Stok takip programı nedir?

Stok takip programı, işletmelerin mağaza ve depolarındaki stoklarını takip etmelerini sağlayan yazılımlardır. Stok takip programları ile işletmeler mağaza ve deporlarındaki tüm stoklarını görüntüleyerek maliyet analizi yapabilir. Stok takip programı ile stoğu tükenmiş ürünleri veya kritik stok değerinin altında kalmış ürünleri tespit ederek bu ürünlerin tedariğini sağlayabilir ve böylece satış esnasında “ürün tükendi” gibi bir durum ile karşılaşmazlar.

Stok takibi nasıl yapılır?

En başarılı stok takibi düzenli olarak yapılandır. Mağaza veya deponuzun büyüklüğüne göre haftada, 2 haftada veya ayda bir stok sayımı yapmanızı öneririz. Bu süreyi çok kısa tutmanız, örneğin hergün gibi, ekstra iş yükü getirecektir. Süreyi çok uzun tutmanız ise aradan geçen zamanda yaşanan kayıpları geç tespit etmenize ve gerekli önlemleri alamamanıza sebep olacaktır. Stok sayımını ise birden fazla personelle eş zamanlı olarak yapmanız süreci hızlandıracaktır.

Stok takip programı

En iyi stok takip programı hangisidir?

Stok takip programı ararken yaptığımız ilk şey bir arama motorune stok takip programı yazıp gelen sonuçlar üzerinden sitelerde gezinmektir. Fakat karşımıza o kadar çok sonuç çıkıyor ki hangisinin gerçekten ihtiyaçlarımızı karşılayacağına karar veremiyoruz. Bazı firmalar ücretsiz stok takip programı ifadesiyle demo yazılımlar sunmaktalar. Fakat bu demo yazılımlar ihtiyaçlarımızı karşılamaktan ziyade firmaanın reklamı için geliştirilmişler. Hem tam sürüm olup hemde deneme şansını neredeyse hiçbir firmada bulamıyoruz. Üstelik bu stok takip programları masaüstü yazılımı olarak geliştirildiği için eş zamanlı olarak birden fazla cihazda kullanılamıyor. Hal böyle olunca stok sayımı esnasında hem kasa meşgul edilmiş oluyor hemde birden fazla personelle hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek olan stok takibi saatler, günler sürüyor.

Stok takip programında olması gereken özellikler neler?

İyi bir stok takip programında aşağıdaki özelliklerin olmasına dikkat etmeliyiz;

  1. Eş zamanlı olarak birden fazla cihazda birden fazla kullanıcı ile kullanılabilmeli,
  2. İşletme dışında ikende stok takibi yapılabilmeli,
  3. Sayım yalnzıca bilgisayarlar ile değil akıllı telefonlar ile de gerçekleştirilmeli,
  4. Stokta bitmiş veya kritik stok kalmış ürünleri göstermeli,
  5. Sayım sonrasında eksik çıkan ürünler için zararı görüntülemeli,
  6. Sayım esnasında uygulamadaki stok miktarı görüntülenmeli,
  7. Sayıma ürün barkod okutularak veya manüek olarak eklenmeli,
  8. Sayım bitirilirken sayıma eklenmemiş ürünler için stok miktarı sıfırlanmalı,
  9. Sayım sonrasında açık çıkan ürünler için zarar edilen tutar belirtilmeli,
  10. Sonlandırılmış bir sayıma her zaman erişilebilmeli.

Ücretsiz stok takip programı nasıl indirilir?

Blişim teknolojilerindeki gelişmeler artık tüm süreçleri internet ortamına taşıdı. Böylece bulut teknolojisi olarak anılan bir terim hayatımıza girdi. Artık işletmelerimize dair tüm süreçleri bulut tabanlı olarak gerçekleştirebiliyoruz. Böylece nerede olursak olalım verilerimize her zaman erişebiliyoruz.

Bulu tabanlı stok takip programı olan BenimPOS ile stoklarınızı her an takip edebilirsiniz. Böylece toptancıya mal almaya gittiğinzide telefonuzdan mağazanızdaki stokları görüntüleyerek sipariş verebilirsiniz. Bulut tabanlı olması sayedesinde BenimPOS Mobil ile eş zamanlı olarak birden fazla cihazda sınırsız personel ile kullanabilirsiniz. Böylece ekstra bir maliyete girmeden stoklarınızı hızlıca sayabilirsiniz.

BenimPOS’u kullanmak için buraya tıklayarak takip olabilir veya aşağıdan BenimPOS Mobil’i akıllı telefonuza indirerek telefonunuzdan kullanmaya başlayabilirsiniz.

Stok takip programı nedir? - get it on google play vector
BenimPOS Satış ve Stok Takip Programı
Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.