Barkod sistemi işletmelerin satış ve stok işlemlerini kaydeden barkod okuyucu kullanılarak veri girişi yapılan sistemlerdir. Türkiye ve dünya genelinde onlarca farklı barkod sistemi bulunmaktadır. Bu barkod sistemleri işletmelerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Market, bakkal gibi işletmeler daha çok hızlı bir şekilde satışlarını gerçekleştirecekleri programlara yönelirken, giyim sektörü gibi işletmelerse stoklarını en iyi şekilde takip edecekleri ve firmalara olan ödemelerini takip edecekleri sistemleri tercih etmektedir. Kullanım olarak bazı farklılıklara sahip olsalar da aslında hepsinin en temelde istediklerini şey satışlarını doğru / hızlı bir şekilde gerçekleştirmek ve işleriyle alakalı tüm finansal süreçleri en doğru şekilde yönetmek.

Barkod sistemlerinin temelde olmazsa olmaz özelliklerini sıralamak gerekirse şu şekilde sayabiliriz 

Barkod sistemi satış işlemleri nasıl yönetilir?

işletme için en önemli işlem satış işlemleridir. Barkod sistemi içerisinde kuşkusuzdur ki en fazla kullanılan bölüm satış işlemlerinin gerçekleştirildiği satış sayfasıdır. Dolayısıyla bu  sayfanın sade, anlaşılır ve hızlı olması satışları gerçekleştirme ve kasadaki uzun kuyrukları engellemedeki payı büyüktür.

Barkod sistemi

Raporlar

Satış sayfası kadar önemli bir diğer sayfada Raporlar sayfasıdır. Çünkü yapılan tüm işlemlerin gün sonunda kontrol edileceği, toplam satış, gelir, gider ve kar değerlerinin öğrenileceği sayfa burasıdır. Bu sayfadaki hesaplamadaki bir hata firmanın ay sonunda kâr yaptığını zannederken aslında zarar etmesine sebep olabilir. Dolayısıyla buradaki tüm işlemler dikkatlice ve doğru yapılması firmanın kâra geçmesinde oldukça önemlidir

Barkod sistemi kullanmanın faydaları nelerdir? - V9EMlB

Raporlara ait tüm finansal değerler;

Müşteriler

Satışlarınızı yaptınız, raporlamanızı aldınız fakat bir şeye daha ihtiyacınız var değil mi? Müşteri ve cari hesap yönetimi. Satışlarınızı müşterilerinizin hesaplarına tanımlamak ve müşterilerinizin borç ve alacak bilgilerini takip etmek istiyorsunuz. Satışlarınızı gerçekleştirirken müşteri ismi alanından müşterinizi seçebilir veya yeni bir müşteri ismini yazarak “Açık Hesap” satış ile müşterinize veresiye satış yapabilirsiniz. Daha sonra müşteri hesabını görüntüleyip müşteriniz ödeme yaptığında ödemesini kaydedebilir ve kalan borcunu öğrenebilirsiniz. Dilerseniz müşterinizi SMS ile hesap özetini ve bakiyesini gönderebilirsiniz. 

Barkod sistemi kullanmanın faydaları nelerdir? - 6amX29

Tüm bunları ve daha fazlasını BenimPOS ile yapmanız çok kolay. BenimPOS perakende satış yapan işletmeler için barkod sistemi dir. Ücretsiz barkod sistemi ve ücretli barkod sistemi paketleri ile tüm işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Hangi esnaf koluna üye olursanız olun tüm işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?