Bakkal Barkod Sistemi İçin Cari Hesap Takibi

Bakkal barkod sistemi ile cari hesap takibi, iki tedarikçi arasında mal ve hizmet alım satımı yapılır, bu alım satım da yaptıkları işlemleri usulüne uygun olarak kayıt altına alırlar. Bu kayıt altına alınan hizmet ve ödeme ilişkisinin takip edilmesidir. Cari hesap takibi iki firma arasında yapılacağı gibi firma ve kişi arasında da yapılır. Neden cari hesap takibi bir firma için önemlidir? Çünkü tedarikçiler arasında kurulan borç ve alacak ilişkisi sürekli değişim gösterdiği için karışılıklı güven aşaması ve sağlıklı bir ticaret ilişkisi oluşmasından dolayı her iki firma aralarındaki borç alacak ilişkisinin takibini yapmak zorundadırlar.

Bakkal Barkod Sistemi
Cari hesap takibi ile müşteri takibi

Cari hesap takibi ile firmalar sadece güncel borç alacak takibini değil geçmişe dönük ekonomik ilişkilerinin takibini de kontrol edebilirler. Böylelikle cari hesap takibi bir işletme için çok önemlidir. Cari hesap takibi ile firmaların mevcut alacaklarının takibi belirler ve iki firma arasında tahsilat günü geldiği zaman herhangi bir aksama yaşanmadan borç alacak ilişkisi gerçekleştirilir. Bundan dolayı firma da, ödemelerinin ve alacaklarının planlamasını oluşturabilir. Böylelikle firmalar arası mutabakatta düzgün bir şekilde sağlanmış olur. Firma da kendi içinde ekonomik düzenini sistemli bir şekilde yönetebilir. Cari hesap takibi sadece büyük işletmeler için değil, küçük işletmeler için zorunlu olmaktadır.

Bakkal Barkod Sistemi İçin Cari Hesap Takibi - cari 2
Cari hesap takibi ile firma takibi

Günümüzde teknolojinin değişmesi ile de gıda sektörü sürekli ilerleme göstermiş ve bakkal olarak nitelendirdiğimiz küçük marketlerde de işler yoğunlaşınca cari hesap defteri tutmaktan vazgeçip, tedarikçileri ile aralarında düzenli bir cari hesap takibi tutmaları zorunlu hale gelmiştir. Ancak bunlar kadar bu takibin nasıl yapılacağı da büyük önem taşır. İşletmelere ait cari hesap tutma yöntemleri farklılık gösterebilir.

Dilerseniz aşağıdaki yazımızdan ise bir bakkal barkod sisteminde olması gereken özellikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakkallar İçin Ücretsiz Barkod Sisteminde Olması Gereken Özelikler!

Bakkal barkod sistemi ile cari hesap takibinin gelişimi

Birinci aşama

İşletmelerin küçük olması, müşteri sayılarının az olması ve müşterinin taleplerine kolay bir şekilde karşılık verdikleri için cari hesap takibini defterde tutmaya başlamışlardır. Alacaklılar, borçlular, vergi borçları şeklinde bölümlere ayırarak takibi sağlamışlardır.

İkinci aşama

İşletmeler artan müşteri talebiyle birlikte excel programı üzerinden takibi yapmaya başlamışlardır. Bu yöntem cari hesap defterine göre daha kolay bir program olsa da belli bir zaman sonra bütün hesaplar artan talepler üzerine karışmaya başlamıştır. Genel olarak bu da işletmede cari hesap takibini zorlaştırmıştır.

Üçüncü aşama

Son bakkal barkod sistemi cari hesap yöntemi ise BenimPOS cari hesap programı kullanılarak takip edilen yöntemdir. Bu yöntem, teknolojinin getirdiği tüm kolaylıklar sayesinde ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde cevap vermektedir.

Cari hesap takibi yapmak için ihtiyacınız olan uygulamayı nasıl indirebileceğinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

En Uygun Barkod Sistemi Nasıl İndirilir?

Bakkal barkod sistemi olan BenimPOS, barkod programı ile sistemli bir şekilde cari hesabınızı takip edebilirsiniz.Veresiye takibi müşterilerinizin açık hesap ile yaptıkları alış verişleri takip edebilir, hangi tarihte ne aldığınız ve mağazanıza en son ne zaman uğrayarak ödeme veya işlem yaptığını görebilirsiniz. Yani müşteri ile tedarikçi arasındaki mal ve hizmet alışverişini sistemli bir şekilde takibini yapabilirsiniz.

Müşteri ve firmalarınıza vade tarihi ekleyerek vadesi yaklaşan ödemelerinizi ve alacaklarınızı görüntüleyebilir, buna göre işletme planlarınızı yönetebilirsiniz. Firma hangi tarihlerde tahsilat yapacağını ve hangi tarihlerde ödeme yapacağının takibini de çok rahat bir şekilde sağlar. Alış faturası özelliği ile firmaların tedarikçiden aldığı faturaları sisteme ödeme tipleri ile kaydederek hem ürünlerin stok takibini hemde firmalara olan borcunu çok rahat görüntüleyebilirsiniz.

BenimPOS ile cari hesaplarınızın borç, alacak ve ödeme bilgilerini kolayca takip edebilirsiniz. Üstelik bu bu işlemlerinizi BenimPOS Mobil uygulaması ile de gerçekleştirebilirsiniz. Cari defter, excel veya teknolojiye ayak uyduramamış yazılımların verdiği zaman kaybını yaşamadan cari hesaplarınızı takip edebilirsiniz. Müşteriler ve firmalar sayfalarına girerek tüm cari hesabınızdan tahsil etmeniz gereken alacaklarınızı ve firmalarınıza yapmanız gereken toplam ödemeyi görüntüleyebilirsiniz.

Şimdi buraya tıklayarak BenimPOS’a kayıt olabilir ve ilk 1 ay ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz masaüstü uygulaması ile her zaman ücretsiz kullanmaya devam edebilirsiniz.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.