Barkod okuyucu ve yazıcı olmadan stok takibi nasıl yapılır?

Barkod okuyucu, günümüzde kullanılması yaygınlaşan barkod okuyucular ışık kaynaklarıyla barkodlu yüzeye çarparak siyah çizgilerden beyaz boşlukları ayıran elektriksel sinyallerle çalışan cihaz , sayısal olarak sisteme veri akışını aktaran cihazlardır

Stok; Bir kobi’nin ortaya çıkabilecek ani ihtiyaçlarını ve ürünlerin kesintiye uğramadan sürdürülmesini sağlamak amacıyla kobiler tarafından elde bulunması gereken ihtiyaçtır. KOBİ’ler geleneksel yöntemlerde stok takibi yapmak için Excell gibi uygulamalar kullanarak manuel olarak işlem yapmaktadır.. Bazı KOBİ’ler ise defterlere yazarak not tutarlar. Defterlere yapılan kayıtlar, hayli bir zaman alsada hatalar yapılabilir. Defter ve kağıtlar kaybolabilir, müşteri geldiğinde müşteriyle ilgilenirken stoklar karışabilir veya stok ”eksik – fazla” çıkabilir. Stokların eksik çıkmasından dolayı ay sonu kar raporunuzda bazı ürünlerden zarar ettiğinizi fark edebilirsiniz.. Farklı yöntemlerle bu kaybın sebebini anlamaya çalışabilirsiniz fakat bu her zaman doğru sonucu size vermeyecektir. Ayrıca bu işlem zaman açısından oldukça maliyetli olacaktır. Sebebi bilinmeyen bir stok kaybını cebinizden karşılamak durumunda kalabilirsiniz.

Stok takip yazılımları ile stok takibi

KOBİ’lerin için ihtiyaç duydukları çözümler; stoklarla ilgili hataları anlık görmeleri, hata paylarının en az olmasını ve müşteriyle ilgilenirken bile stok girişlerinde kaldığı yerden devam etmektir. Hataların oluşmaması için farklı çözüm arayışına giren KOBİ’ler yeni arayüzler araştırmaktadır. Güncel teknolojilere sahip yazılımlar araştıran KOBİ’ler İyi bir stok takip programının gelişmiş raporlama özelliklerine sahip olmasını istemektedir. Çünkü raporlama bir işletmenin stok takibi konusunda en dikkat ettiği özelliklerden birisidir. Doğru raporlama her zaman işletmeyi doğru strateji ile yönetmeyi sağlayacaktır.

Yazılım arayışında stok takibi her KOBİ için çok önemlidir. Stok takibinde kritik stok uyarıları ile bir çok KOBİ kendi stoklarında bitmeye yakın olan ürünleri kolaylıkla tespit eder ve toptancılarından sipariş verebilir. Örneğin, bir ürünü çok satıyorsunuz ve bitmeye yakın ama siz elinizde bu ürünün bitmesini istemiyorsunuz. Müşteriler tarafından en çok tercih edilen ürünün siparişi için toptancıya sipariş geçmeniz gerekecektir. Manüel ürün takibi yapmak yerine kritik stok ile stok miktarını belirleyebilir ve ürün kritik stok miktarının altına düştüğünde sistem sizlere uyarı vereceği için kolaylıkla stok takibi yapabilirsiniz. BenimPOS stok takibi çözümüyle, sizlere saniyeler içerisinde ürün kartlarınızı oluşturma olanağı sağlamaktadır. .Böylece ürününüze ait tüm stok giriş ve çıkış hareketlerini takip edebilir, kritik stok uyarısı özelliği ile ürün stoklarınızda bitmeden toptancınızdan sipariş verebilirsiniz.

Barkod okuyucu ile stok takibi!

Barkodlu sistemler ise kobilerin işlemlerini kolaylaştıran barkod okuyucu cihaza entegre sistemlerdir. Barkod okuyucu cihazlar ile manüel olarak işlem yapmadan kolaylıkla ürünlerinizi okutabilirsiniz. Manüel olarak ürün kartı açmanın ve ürün takibi yapmanın zorluğuna karşın barkod okuyucu cihazlar ile oldukça hızlı ve pratik bir şekilde işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Barkod okuyucu ve yazıcı olmadan stok takibi nasıl yapılır? - 13654 15485 buyuk jpg 15485 buyuk
Barkod okuyucu

Yazılımla ve barkod okuyucu ile stok takibi

BenimPOS ile barkod okuyucu kullanmadan da Excell ile toplu şekilde ürünlerinizi hesabınıza aktarabilirsiniz. Birbirleriyle tam entegre çalışan web, mobil ve masaüstü uygulamaları personeliniz kasada masaüstü uygulama ile satış yaparken, siz de ofisinizde web uygulama üzerinden stok girişi yapabilirsiniz. Tek bir cihaza bağımlı kalınan yazılımlarda eş zamanlı olarak işlem yapmak mümkün olmadığından dolayı bazı hatalar meydana gelebilmektedir. Böylece hem bu hatalar ortadan kalkar hem de tekrar tekrar stokları girmekle uğraşmazsınız. Günümüzde yaygınlaşan yazılım ve barkod okuyucuları her zaman KOBİ’ler için bir seçenektir ama iyi bir yazılım ve iyi bir stok takibi bir KOBİ için bütün işlerini kolaylaştırırken vazgeçilmezi yapabilir. Kritik stoklu ürün takibinize bile destek verecek sistemlerde, satılan ürünlerinizin yerine biten ürünlerinizi zaman kaybı olmadan yenileyebilirsiniz..

Barkod okuyucuyu usb bağlantısıyla bilgisayarınıza bağlayarak, BenimPOS’la entegre bir şekilde çalışabilirsiniz. Stoklarınızı manüel girmektense, barkodu ile okutarak sisteme veri akışlarıyla stok miktarlarını hızlı bir şekilde girerek stoklarınızı oluşturabilirsiniz. Temelde pratik olması sayesinde manüel olarak zaman kayıplarınızı azaltarak minimuma indirebilirsiniz. Yoğunluk süreçlerinde ise müşterilerinizin isteklerini daha hızlı karşılayabilir ve müşterilerinizi kasada bekletmezsiniz.

Şimdi buraya tıklayarak BenimPOS’a kayıt olabilir ve ilk 1 ay ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz masaüstü uygulaması ile her zaman ücretsiz kullanmaya devam edebilirsiniz.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.