Bijuteriler İçin Satış Takip Programı

  • 30/08/2022

Takı, toka, süs eşyaları, kolye, küpe… Özellikle kadınlar için oldukça öneme sahip olan bu eşyaların satıldığı yerlerdir bijuteri mağazaları. İhtiyacımız olsun olmasın bijuteri mağazası görünce ya kendimize ya sevdiklerimize bir şeyler bakma amaçlı gireriz bu işletmelere. Dolayısıyla bu işletmelere gelen müşteri sayısının belirsiz olmasından kaynaklı işveren için alması gereken bazı önlemler bulunmaktadır.

Hızlı bir satış işlemi olabilmesi için bütün ürünlerin güncel fiyatlarının bilinmesi gerekmektedir. Müşterileri bekletip bir başka kişiye sormak, ürün defterinden bakmak gibi işlemler profesyonel gözükmeyecektir. Müşteriyi bekletmemek adına hatırlanan son fiyatı vermek ise işletmeyi zarara uğratabilir.

Ürünlerin güncel fiyatlarının bulunduğu etiketler olmazsa gelen kişiler ürünlerin fiyatlarını sormak isteyeceklerdir. Gelen kişileri bekletmek istemeyeceksiniz çünkü bu kişiler daha sonra gelmesi muhtemel potansiyel müşterileriniz olacaktır. Kasada duran kişi bu sorulara yetişemeyeceği için yeni personel/ personeller almayı düşüneceksiniz.

Maliyetini göz önüne alarak personel çalıştırmaya başladınız, satış işlemleri gerçekleşiyor ve siz her an işyerinizde bulunmak durumunda değilsiniz. Fakat bu sefer de aklınızda “Satış işlemleri düzgün olarak gerçekleşti mi”,  "kasada ne kadar nakit para var" diye düşünüyor ve kontrolünü sağlamak istiyorsunuz. Belki de bu kontrolü sağlamak amaçlı kamera vb. cihazlar taktırmayı düşüneceksiniz.

Güveninizi bu şekilde sağladınız fakat işletmenize maliyeti…

Teknolojinin gelişmekte olduğu bu dönemde işletmeler satış takip programları kullanmaya başlamışlardır. Bugünkü içeriğimizde bijuteriler için satış programı kullanmak ve bu uygulamaların işletmeye kazandırdığı özellikler olacaktır.


Blog - Bijuteriler İçin Satış Takip Programı


Ürünlerinizi ürün barkodu okutarak sisteme tanıtabilir, yeni barkod tanımla özelliği ile de barkodu olmayan ürünlerinizi kayıt edebilirsiniz. Ürünü kayıt aşamasında  alış fiyatı, satış fiyatı, stok miktarı, kritik stok miktarı gibi değerleri de girerek  hızlı bir şekilde kayıt edebilirsiniz. Ürünlerinize ait görsel ekleyebilirsiniz, ürün grupları oluşturarak ürünlerinizin ürün grubuna atamasını gerçekleştirebilirsiniz. (takı, küpe, süs eşyaları vb.) Ürünlerinize fiyat1 ve fiyat2 seçeneği ile iki ayrı satış fiyat değeri girebilirsiniz. Bu sayede nakit satışlarınız ve kredi kartı satışlarınız gibi birbirinden ayrılacak satışlarınız için fiyat ataması yapabilirsiniz.

Ürün üzerinde herhangi bir güncelleme işlemi olması gerektiğinde ürünler sayfasından ilgili ürünü aratarak bulabilir fiyat vb. güncellemeleri yapabilirsiniz. Bu sayede kasada kim durursa dursun fiyatını bilmese dahi satışını gerçekleştirebilir.

Satış sayfasından satışlarınızı nakit, POS, açık hesap veya parçalı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Satışınızı belirlediğiniz müşterilerinize tanımlayabilir, açık hesap (veresiye) seçeneğini kullanarak müşterileriniz için cari takip yapabilirsiniz.


                                                                                                      Blog - Bijuteriler İçin Satış Takip Programı


Satışı gerçekleştirilen ürünler stoklarınızdan azalacağı için stok kontrolü yapabilir ve kritik stok özelliği ile belli sayının altında kalan ürünler için tedarik edebilmeniz hakkında bilgi verir. Arzu ederseniz stok sayımı özelliği ile işletmenizde var olan bütün ürünleri sayabilirsiniz.

Raporlar bölümünden günlük yaptığınız satışları, belirlediğiniz iki tarih aralığındaki satışları, ürün bazlı ne kadar satış yaptığınızı ya da grupsal raporlama seçenekleri ile grup bazlı satışlarınızı esnek şekilde raporlayabilirsiniz. Stok hareket raporlama özelliği ile seçtiğiniz ürün için yapılan bütün satış ve stok girişlerini görüntüleyebilirsiniz. Şüpheli işlem raporu ile barkodu okutulan ve satılan ürünlerin arasındaki farkı ifade etmektedir, bu sayede bir farklılık olması durumunda size bilgilendirme sağlayacaktır.

Firmalarınızı oluşturarak firmaya olan alımlarınızı ve varsa borçlarınızı takip edebilirsiniz.


Blog - Bijuteriler İçin Satış Takip Programı


Alış faturalarınızı girerek ürünlerinize stok girişi yapabilir, arzu ederseniz firmaya ait alış faturası oluşturarak firma ile olan işlemlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Personel tanımlaması yaparak personellerinize yetkilendirme yapabilirsiniz. Personelleriniz sadece sizin verdiğiniz yetkiler doğrultusunda işlem yapacak, bu sayede siz de paylaşmak istemediğiniz bilgilerinizi personellerinizden gizlemiş olacaksınız. Raporlama kısmından personel seçerek iki tarih aralığında hangi işlemleri yaptığını görüntüleyebilirsiniz.

Donanımsal cihazlardan olan barkod okuyucu, termal fiş yazıcı, yapışkanlı etiket yazıcı, Bluetooth fiş yazıcı gibi cihazlar hızlı satış programlarıyla entegreli çalışabilmektedir.

Barkod okutarak ürünü hızlı şekilde kayıt edebilir, aynı şekilde satış sayfasında ürün barkodu okutarak satışınızı hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Satış sonrasında bilgilendirme amaçlı müşterilerinize termal fiş yazıcıdan çıktı verebilirsiniz. Rafta ürününüzün fiyat bilgisinin olduğu raf etiketini termal fiş yazıcıdan alabilirsiniz. Aynı zamanda ürününüz için yapışkanlı ürün etiketi de üretebilirsiniz. Donanımsal cihaz kullanımı kolaylığı ve hızlı kullanma yeteneği sağlamaktadır.


İnternet kullanımının artması ve verilere her an ulaşmak amacıyla kullanılan bulut tabanlı yedekleme yapan perakende satış yazılımları tercih edilmektedir. Bu sayede web veya mobil uygulamalardan herhangi bir cihazdan kullanıcı adı ve parolanız ile giriş yapabilirsiniz. Bu sayede personellerinizin günlük yaptığı işlemlere ve/veya günlük-tarihsel raporlama seçeneklerine dilediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz.

                                                                                                  

Şimdi bijuteriler için satış takip programı olan BenimPOS’ u deneyebilir, dilerseniz yıllık veya ömür boyu masaüstü lisansı alabilirsiniz. WhatsApp destek hattımızdan veya e-posta adreslerimizden iletişime geçerek de BenimPOS hakkında bilgi alabilirsiniz. Satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS' u 1 ay boyunca web, mobil ve masaüstü cihazlardan ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.


Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.