Yeni Nesil Barkod Programında Döviz Modülü 2022

Döviz, bir ülkeye ait olan para biriminin, başka bir ülkeye ait olan para birimine çevrilmesidir. Döviz modülü ise barkod programlarında yer alan döviz birimi üzerinden işlem yapma yeteneği sağlayan modüldür. Yani milletler arası yapılan ticarette kullanılan ödeme aracıdır. Ekonomik açıdan bakıldığında iktisadi anlamda bir mal niteliğine sahiptir. Bunun yanı sıra ülkeler arasında yapılan arz- talep sirkülasyonunu yöneten ekonomik kriterdir. Herhangi bir döviz türünün fiyatı, o dövize olan arz ve talep seviyesine uygun olarak serbest piyasada dolaşır ve dövizin olduğu ülkeye ait olan merkez bankasının, piyasadan para alım satımı yaparak dövizi belirlenir. Her ülkenin kendisine ait dövizi olsa da bölgeler haberleşme araçlarıyla birbirleriyle aralarındaki iletişimi sağlarlar. Döviz piyasaları her saatte açık bulunmak zorundadır. Bunun sebebi de ülkeler arası yapılan ticaret ve ülkeler arası saat farkıdır.

Teknolojik gelişmeler beraberinde ülkeler arası ticareti canlandırmış ve buna bağlı olarak ülkeler arası yoğun bir şekilde ihracat-ithalat artışı yaşanmaya başlamıştır. İşletmeler de ekonomik anlamda canlanmak ve müşterinin taleplerine karşılık verebilmek için yurt dışı ticaretine açılmışlardır. Buda ülkemiz açısından baktığımız da ticaretin canlanmasına neden olmaktadır ve sürekli ülkeye sıcak para girişi sağlanmaktadır.Kısaca yabancı ülkelerin para birimleri olan ve ülkeler arası ticaret işlemlerinde kullanılan döviz, günümüzde hem büyük hem de küçük işletmeler tarafından en çok tercih edilen ticaret ve yatırım araçlarından bir tanesi olmuştur.Bundan dolayı giderek büyüme gösteren işletmeler kendi içindeki ekonomik düzenini sistemli bir şekilde takip edebilmesi için hem yazılım programını hem de muhasebe programını çok iyi bir şekilde seçmeleri gerekmektedir.

Döviz Modülü Nasıl Kullanılır?

Döviz modülünü kullanmak için öncelikle web, masaüstü veya mobil uygulamalar üzerinden profil sayfanıza giderek yerel para biriminizi seçiniz. Ardından döviz kuru ile kullanma tercihinizi aktif hale getiriniz.

Yeni Nesil Barkod Programında Döviz Modülü - doviz 1
Döviz seçeneğini aktif etme

İkinci adım olarak dilerseniz aynı sayfadan tüm ürünlerinizin satış ve alış fiyatlarının para birimini toplu olarak değiştirebilirsiniz.

Yeni Nesil Barkod Programında Döviz Modülü - doviz 2
Ürünler için toplu para birimi değiştirme

Son adımda ise ürün kartına girerek ürününüz için satış ve alış fiyatı için para birimini değiştirebilirsiniz.

Döviz modülü
Ürün kartından ürün para birimini değiştirmek

Dilerseniz kur girişi sayfasından anlık sistem kurunu görebilir veya manüel olarak kendi kur bilgisini BenimPOS’a ekleyebilirsiniz.

Yeni Nesil Barkod Programında Döviz Modülü - doviz 4

BenimPOS işletmelere hem yurt içinde hem de yurt dışında ticaret yapmalarında kolaylık sağlayan bir barkod programı sunmaktadır. BenimPOS Döviz Modülü ile yapacağınız işlemi uluslararası para birimine göre ayarlayabilir ve günlük kur üzerinden işlem yapabilirsiniz. İşletmeler satış yapmaları aşamasında istedikleri uluslararası para birimini seçip kolay bir şekilde satışlarını belirledikleri para biriminden yapabilirler. Yani işletmeler tüm döviz cinsleri ile alış-satış yapabilirler. Mesela ülkemize en çok sıcak para akışı turistlik bölgelerden sağlanmaktadır.Buralardaki esnaflar genellikle gelen turiste göre para birimlerini belirlerler.Ve ona göre yapacağı satışta para birimini belirler.

Barkodlu bir pos sistemi tercih ederken dikkat etmemiz gereken özelliklere dair ise aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Barkodlu Satış Programı Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Şey

BenimPOS ülkemizin her bölgesinde aktif olarak kullanılmakta ve bütün işletmelere uyum sağlamaktadır. Mesela tatil bölgelerinde yer alan petshop, market, tattoo, züccaciye, bijuteri, tekstil, kozmetik, tekne turu düzenleyen firmalar, hediye eşya satan dükkanlar gibi bir çok alanda faaliyet gösteren işletmelere aktif bir şekilde kullanmaktadır. Döviz modülü sayesinde satışlarını yurt dışı para birimleri üzerinden de gerçekleştirmektedirler. Sadece BenimPOS kendi ülkemiz de değil, kendi ülkemiz dışında başka ülkelerde de aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Aşağıdaki blog yazımızdan ise barkodlu bir pos sistemi için ne gibi maliyetler olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Barkodlu POS Sisteminin Maliyeti Ne Kadardır?

Dövizli barkod sisteminin işletmeye sağladığı avantajları

  • Sürekli kur takibi yapmak zorunda kalmayacaksınız, günlük ve saatlik kur otomatik olarak program tarafından güncellenmektedir.
  • Döviz üzerinden yapılan satışlarda,satış raporundan takip edebilirsiniz ve yaptığınız satışın karı, anlık döviz değişiklikleri olsa bile her zaman sabit kalacaktır.
  • Bulut tabanlı yapısı sayesinde anlık kur takibi, günlük verileriniz yedeklendiği için verileriniz de güvende kalır.
  • Satışlarda döviz kuru üzerinden otomatik olarak ürün alış ve satış fiyatları dönüştürüldüğü için yanlış hesaplama olasılığı sıfırdır.
  • Diğer kurlar üzerinden müşteriye bilgilendirme fişi kesebilir. Örnek vermek gerekirse dolar ile yapılan bir satışın fişini dolar üzerinden kesebilir.

Yani BenimPOS bir işletmenin aradığı bütün mekanizmaları kendi bünyesinde barındırmakta ve işletmeye kolaylık sunmaktadır.Nasıl kolaylık sunmaktadır?Satış takibi,stok takibi,cari takip,firmalar,personeller,960 binden fazla kayıtlı ürünleri,alış faturaları,7 adet raporlama sistemi, mobil kullanımı,günlük-saatlik kur takibi ve TL dışında 11 uluslararası para birimleriyle (USD, EUR, GBP, CHF, JPY, AZN, SAR, RUB, GEL, IQD, IRR) satış yapma fırsatı sunmaktadır.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.