Perakendeler için Müşterilerinizi Mutlu Etmenizi Sağlayacak 4 İpucu

Herhangi bir küçük işletme gibi, perakende mağaza sahipleri de müşterilerinin ilk izlenimlerinin olumlu olduğundan emin olmak zorundadır. Sizler için 4 ipucu hazırladık. Müşterilerinizin sizin hakkınızda fikir sahibi olması veya onların ön yargılarını kırmanız için ilk birkaç dakika oldukça önemlidir. Bu yüzden müşterinizin mağazanıza “ayağını alıştırma” aşamasında bu ilk birkaç dakikaya dikkat etmek gerekmektedir.

Bu yazı dizimizde sizler için müşterilerinizi nasıl mutlu edebileceğinize dair 4 ipucu paylaşacağız.

1. Kendinizi Tanıtın

Bir müşteriniz mağazanıza girdiğinde, çalışanlarınız tarafından nasıl karşılanıyor? Mağazanıza henüz yeni girmiş bir müşterinize isminizi söylemek müşterinizle olan etkileşiminizi daha kişisel hale getirecek ve müşterinizin soru sorması ve kendini güvende hissetmesi için daha rahat bir ortam yaratacaktır. Bir sohbetin başlangıcında isminiz ile kendinizi tanıtmanız, müşterinizin mağazanızı ziyaret etme konusunda kendisini daha iyi hissetmesi sağlayacaktır.

 Benzer şekilde çalışanlarınızın kendi aralarında isimleriyle hitap etmeleri veya müşteriyi farklı bir reyona yönlendirirken o reyonda görevli çalışma arkadaşının ismini paylaşarak müşteriyi yönlendirmesi müşterinizin diğer çalışanınızla kuracağı ilişkide de kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

2. Yardım için Hazır Olun

Bir müşteri olarak, yardım aramaktan ve birini bulamamaktan daha sinir bozucu bir şey yoktur. Olumsuz bir müşteri deneyimi yaratmaktan kaçınmak için, mağaza içerisinde müşterilerinizin sorularını cevaplayacak kadar çalışanınız olduğundan emin olun. Perakende mağazanızdaki ziyaretçiler, bir ürünü nerede bulabileceklerini veya mevcut bir ürünün farklı bir renginin veya bedeninin olup olmadığını veya sizin müşterinize sunacağınız kişisel tavsiyenizi merak edeceklerdir.

Bu noktada çalışanlarınızın müşterileri en kolay şekilde ulaşabileceklerini sağlarken müşterilerinizin kendilerinin izleniyormuşlar gibi hissetmelerini sağlamaktan kaçının. Çünkü müşteriler mağaza içerisinde gezinirken izleniyorlarmış gibi hissetmek istemezler. Çalışanlarınızı her zaman meşgul olmaya teşvik edin. Mağazanızdaki reyonların düzenlenmesi, yanlış ürünlerin doğru reyona konulması, rafları nimazi durmasını sağlayın. Bu sayede, hem çalışanlarınız müşterilerinize yardım etmek için yeterince yakın olacaklar,hem de bir müşterinin kişisel alanını işgal etmemiş olacaklar..

3. Müşteri Hizmetlerine Önem Verin

Dostluk her zaman kazanır.  Çalışanlarınızın her zaman güler yüzlü olduğundan ve müşterilerinize karşı kibar olduklarından emin olun. Her zaman “lütfen” ve “teşekkür ederim” deyin. Bir çalışanınız kötü bir gün geçirmişse veya morali bozuksa, müşterilerinizin karşısına çıkarmak yerine müşterilerinizle ilişkide olmayacağı farklı bir alana yönlendirin.

Bir başka ipucu ise, müşterilerinizin sorularını yanıtlamakla ilişkilidir. Birisi mağazanızda bir ürünü nerede bulabileceğini sorduğunda ne yaparsınız? Doğru yönü gösterebilir ve onlara hangi yöne gideceklerini söyleyebilirsiniz. Ya da ürünün bulunduğu yere kadar eşlik ederek kendiniz gösterebilirsiniz. İkinci yöntem her zaman daha etkilidir. Çalışanlarınızın müşterilere tam çaba gösterdiklerinden emin olun. 

4. Uzun Kasa Kuyruklarından Kaçının

Müşterilerinin ödeme esnasında uzun kasa kuyruklarında mı bekliyor yoksa hızlı bir şekilde ödemesini yapabiliyor mu? Bir müşterinizin ödeme esnasında kadar ki deneyiminin ne kadar olumlu olduğuna bakılmaksınız, ödeme verimliliği (veya eksikliği) müşterinizin mağazanız hakkındaki görüşlerini etkileyebilir. Bir çalışanınızı kasa görevlisi yapmadan önce bu konuda yeterince bilgili olduğunda emin olun. Ürünlerinizde güvenlik sensörleri varsa, kasiyerin hepsini söktüğünden ve kontrol ettiğinden emin olun. Aksi durumda müşteri mağazanın çıkarken alarmın ötmesi hiç hoş bir durum olmayacaktır.

Perakende mağazanız için doğru hızlı satış programını kullanmak, ödeme verimliliği ile eşit derecede önemlidir. En iyi kasiyeriniz bile, yavaş ve ihtiyaç duydukları işlevselliği desteklemen yazılımlarla mücadele ediyorlarsa bu müşterilerinize yansıyacak ve müşterilerinizin tutumlarını etkileyecektir.

BenimPOS ile satışlarınızı hızlı bir şekilde kaydedebilir böylece hem çalışanlarınızın verimliliğini arttırabilir hem de müşterilerinize mağazanızdan çıkmadan önce ki son izlenimi başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz. Buraya tıklayarak BenimPOS’a kayıt olabilir ve 1 ay boyunca satış, stok, cari, raporlama ve mağazanızda ihtiyaç duyduğunuz tüm özellikleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.