Saha satış yazılımı nedir? Nasıl kullanılır?

Saha satış yazılımı, sahada satış yapan şirketlerin tercih ettiği mobil yazılımlardır. Toptancı, üretici, pazarlamacı gibi şirketler ürünlerini müşterilerine götürerek sipariş veya satış usulü işlem gerçekleştirmektedirler. Saha satışı yapan işletmeler temelde 2 farklı yöntem ile satış gerçekleştirmektedirler. Sıcak satış, soğuk satış. Sıcak satış yönteminde sipariş alındıktan sonra ürün araçtan indirilerek müşteriye teslim edilir. Soğuk satışta ise sipariş alınır ve ertesi günkü dağıtımda müşteriye teslim edilir.

Saha satış yazılımı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Saha satışındaki temel prensip müşterilerin ziyaret edilerek siparişlerin alınmasıdır. Dolayısıyla bu sürede işlemlerin mobil bir süreçte gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla burada en temel şey saha satışında internet üzerinden çalışabilen bulut bir uygulama kullanılması gerekmektedir. Günümüzde yaygınlaşan internet erişimi ve mobil cihaz avantajı işleri oldukça kolaylaştırmaktadır. Şimdi birkaç başlık altında saha satış yazılımı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim.

1. Saha satışında akıllı telefon mu yoksa el terminali mi kullanılmalı?

Geriye dönüp baktığımızda çok uzun zamandır el terminallerinin gerek saha satışında gerekse depo süreçlerinde kullanıldığını görebiliriz. Fakat gelişen ve ucuzlayan teknoloji ile süreçler artık daha kolay yönetilebilmektedir. El terminali gibi cihazlar yalnızca belirli amaçlara hizmet eden görece pahalı cihazlardır. Günümüzde hemen herkesin sahip olduğu akıllı telefonlar artık el terminallerinin yerini almaktadır.

Akıllı telefonlar hem bir kişinin iletişim alanındaki ihtiyaçlarını karşılarken hemde işletmesi için gerekli saha süreçlerini de karşılamaktadır. BenimPOS Mobil gibi akıllı telefonlarda çalışan uygulamalar ile ürünlerinizi telefonunuzun kamerasını okutarak ekstra bir cihaz maliyetine girmeden tüm işletme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Saha satış yazılımı nedir? Nasıl kullanılır? - stok

2. Konum servislerinden faydalanın!

Bir saha satışçı olarak en önemli şey müşterilerinizin hangi lokasyonlarda olduğunu doğru bilmektir. Büyüyen şehirler ve artan trafik bir müşteriden diğer müşteriye ulaşma noktasında işlerinizi yavaşlatabilir. Bu aşamadan müşterilerinizin konumlarını onların cari kartlarına tanımlayarak ziyaret etmek istediğinizde yol tarifi alıp en kısa sürede müşterinize ulaşabilirsiniz.

Yalnızca kısa sürede ulaşmak değil aynı zamanda yeni bir plasiyer veya satış elemanı aldığınızda ona müşterilerinizin bulundukları adresleri öğretmen yerine uygulama üzerinden doğrudan ulaşma imkanı da sağlamış olursunuz.

3. Cari hesap geçmişini müşterinizle detaylı olarak paylaşın

Ticari hayatta en önemli şey güvendir. Müşterilerinizin güvenini kazanmak sizinle uzun dönemler iş yapmalarını sağlayacaktır. Bu yüzden tüm süreçlerde şeffaf olmanız oldukça önemli. Müşterilerinizin veresiye ve borçlarını kayıt ederken onlarında istedikleri zaman bu bilgileri onlarla kolayca paylaşabileceğiniz bir sistem şeffaflığınız noktasında size kolaylık sağlayacaktır. Hem müşterinizin aklında (varsa) soru işaretlerini temizlemiş olacaksınız hem de müşterinizin size güvenini arttırarak sizinle daha uzun vadede iş yapmasını sağlamış olacaksınız.

4. Verilerinize her yerden erişin

Saha satışı yaparken nerede olursanız olun verilerinize her an erişebilmelisiniz. Böylece satış ve finansal operasyonunuzu doğru şekilde takip edebilirsiniz. Günümüzde en popüler terimlerden birisi olan “Bulut Teknoloji” terimi bu aşamada sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Bulut teknolojinin getirdiği her yerden erişim ve sınırsız cihazla erişim imkanı sizleri tüm kısıtlamalardan kurtararak özgür bir iş operasyon süreci sunacaktır.

Tüm bu süreçleri en doğru şekilde yönetmek için şimdi BenimPOS’u 1 ay boyunca tüm özellikleri ile ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Buraya tıklayarak kayıt olarak deneyebilirsiniz.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.