Satış Programlarında Bulut Tabanlı Yedeklemenin İşletmelere Sağladığı Yararlar Nelerdir?

  • 15/09/2022

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak internet kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Mobil cihazlardan, tabletlerden, masaüstü bilgisayarlardan ya da dizüstü cihazlardan her an internete bağlanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre günlük ortalama 7 saat internet bağlantısı olan cihazlar kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak da adını yeni yeni duymaya başladığımız yeni bir tabir doğmuştur. “Bulut Tabanlı Yedekleme”.

Biz de bugünkü içeriğimizde bulut tabanlı yedeklemenin ne olduğunu ve bulut tabanlı yedekleme yapan satış ve stok takip yazılımı kullanmanın işletme sahibine sağladığı 4 avantajdan bahsedeceğiz.

Bulut yedekleme teknolojisi adı verilen sistem; her türlü internet bağlantısı olan tablet, bilgisayar veya mobil cihazdan giriş yapılarak aynı bilgilerin görüntülenmesi ve eşzamanlı olarak ayrı cihazlardan kullanımı olarak ifade edilebilir. Bulut tabanlı yedekleme sayesinde veriler sunucularda yedeklenir ve saklanır. Bilgilerinize erişmek için genellikle belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve parolanızı girmeniz yeterlidir. İnternet bağlantısının olduğu herhangi bir cihazdan bu bilgileri girerek verilerinize istediğiniz cihazdan ulaşabilir, üzerinde işlem yapabilir ve tekrardan kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz.

Toptan ve perakende sektöründe yer alan çoğu işletme bilgilerine her an ulaşabilmek adına bulut tabanlı yedekleme işlemi yapan satış ve stok takip programlarını tercih etmektedir. Biz de bugünkü içeriğimizde stok takibi amaçlı geliştirilmiş olan bulut tabanlı yedekleme yapan hızlı satış programları kullanmanın işletmelere sağladığı 4 avantajdan bahsedeceğiz.


1. Ürün Kartı İşlemleri

Ürünlerinizi barkod numarası, ürün adı, satış fiyatı değerleri olacak şekilde kayıt edebilirsiniz. Bu özelliklere ek olarak alış fiyatı, stok miktarı, kritik stok miktarı, ürün birimi gibi değerleri girebilirsiniz. Ürün görseli ekleyebilir ve satış sayfasında göster seçeneği ile satış sayfasında ürününüzün üstüne tıklayarak hızlıca satış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ürün grupları oluşturarak (süt ve süt ürünleri, şarküteri vb.) kayıt ettiğiniz ürünleri dilediğiniz ürün grubu altına taşıyabilirsiniz.


2. Hızlı Satış

Satış ve stok takip yazılımlarında satış işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Satışınızda yer almasını istediğiniz ürünleri barkodunu okutarak seçebilir, arzu ederseniz müşteri seçebilir ya da yeni müşteri oluşturarak satışlarınızı müşterilerinize tanımlayabilirsiniz. Satışı tamamlamak adına ödeme tipleri olan nakit, pos, açık hesap (veresiye), parçalı satış gerçekleştirebilirsiniz. Müşterilerinize yaptığınız satışları açık hesap seçmeniz durumunda müşterinize borç olarak verilecektir. Müşteri kartına girmeniz durumunda bu tutarı görüntüleme (cari takip) imkanı sunacaktır.


                                                                                Blog - Satış Programlarında Bulut Tabanlı Yedeklemenin İşletmelere Sağladığı Yararlar Nelerdir?


Blog - Satış Programlarında Bulut Tabanlı Yedeklemenin İşletmelere Sağladığı Yararlar Nelerdir?


3. Firma İşlemleri

Firmalarınızı kayıt edebilir ve aldığınız ürünleri alış faturası içerisinde belirlediğiniz firmaya tanımlayabilirsiniz. Ödeme yapmadığınız firmalar için ödeme tipi alanını açık hesap seçmeniz durumunda sizi firmaya karşı borçlu gösterecektir. Bu sayede firma ve firmalara olan alacak/ verecek takibi yapabilirsiniz. Alış faturasında ürün için seçilen miktar değeri alış faturasını kaydet dediğinizde o ürünün stok değerine eklenecektir.


Blog - Satış Programlarında Bulut Tabanlı Yedeklemenin İşletmelere Sağladığı Yararlar Nelerdir?


4. Satış Raporlaması

Yapılan satışları günlük/ tarihsel/ grupsal/ ürünsel/ korelasyon/ şüpheli işlem gibi gelişmiş şekilde raporlayabilme imkanı sunmaktadır. Günlük yapılan satışlarınızı (nakit, pos, açık hesap vb.) seçenekleri altında görüntüleyebilirsiniz. Gelir, gider, firma ödemeleri gibi alanları da girerek ciro hesaplamalarının doğru yapılmasını sağlayabilir ve ciro alanı kontrol ederek karlılığınızı kontrol edebilirsiniz. İki tarih aralığı girerek o tarihler arasında satılmış olan ürünlerin satış fişlerine ve toplam nakit, pos, açık hesap değerine ulaşabilirsiniz. Personel seçimi yaparak personellerinizin yapmış olduğu işlemleri görüntüleyebilirsiniz. Benzer şekilde iki tarih aralığı tanımlaması yaparak ürün bazlı ne kadar satış yaptığınızı ürün raporundan ve benzer şekilde ürün grubu bazlı toplam ne kadar satış yaptığınızı grupsal rapor sayfasından görebilirsiniz. Stok hareket rapor sayfasında seçilen iki tarih aralığında yapılan bütün satışlarınızı ve stok girişlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Ürün korelasyon raporu ile de seçilen bir ürünün beraberinde en çok satıldığı ürünler listelenecektir.


Şimdi bulut tabanlı yedekleme yapan BenimPOS’ u deneyebilir, dilerseniz yıllık veya ömür boyu masaüstü lisansı alabilirsiniz. WhatsApp destek hattımızdan veya e-posta adreslerimizden iletişime geçerek de uygulama hakkında bilgi alabilirsiniz. Satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS' u 1 ay boyunca web, mobil ve masaüstü cihazlardan ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.


Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.