Şubeli işletmelerde barkod programı nasıl işler?

Şubeli işletmelerde barkod programı birden fazla mağazası olan işletmeler için tek noktadan tüm şubeleri takip etmenizi sağlar. Şube, merkeze bağlı olarak kurulan kendi sermayesi, muhasebesi, stokları, raporlaması, personeli ve cari takibi gibi süreçleri olan ve muhasebesinin merkeze bağlı olmasına rağmen kendi başına ticari yapan yerdir. Günümüzde nüfusun artması ile birlikte nüfus geniş alanlara yayılmıştır. Nüfusun artması insan ihtiyaçlarının artmasını beraberinde getirmiş ve buna bağlı olarak da geçmişteki çarşı kültürü bu ihtiyaçları karşılamakta zorluk çekmektedir.

Nüfusun her bölgede artış göstermesi sonucu işletmeler de bu doğrultuda hareket etmeye yönelmişlerdir. Buna bağlı olarak da işletmeler müşteriye daha yakın olmak amacıyla şubeleşmeye başlamışlardır. Şubelerin devamlılığının sağlanması için merkezi yönetimin çok sağlam olması gerekiyor. Merkezi yönetimin sağlamlığı şubelerin kendi başlarına hareket etmesini engeller. Bu da merkeze bağlı bir büyüme ve ilerleme gerçekleştirmektedir. Bu büyüme ve ilerleme de işletme üzerine ekonomik açıdan baya bir yük bindiriyor. İşletme bu yükü azaltmak için hem şubeleri hem de merkezi sistemli ve kontrollü bir şekilde takibini yapacak bir yazılım programı seçmek durumunda kalmıştır.

Şubeler arası ürün transferi konusunda şubeli işletmelerde barkod programı ile bu özelliğin nasıl kullanıldığına dair daha detaylı bilgi için bilgi bankası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şubeler arası ürün transfer etme

Şubeli işletmelerde barkod programı
Şubeli işletmelerde barkod programı

Şubeli işletmelerde barkod programı ile süreç otomasyonu nedir?

Proses (süreç) otomasyonu, şubelerin tek merkezden kontrolü ve takibi, ekonomik verilerin kaydedilmesi sonucu bu verilerin işlenmesi ile birlikte sistem kontrolünde ve üretim planlamasında yapılacak değişikliklerin sağlanmasıdır. Bu otomasyon sürecine bağlı olarak da işletme verimli ve kontrollü bir şekilde şubelerinin ekonomik takibini çok iyi yönetmek durumundadır. Bunun için merkezin seçeceği yazılım sistemi her açıdan şubenin takibini de en doğru şekilde yapması gerekmektedir. BenimPOS yazılım sistemi işletmelerin ekonomik kontrolünü ve işletmeye bağlı bütün şubelerin ekonomik kontrollerini tek elden takibini sağlayan bir yazılım programıdır. Şubeli işletmelerde barkod programı olan BenimPOS ile merkez ve şube otomasyon sürecini kontrollü ve doğru bir şekilde yönetebilirsiniz.

Şubelerinizde kullanmak için ihtiyaç duyacağınız en temel 4 raporlama hakkında bilgi almak için ise aşağıdaki blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Satışları Arttırmak İçin Kullanılması Gereken 4 Rapor!

Barkod programında merkezden şubeye otomasyon süreci

  • BenimPOS ile merkez ana sayfadan şubeler sayfasına giderek birkaç saniyede içinde yeni şubenizi oluşturabilirsiniz.
  • Şubenize ürün kartı tanımlayabilir ve tek panelden ürün kartı oluşturarak, ürünü tüm şubelerinize yansıtabilirsiniz.
  • Merkezde ürününüzün fiyatı değişti ise fiyat değişikliği esnasında şube seçimi yaparak güncellemenizi tüm şubelerinize yansıtabilirsiniz.
  • Merkezden şubenize ürün transferi yapabilirsiniz. Web uygulama ürün ekle güncelle sayfasından ürününüzü görüntüledikten sonra “Transfer et” düğmesine tıklayarak açılan pencerede üründen kaç adet transfer etmek istediğinizi, transfer etmek istediğiniz şubeyi ve transferin gerçekleşeceği tarihi giriniz. Birden fazla ürün transfer etmek için ise penceredeki arama alanından ürün ismi veya barkodu ile arama yaparak ürünleri transfer listesine ekleyebilirsiniz. Ardından transfer et dediğinizde ürünleriniz belirlediğiniz stok miktarları ile seçtiğiniz şubeye transfer edilecektir.
  • Ürünleriniz de fiyat değişikliği yaptığınız da bunu diğer şubelerinize ‘Değişikliği seçili şubelere aktar ‘butonundan şubeleri seçerek gerçekleştirebilirsiniz.
  • Her şubeniz için ayrı ayrı stok tutabilirsiniz. Şubelerinizdeki ürünleriniz için farklı fiyatlandırma da yapabilirsiniz.
  • Şubeleriniz için ayrı personeller oluşturarak şube bazlı personellerinizi görüntüleyebilirsiniz. Bir personel ancak tanımlandığı şube için işlem yapabilmektedir. Diğer şubelerinizi göremeyecektir.
  • Şubeleriniz için toplu ve şube bazlı raporlama yapabilirsiniz. Web uygulamasına girdikten sonra günlük, tarihsel veya ürünsel rapor sayfalarından görüntüleyebilirsiniz.
  • Raporlar sayfasından şubelerinizi seçerek seçtiğiniz şubelerinizin tek bir sayfadan satış raporlarını alabilir, tüm şubelerinizin satış raporu ile günlük net kazancını,net karını ve cirosunun takibini yapabilirsiniz.
  • Tarihsel rapor ile tarih aralıkları belirleyerek personellerinizin satışlarını,şubelerin kazançlarını,karlarını takip edebilirsiniz.

Yani tek bir merkezden bir çok şubenizin takibini sağlayabilirsiniz. BenimPOS ile nerede olursanız olun ister mobilden ister web uygulamadan bütün şubelerinizin takibini sağlayabilir ve şubeler arası transfer işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

BenimPOS’a web sitemiz üzerinde yer alan ücretsiz kayıt olma sayfasından kayıt olarak 1 ay boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst menüden şubelerinizi oluşturabilir ve tek panelden tüm şubelerinizi yönetebilirsiniz.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.