Market Programı ile Stok Kontrol Süreçleri

Market programı ile stok, kısacası bir marketin depoda kalan malıdır. Yani satışı yapıldıktan sonra depoda kalan ürünlerdir. Stok takip programı, barkodlu ya da barkodsuz satış yapan her işletmenin kullanması gereken bir programdır. Bu program sayesinde markette satılan her ürünün satış sonra elimizde ne kadar kaldığını yani stok miktarını bilinmektedir. Küçük ve büyük market kavram ayrımı yapmadan bütün marketlerin stok takiplerini kontrollü bir program ile yapmaları şart olmuştur. Küçük market yöneticileri ürünlerinin sayıca az olmasından kaynaklı ve mahallenin taleplerine cevap vermesinden kaynaklı ve bundan kaynaklı stoklarını kolayca takip edebileceklerini düşüncesi ile veresiye defteri kullanmayı tercih etmişlerdir.

Ancak yoğunluğun çok olduğu zamanlarda, müşteri hesaplarının veresiye defter takibi zorlaşmıştır ve buda yöneticiyi sıkıntıya sokmaktadır. Yani şarküteri, bakkal, market, süpermarket, gross market, istasyon marketleri,hava alanı marketleri, polis kantinleri,jandarma kantinleri ve özellikle tatil bölgesindeki marketler gibi sürekli satış sirkülasyonu yaşayan işletmeler için etkili bir depo ve stok takibi çok önemlidir.

Üstelik birden fazla şubesi olan işletmeler için tüm şubelerin tek bir noktadan takip edilmesi oldukça önemlidir. Birden fazla şubenin tek bir panelden takip edilebilmesi stok takibini oldukça kolaylaştıracaktır.

Market programı ile stok kontrol süreci nasıl sağlanır?

Marketler de sürekli ürün giriş çıkışı yaşandığı için kontrollü ve doğru bir stok programı seçmek zorundadırlar. Bunun yanı sıra marketler de sürekli müşteri sirkülasyonu yaşandığı için müşterilerin taleplerini düzgün bir şekilde cevap vermeye çalışırken, diğer taraftan da stoklarının sayısını ve ürün maliyetlerinin kontrollerini doğru bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Böylece hem işletmenin ekonomik kriterleri doğru bir şekilde yönetilir, hem de işletmenin kar yüzdesinde artış yaşanır.Bunun yanı sıra marketlerin hızlı bir şekilde ürün giriş çıkışlarının olması , hızlı satış yapmaları ve anlık stok takibi de çok önemlidir.

Aşağıdaki yazımızdan market programı hakkında genel bir bilgiye de sahip olabilirsiniz.

Market programı nedir?

Marketler için anlık stok takibi çok önemlidir. Çünkü müşterinin talep ettiği ürünlerinizden birinin stokları deponuzda olmazsa ya da ürünü yanlışlıkla fazla stok yapıldıysa bu durum markete ekstra maliyet olarak yansıyacaktır. Marketin bu durumda hem iş gücü artacak hem de ekonomik açıdan zarar yaşayacaktır.Bunun için marketler oto kontrollü ilerleyip iş gücünü azaltacak, kar marjını arttıracak bir stok programı seçmek durumundadırlar.

Market Programı ile Stok Kontrol Süreçleri
Market programı ile stok örneği

Dijital olarak nasıl bir çözüm üretilebilir?

BenimPOS, market içerisinde ekonomik planlamanızı gerekse satın alma ve satış süreçlerinizi etkileyen stok takibini etkili bir şekilde sizlere sunmaktadır. BenimPOS sayesinde marketler depolarında biten ürünlerin takibini rahatlıkla kontrol edebileceklerdir.Kritik stok yöntemi ile markette belli bir kotanın altına inen ürünler belirlenecek ve hızlı bir şekilde tedarik edilmesi sağlanacaktır. Satış sırasında ürünü ekrandan seçtiğiniz vakit ya da barkodunu okuttuğunuz vakit eğer ürünün stok miktarı belirlediğiniz minimum miktarın altına düşerse program size anlık olarak uyarı vermektedir. Böylece ürünler tükenmeden fark edilecektir. BenimPOS’un mobil uygulaması ile pahalı el terminallerine gerek kalmadan akıllı telefonlarınızdan anlık stok sayımı yapabilirsiniz.Böylece hem zamandan hem de ek giderlerden tasarruf edeceksiniz. BenimPOS’un bulut tabanlı alt yapısı sayesinde her yerden stoklarınıza ulaşabilir, işletmenizin kontrolünü her zaman sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki yazımızdan ise en uygun barkod sisteminin nasıl indirileceğini öğrenebilirsiniz.

En Uygun Barkod Sistemi Nasıl İndirilir?

Stok kontrol süreci nasıl işler?

  • Ürünlerinizi belirlediğiniz gruplara göre listeyebilir ve böylece stok takibini rahatlıkla sağlayabilirsiniz.
  • Ürünlerinizi ürünsel rapor ve stok hareketler raporu ile ürünlerin durumlarını, değerlerini ve hareketlerini detaylı olarak raporlayabilirsiniz.
  • Ürünlerinizin kritik stok sayesinde tedarik aşamasına geldiğinin takibini sağlayabilirsiniz.
  • Etkili anlık stok kontrolü sayesinde ürünlerin ihtiyaç listesini çok kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.
  • Satın alma sürecinde bulut tabanlı alt yapı sayesinde programın sağladığı güvenilir verileri daha etkili biçimde saklar ve verileri daha doğru bir şekilde yönetimini sağlayabilirsiniz.

BenimPOS ile barkodlu sistemler için ihtiyaç duyduğunuz tüm işlemleri hızlı, kolay ve doğru bir şekilde yapabilir, işletmenizde olmasanız dahi tüm işlemlerinizi uzaktan yönetebilirsiniz. Böylece işiniz her zaman elinizin altında olur. Buraya tıklayarak BenimPOS’a kayıt olabilir ve masaüstü uygulaması ile ücretsiz olarak her zaman kullanabilirsiniz.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.