POS Yazılımları ile Ön Muhasebe Yazılımları Arasındaki 4 Fark

  • 30/09/2022

POS yazılımları ile ön muhasebe yazılımlarının ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bunları farklı kılan nedir? Burada bu soruların yanıtlarını ve daha pek çok soruyu bulabilirsiniz!

POS ile muhasebe yazılımı arasındaki fark, satış noktası yazılımının mağaza, restoran ve otel gibi işletmelerin satışlarını daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olan güçlü bir kasa gibi olmasıdır. Ön muhasebe yazılımı ise  bir işletmenin muhasebe işlemlerini yönetmek için kullandığı yazılımlardır.

POS yazılımı envanter yönetimi, satış, işlem yönetimi ve günlük, aylık veya yıllık veriler gibi özellikler sunar.

Öte yandan bir ön muhasebe yazılımı, ödemeniz gereken vergi miktarını öğrenmenize, ortaklarla finansal ilişkiler kurmanıza ve maliyetleri ve istatistikleri analiz etmenize yardımcı olur.

Bu iki yazılım türünü neyin ayırt ettiğini daha iyi anlamak için, bu yazılımların özelliklerini araştırmak önemlidir. Bu makalede, satış noktası yazılımı ile muhasebe yazılımı arasındaki 5 farkı öğrenin.


1.Barkodlu POS ve Ön Muhasebe yazılımları

Kullandığınız yazılıma bağlı olarak hedefler farklıdır. Örneğin, bir POS yazılımı temel olarak işlemleri yönetmek için kullanılırken, muhasebe yazılımı işletmenin tüm muhasebe unsurlarını garanti eder.


Barkod Yazılımları

Barkod yazılımı nedir? Temel bilgilerle başlayalım: Nakit kasa olarak kullanılan bir bilgisayardaki satışların kaydını tutalım. Otomasyonu, yazılım kullanmadan kolayca oluşabilecek kasa hatalarının yönetilmesine ve sınırlanmasına yardımcı olur.

POS yazılımının temel amacı işlemleri verimli bir şekilde yönetmektir. İşletmenin endüstrisine bağlı olarak, yönetimi kolaylaştırmak için özel özelliklere ihtiyaç vardır. Bu nedenle perakende, restoran ve konaklama sektörlerine özel ihtiyaçlar vardır. Ancak, satış noktası yazılımının genel hedefi, her zaman müşterilerle iş işlemlerini yönetmektir.


Muhasebe yazılımlarının Hedefleri

Muhasebe yazılımı nedir? Bir muhasebe yazılımı bir işletmenin tüm muhasebe görevlerini gerçekleştirir. Muhasebe dönemlerinin açılması ve kapanması muhasebe yazılımı ve arşivleme işlevi ve geçerli işlemler (hesap danışmanlığı, muhasebe girişleri vb.) tarafından yönetilir. 


2.POS Yazılımı ve Ön Muhasebe Yazılımı Kullanmanın Nedenleri

Yazılım kullanmanın nedenleri, türüne bağlıdır! Tüm işletmelerin, etkinliklerine bağlı olarak farklı ihtiyaçları vardır. İster POS yazılımı, ister muhasebe yazılımı (veya her ikisi!) olsun, bu nedenle kendi işiniz için doğru seçimi yapmak amacıyla ihtiyaçların listesini yapmak önemlidir!


Satış Noktası Yazılımını Kullanma Nedenleri

Satış noktası yazılımı satın almak yasal olarak gerekli olmasa da, bir yazılımın kullanılması, yöneticilerin ve çalışanların işlerini büyük ölçüde kolaylaştırmanın yanı sıra satın alımları, satışları ve işletme harcamalarını kanıtlamaya yardımcı olur!


Ayrıca, bir POS yazılımı ile nakit akışı ve sayım hataları önlenir; satış, kullanılan ödeme yöntemine göre gruplandırılır ve seçilen satış noktası yazılımının özelliklerine bağlı olarak önemli muhasebe raporları oluşturulur. Son olarak, POS yazılımı kullanılarak zamandan tasarruf edilmesi yeniden kabul edilemez. Aslında, işlemler el ile işleme alınmasından daha hızlı gerçekleştirilmektedir!

Satış noktası yazılımınızı seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır.

İlk olarak, daha önce de belirtildiği gibi, POS yazılımı işletmenin endüstrisi için uygun olmalıdır. Her şirketin özel sektörünün ihtiyaçlarına göre özelliklerinin altını çizmeniz önemlidir.

İkinci olarak, satış noktası yazılımı geçerli mevzuata uygun olmalıdır. Dolandırıcılığa karşı korunmak için verilerin güvenlik, koruma, değişiklik ve arşivleme koşullarını karşılaması gerekir. İşletmeniz için bir POS yazılımı seçerken verilerinizin güvende olduğundan emin olmak istersiniz.


Blog - POS Yazılımları ile Ön Muhasebe Yazılımları Arasındaki 4 Fark


3.Satış Noktası yazılımının ve Muhasebe yazılımının önemli Özellikleri

Aşağıdaki tabloda, POS yazılımının özellikleri ile muhasebe yazılımının özellikleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar özetlenmektedir: 
Barkodlu Pos YazılımıÖn Muhasebe Yazılımı
Faturalandırma

x


Stok takibix
Sipariş yönetimix
Toptancı yönetimix
Bütçe yönetimi
x
Bordro

x

4.Barkodlu POS Yazılımı ve Muhasebe Yazılımı Kullanıcıları

Tahmin edebildiğiniz gibi, satış noktası yazılımları ve muhasebe yazılımları işyerinizde aynı kişiler tarafından kullanılmaz. Gerçekten de, yöneticiler ve çalışanlar (mağaza çalışanları ve restoran garsonları gibi) satış noktası yazılımlarını kullanırken, sahipleri ve muhasebe ekibi muhasebe yazılımını kullanıyor.


Satış Noktası yazılımları Kullanıcılar

Satış noktası yazılımı genellikle iki tür kişi tarafından kullanılır: Yöneticiler ve çalışanlar. Yönetici yazılımı fiyatları ve envanterleri ayarlamak ve sisteme tedarikçi siparişleri girmek için kullanır. Restoranın menülerini de yapılandırabilir. Diğer yandan çalışan, müşteri işlemlerini yönetmekten, ürünleri taramaktan, iadeleri yönetmekten, otel rezervasyonları yapmaktan vb. sorumludur


Muhasebe yazılımları Kullanıcılar

İşletme sahipleri ve muhasebe ekibi, şirketin harcamalarını ve gelirlerini takip etmek için öncelikle muhasebe yazılımını kullananlar, faturaları hazırlayın ve bordroları yönetin.

İşletmenin büyüklüğüne bağlı olarak, hem satış noktası yazılımını hem de muhasebe yazılımını yöneten kişi aynı olabilir.Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.