Barkod sistemi kullanmanın faydaları nelerdir?

Barkod sistemi işletmelerin satış ve stok işlemlerini kayıt eden sistemlerdir. Türkiye ve dünya genelinde onlarca farklı barkod sistemi bulunmaktadır. Bu barkod sistemleri işletmelerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilmektedir.

Hızlı tüketim gibi işletmeler satışlarını kolay kayıt ettikleri programları tercih etmektedir. Giyim gibi işletmelerse ürün varyantı tanımladıkları sistemleri tercih etmektedir. İşletmeler genellikler stoklarını ve firmalara olan ödemelerini takip edecekleri sistemleri tercih etmektedirler.Bazı farklılıklara sahip olsalar da aslında temelde aynı şeyi ifade etmektedirler.

Tüm işletmelerin istedikleri temel şey satışlarını kayıt etmek ve işleriyle alakalı tüm finansal süreçleri en doğru şekilde yönetmek. Barkod sistemlerinin temelde olmazsa olmaz özelliklerini sıralamak gerekirse şu şekilde sayabiliriz

Barkod satış sitemi videosu

Barkod sistemlerinin temelde olmazsa olmaz özelliklerini sıralamak gerekirse şu şekilde sayabiliriz

Barkod sistemi satış işlemleri nasıl yönetilir?

İşletme için en önemli işlem satış işlemleridir. Barkod sistemi içerisinde kuşkusuzdur ki en fazla kullanılan bölüm satış işlemlerinin işletme için en önemli işlem satış işlemleridir. Barkod sistemi içerisinde kuşkusuzdur ki en fazla kullanılan bölüm satış işlemlerinin gerçekleştirildiği satış sayfasıdır. Dolayısıyla bu sayfanın sade, anlaşılır ve hızlı olması satışları gerçekleştirme ve kasadaki uzun kuyrukları engellemedeki payı büyüktür.

Barkod sistemi
Barkod sistemi satış ekranı

Barkodlu satış sisteminde hangi özellikler yer alır?

Bir barkod sisteminde olmazsa olmaz denilen bazı özellikler bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla su şekildedir;

 • Satış kaydı,
 • Stok takibi,
 • Cari Hesap takibi,
 • Detaylı raporlama,
 • Şube yönetimi,
 • Personel takibi,
 • Ürün yönetimi,
 • Mazağa dışından erişim,
 • Güvenli veri saklama,
 • Mobil uygulama,
 • Teknik destek,
 • Hazır barkodlu ürün havuzu,
 • Sürekli güncelleme.

Raporlar

Satış sayfası kadar önemli bir diğer sayfada Raporlar sayfasıdır. Çünkü yapılan tüm işlemlerin gün sonunda kontrol edileceği, toplam satış, gelir, gider ve kar değerlerinin öğrenileceği sayfa burasıdır. Bu sayfadaki hesaplamadaki bir hata firmanın kâr yaptığını zannederken zararına sebep olabilir. Dolayısıyla buradaki tüm işlemler dikkatlice ve doğru yapılması firmanın kâra geçmesinde oldukça önemlidir.

Barkod sistemi kullanmanın faydaları nelerdir? - V9EMlB

Raporlara ait tüm finansal değerler;

Müşteriler

Satışlarınızı yaptınız, raporlamanızı aldınız fakat bir şeye daha ihtiyacınız var değil mi? Müşteri ve cari hesap yönetimi. Satışları müşterilerinize tanımlayarak borç ve alacak bilgilerini takip etmek istiyorsunuz. Satışlarınızı gerçekleştirirken müşterinizi seçebilir ve “Açık Hesap” satış ile müşterinize veresiye satış yapabilirsiniz. Müşteri hesabını görüntüleyerek ödemesini kaydedebilir ve kalan borcunu öğrenebilirsiniz. Dilerseniz müşterinizi SMS veya WhatsApp ile hesap özetini ve bakiyesini gönderebilirsiniz.

Barkod sistemi kullanmanın faydaları nelerdir? - 6amX29

Şube Yönetimi

BenimPOS ile tek bir panel üzerinden tüm şubelerinizi görüntüleyerek yönetebilirsiniz. Her şube için ayrı ayrı ürün kartı açmaz ve güncellemezsiniz. Hepsi tek bir yerdedir. Birden fazla mağazayı yönetmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Sizi bu yükten kurtarmak için her şeyi olabildiğinde basit ve işlevsel tasarlıyoruz.

BenimPOS ile tek panelden ürün kartı oluşturarak, ürünü tüm şubelerinize yansıtabilirsiniz. Ürününüzün fiyatı değişti ise fiyat değişikliği esnasında şube seçimi yaparak güncellemenizi tüm şubelerinize yansıtabilirsiniz.

Tüm bunları ve daha fazlasını BenimPOS ile yapmanız çok kolay. BenimPOS perakende satış yapan işletmeler için barkod sistemi dir. Ücretsiz barkod sistemi ve ücretli barkod sistemi paketleri ile tüm işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Hangi esnaf koluna üye olursanız olun tüm işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.