Vadeli Hesap Takibi Nasıl Yapılır 2022?

Vadeli hesap takibi açık hesap veya veresiye olarak yapılan satışlar veya borçların takibin ifade etmektedir. İki farklı şekilde vadeli hesap takibi yapılabilir. İlki yapmış olduğunuz satışlar üzerinden vadeli hesap takibi yaparak alacaklarınızı takip etmektir. İkincisi ise firmalarından aldığınız ürünleri vadeleri ile ödemelerini takip etmektir.

Örneğin bir müşterinize 100 lira değerinde bir ürün sattınız. Bu satışı da açık yani verisi olarak gerçekleştirdiniz. Müşterinize ise belirlediğiniz vade süresi ise 12 gün olsun. Vadeli hesap takip özelliği sayesinde müşterinizin size ne zaman ödeme yapması gerektiğini takip edebilirsiniz. Vadeli hesap takibimde sistem ödeme günü yaklaştıkça size uyarı verir. Ayrıca ödeme günü geçmiş açık hesap veresiye satışlarının ise vade tarihinden kaç gün geçtiniz verilir. Böylece bir müşterinize size ne zaman ödeme yapması gerektiğinden eğer ödeme yapmadıysa bunun üzerinden ne kadar süre geçti ile kolayca takip edebilirsiniz.

Benzer şekilde bir firmadan ürün aldıktan sonra ve bu satın alımı açık hesap yani veresiye olarak aldıysanız firmanızı belirlediği vade süresi içerisinde ödemeyi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bir firma hesap oluşturduktan sonra ilgili firmanın belirlediği vade süresine firmaya detayına girersiniz. Öyleyse bu firmaya ait borç kaydı veya alış faturası eklediğinizde vadi süresine göre hangi tarihte ödeme yapmanız gerektiği sistem tarafından otomatik olarak belirlenir. Vadesi yaklaşan ödemeler listesi ile hangi tarihte hangi filme ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca vadesi geçmiş ödemelerinizde görüntüleyerek hangi firmaya kaç gün vade gecikmesi yaşandığını öğrenebilirsiniz

vadeli hesap takibi
Vadesi yaklaşan ödemeler

Vadeli hesap takibi hangi yöntem ile yapılır?

Vadeli hesap takibinden sistem FIFO yani ilk giren ilk çıkar mantığına göre ödemelerinize ve alacaklarınızı otomatik hesaplar. Örneğin bir firmaya 150 TL değerinde bir borcumuz olsun. Bu 150 TL 3 aylık faturada 20, 80 ve 50 TL’lik borç şeklinde olsun. firmaya 40 değerini bir ödeme yaparsanız ilk borcunuz olan 20 TL otomatik olarak vadisi yaklaşan ödemeden mi sitesinden çıkartılır. Daha sonra 60 TL’lik bir ödeme yaparsanız toplamda 100 TL’lik bir ödeme yapmış olursunuz. Toplamda 100 TL’lik bir ödeme yapıldı için ikinci el faturası olan 80 TL’lik borç kaydı da vadisi yaklaşan ödemeler listesinden çıkartılır. bu yöntemde en doğru ve kesin şekilde vadisi yaklaşan ödemelerinize ve vadesi geçmiş ödemelerinizi takip edebilirsiniz.

Bu işlemi Excel üzerinde yapabilirsiniz. Fakat Excel ile yapacağınız vadeli hesap Excel dosyasını her zaman yanında olmaması ve çeşitli dezavantajlar sebebiyle istediğiniz sonuçları elde edemeyebilirsiniz.

BenimPOS ile hızlı, kolay ve pratik bir şekilde vadesi yaklaşan ödemelerinize ve alacaklarınızı takip edebilir işletmenin finansal süreçlerini kontrol altında tutabilirsiniz. BenimPOS’a buraya tıklayarak kayıt olabilir ve ilk 1 ay ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.