Market otomasyonu 2022’de nasıl olacak?

Market otomasyonu, firmanın finans, muhasebe, envanter ve satış – stok yönetimini kolaylaştıran, firmaya ait veriler ile yalnızca aktif satışı ve anlık stok sayımını değil faturalar ve satın alma süreçlerini de verimli hale getiren, maliyet azaltarak, firmanın kar marjını ve iş verimini artıran bir sistemdir. Marketler barkod otomasyon sisteminin olduğu ve aktif satış işleminin gerçekleştiği en yoğun yerlerdir. Küreselleşen ve sürekli gelişme yaşanan teknoloji dünyasında insan ihtiyaçlarınında bağlı olarak değişmesi ve ihtiyaçların artmasından dolayı belli başlı işletmelerde bu taleplere cevap vermek için sürekli gelişmeye ve değişmeye uğramışlardır. Teknolojiye bağlı olarak geliştirilen sistemler sayesinde tekstil, züccaciye, hırdavat ve market gibi insan ihtiyaçlarının ve insan trafiğinin yoğun olduğu yerler daha hızlı ve pratik bir şekilde insanların taleplerini karşılamak zorunda kalmışlardır.

Market otomasyonu bu alanlarda değerlendirilebilecek en iyi teknolojik gelişmedir. Market otomasyon sistemi global ve teknoloji dünyasının sektörlere yönelik geliştirilen sistemler sayesinde, market gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda işlemler daha pratik ve kısa sürede gerçekleştirilebiliyor. Market otomasyon sistemi, müşterilerin kasa önlerinde kuyruk olmasını önleyen ve müşteriye daha hızlı hizmet sunmak gibi özellikleriyle market sahiplerinin işlerini kolaylaştıran bir sistemdir.

Dilerseniz aşağıdaki yazımızdan ücretsiz market programı stok süreçleri ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Market Programı ile Stok Kontrol Süreçleri

Market otomasyon sistemi marketinizde mevcut olan bütün ürünlerin market otomasyon programına tanıtılıp, daha sonrada etiketlenmesi ile başlamakta ve market sahiplerine birçok yönden avantajlar sağlamaktadır. BenimPOS market otomasyon sistemi marketlere özel otomasyon sürecini doğru bir şekilde yönlendirebilmesi için firmalara özel yapılmış bir yazılım programıdır. Marketlerde yaşanan yoğunluğu en aza indirgeyen, müşteriyi bekletmeden hızlı bir şekilde ürün barkodu okutup, satış imkanı sunan bir sistemdir.

Market otomasyonu ile süreç nasıl işler?

 • Ürünlerinizin barkodlarını okutup, ürün ile ilgili bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. 960 binden kayıtlı ürün mevcuttur. Eğer ürününüz kayıtlı değilse kendiniz ürün kaydedebilirsiniz.
 • Ürünleriniz için etiket oluşturabilirsiniz. Çoklu etiket ve tekli etiket özelliği ile üretebilirsiniz.
 • Gün sonu karınızı, kazancınızı, cironuzu öğrenebilirsiniz.
 • Raporlar sayesinde dilediğiniz tarihleri belirleyip personel satışlarınızı ve gün, ay, yıl bazında satış takibinizi yapabilirsiniz.
 • Müşterilerinizin cari hesabını takip edebilirsiniz.
 • Gider gelir bölümüne masraflar ya da gelirler girilerek takip sağlanır.
 • Alış faturalarınızı işleyip, bütün faturalarınızın takibini sağlayabilirsiniz.
 • Personellerinize görev tanımlayarak, yaptıkları satışları takip edebilirsiniz.
Market otomasyonu
Market otomasyonu
 • Detaylı raporlar sayesinde deponuzda bulunan, satılan, satılmayan, en çok hareket gören, hiç hareket görmeyen ürünlerinizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Mobil uygulama sayesinde hızlı bir şekilde sayım yapabilir, deponuzu sürekli kontrol altında tutabilirsiniz.
 • Deponuzda ki ürünler için optimal seviyeler belirleyerek minumum ve maximum değerler girebilir. Stok hareketlerini kontrol edebilir, anlık stok sayımı yapabilir, kritik stok butonu ile deponuzda bitmeye yakın ürünlerinizin kontrollerini sağlayabilirsiniz.
 • Birden fazla şubeli yerlerinizde tek nokta yönetimiyle her şubenizi ayrı ayrı yönetebilir, her şubenize ürün transferi yapabilir ve ürünlerde yapılan değişikliği şubelerinize yansıtabilirsiniz ve şubelerin birbirleriyle haberleşmesini sağlayabilirsiniz.
 • Gün sonunda yazar kasanızdan çekim yaparak gün içinde satılan ürünlerinizin miktarını stoklarınızdan düşmesini sağlayabilirsiniz. Böylece stok hareketlerini kontrol edebilirsiniz.
 • Fiyat değişikliği istediğiniz sıklıkta yapabilir, satışlarınızda geriye dönük tarih belirleyebilir, satış sayfasından çıkmadan personel belirleyebilir, satışlarınızı veresiye, pos, nakit, parçalı satış şeklinde yapabilirsiniz. Satış yaptıktan sonra bu satışı terazi ve yazar kasanıza kolay bir şekilde gönderim yaparak satışa devam edebilirsiniz. Ve müşterilerinize bilgi fişi kesebilirsiniz.
 • Stok sayımı sayesinde Raf, reyon ve grup ürünlerini doğru ve rahat bir şekilde takibini yapabilir, manav, kasap vb. reyonlarınız için stok işlemlerini güven içinde ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ürün korelasyon raporu ile bir ürününüz ile birlikte en çok satan ve size en çok gelir getiren ürünlerinizi öğrenebilir ve böylece mağaza için raf ve ürün düzeninizi belirleyebilirsiniz.
 • Şüpheli işlem raporu ile kasada okutulan fakat satış olarak girilmeyen ürünlerinizi listeleyebilir böylece bu ürünlerin neden satış olarak kaydedilmediğini öğrenebilirsiniz.

BenimPOS Mobil ile hem iOS hem de Android telefon ve tabletinizde market otomasyonu olarak kullanabilirsiniz.

Market otomasyonu 2021'de nasıl olacak? - 1200px Download on the App Store Badge.svg
BenimPOS Android Uygulaması İndir
BenimPOS Android Uygulaması İndir

Market otomasyon sistem ile büfe, bakkal, market, petrol ofisi marketleri, süper marketlerinize ve insanların taleplerine ve ihtiyaçlarına uygun bir market otomasyon sistemi kurarak, merkez ve merkeze bağlı şubeler arasındaki iletişimi etkinleştirebilir, ekonomik kriterleri birbirine yansıtabilir, otomasyon programı ile birlikte perakende satışlarınızı aktif olarak takip edebilir, hızlı satış yapabilir, anlık stok sayımı yapabilir, ürün güncellemesi yapabilir, kontrollü ve kolay bir stok takibi yapabilirsiniz.


Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.