Stok takibinin işletme içindeki önemi ve yeri

Stok takibi bir işletmenin satmak, tüketmek ya da üretimde kullanmak üzere edindiği bütün varlıklara genel anlamıyla stok denir. Stok takibi; ürünlerin üretilerek yada fabrikadan temin edilerek , kullanılmadan ya da müşteriye sunulmadan önce belli bir süre işletmenin bünyesinde beklettiği ürünlerin miktarıdır.

İşletmeler stok takibini neden yapmalıdır?

Stok takibi, bir işletmenin faaliyetini yürütebilmek için satmak amacıyla aldığı ya da satılacak olan ürünü üretmek için kullandığı demirbaşların kaydıdır. Bu kaydın amacı işletmenin kar marjını yükseltmek, işletmenin düzenli bir şekilde işleyişini yönetmek , karlılığını arttırmak için stok ve üretim maliyetlerini minimum seviyeye indirecek stoklama seviyesinde tutturmaktır. Stok; harcamaları, yatırımları en aza indirilerek müşterinin talep ettiği ürünü eksiksiz olarak karşılamaya çalışır. Bunun yanı sıra ürünün arz hızını yükseltmek, devamlı ve düşük maliyet ile ürünü sağlamak stok takibinin amaçlarındandır.

Stok takibinin KOBİ’ler için avantajı

Başarılı bir işletme kendi bünyesinde düzenin doğru bir şekilde sağlanması ile başlar. İşletme düzenli bir iş alanına sahip olmalı ve de sorunsuz bir şekilde iş akışını sürdürebilmelidir. İşletme kurmak kolaydır fakat problemsiz bir işletme kurmak kolay değildir. Günümüzde işletmeler özellikle pazarlamaya ağırlık vererek ürüne olan talebi arttırmaya yönelmiş olsalar en çok yaşayabilecekleri sorun stok kaynaklı sorunlardır. Bu nedenle profesyonel ve aktif kullanılabilen bir stok takibi önemlidir.

Stok takibinin işletme içindeki önemi ve yeri

BenimPOS, etkili ve doğru bir stok yönetimi yapmak için en önemli destekçiniz olacaktır. Stok takibi, mağazanızdaki ürün miktarını ve tüm ürünlerinizin toplam maliyetlerini görüntüleyerek ürün fiyatlandırmalarınızı en doğru şekilde uygulayabilirsiniz. İşletmenin karlılığını arttırmak ve işletmenin verimliliğini maksimize etmek için işletmeler kesinlikle stok takibi programı kullanmaları gerekiyor. Stok süreçleri işletmeler yazılımlar aracılığı ile stoğunu daha etkin ve hatasız bir şekilde yönetebilirler. stok listeleri otomatik olarak güncellenir ve ortaya çıkabilecek hatalar sıfıra indirilmiş olur. İşletmenin giderleri azalır ve böylece karını maksimum seviyeye çıkartır. Günlük satışlarınızı ve ürünlerinizi otomatik bir şekilde kayıt edilmesini sağlamaktadır. Bunlarının yanı sıra yazılım sistemi otomatik bir şekilde raporlama özelliği sunarak gelecek satışlara dair doğru tahminlerde bulunmanızı sağlayacaktır.

İyi bir stok takibinin faydası nedir?

İyi bir stok yönetimi depo takibinin doğru ve düzenli yapılmasını sağlamaktadır. Kritik stok sistemi ile mağazanızda belirli bir kotanın altına düşen ürünleri hızlı bir şekilde tedarik etmenizi sağlayan bu özellik ile ürünleriniz tükenmeden fark etmenizi sağlamaktadır. Stok hareket raporu ile tarih baz alınarak bütün stoklarınıza ulaşabilirsiniz. Ve stoklarınızın ödeme tipi, miktarı, birim fiyatı, toplam tutarına kadar detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda BenimPOS ile akıllı telefonlarınızdan, mağazanızda belirli bir kotanın altına düşen ürünleri hızlı bir şekilde tedarik etmenizi sağlayan bu özellik ile ürünleriniz tükenmeden fark edebilirsiniz. Sizler mağaza dışında olsanız bile mobil kullanarak stoklarınızın takibini çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. En önemlisi ise bulut tabanlı alt yapısı sayesinde her yerden stoklarınıza ulaşabilir, işletmenizin kontrolünü her zaman sağlayabilirsiniz. Şubeler arası transfer özelliği ile bütün stoklarınızın sayımını aynı anda gerçekleştirebilirsiniz.

Buraya tıklayarak şimdi BenimPOS’a ücretsiz olarak kayıt olup web, mobil ve masaüstü olarak tüm platformlarda stok işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.