sizlerin taleplerini gerçekleştirmek için her zaman buradayız.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.