Barkodlu Satış Programı Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Şey

İşletmeniz küçük, orta veya büyük hangi tipte bir işletme olursa olsun barkodlu satış programı işletmeniz için kritik bir öneme sahiptir. Perakendecilik sektörü için temel bir ihtiyaç olmasının yanı sıra, günümüzde satış programları stok yönetimi, raporlama ve müşteri takibi gibi çözümlerle farklı taleplere de cevap vermektedir.

Satış ve stok takip yazılımlarının önemi, işletmeniz için doğru olan yazılımı seçme sürecinizi zorlaştırabilir. Çünkü en iyisini bulmak için hangi temel şeylere bakmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda en iyi barkodlu satış programını araştırırken kendinize sormanız gereken bazı sorulardan bahsedeceğiz.

1. Stok yönetimi için ihtiyacınız olan şeyler neler?

Barkodlu satış programı (POS) sistemlerinin en büyük avantajlarından biri, satılan ürünleri stoklardan otomatik olarak düşürebilmeleri, eldeki stok ve ürün bazında satış verileri gibi önemli ölçümleri çok daha doğru hale getirebilmeleridir. Ancak, işletmeniz sınırlı, nispeten karmaşık olmayan bir envanterle çalışıyorsa (örneğin, boyut, stil veya renk bakımından çok az değişiklik gösteren yalnızca birkaç yüz ürün) – gelişmiş envanter yönetimi özelliklerine sahip bir POS sistemi seçmek boşa yatırım olacaktır. Sorulması gereken kilit sorular:

  • Mağazanızda kaç kalem ürün bulunuyor?
  • Her ürüne benzersiz / tekil bir ürün olarak mı yoksa bir kalem ürünün tüm çeşitlerini ayrı ayrı mı değerlendiriyorsunuz?
  • Ürünün değişen renkleri / boyutları varsa tedarikçilerden ürünü nasıl sipariş ediyorsunuz? Ürün özelliklerinin bir varyant / değişken olarak mı değerlendirilmesi gerekiyor?
  • Personeller stok takibi yapabilmeli mi? Personellerin stok yönetimi yetkileri ne olmalı?

2. Barkod sisteminizin hangi ek işlevleri sağlamasını istersiniz?

İhtiyaçlarınız şu anda oldukça basit olsa bile, bu işleriniz büyüdükçe genişlemeyeceği anlamına gelmez. Gelecekte sisteminizin sunmasını isteyebileceğiniz ek özellikleri göz önünde bulundurun, örneğin:

  • Detaylı raporlama; satış raporlaması, ürünsel raporlama, ürün grubuna göre raporlama, personel bazlı raporlama, stok hareket raporu vb.
  • Müşterinin satın alma geçmişini ve gelecekteki pazarlama için diğer verileri ile müşteri sadakat programlarını yakalamanızı sağlayan müşteri pazarlaması (SMS ve WhatsApp ile alışveriş fişi veya hesap özeti gönderimi).
  • Stok transfer işlemleri ile mağazalarınız arasında mal aktarımı ve mağazalar arası ürün aramaya izin vererek, her mağazanın bir bakışta diğer mağazaların elindeki envanteri görmesini sağlamak.
Barkodlu satış programı cari hesap yönetimi
Barkodlu satış programı cari hesap yönetimi

3. Barkodlu satış programı ile ne tür çevre birimlerine ihtiyacınız olacak?

POS sistemi donanımı, kasiyerin dokunmatik ekranı ile sınırlı değildir. Bu işlem ek bir maliyete girmeden herhangi bir bilgisayar veya mobil cihaz ile de yapılabilmelidir. Yazılımınız BenimPOS’da olduğu gibi tüm barkod okuyucu, termal / barkod yazıcı ve terazilere destek vermektedir. Siz dilediğiniz cihazı tercih edebilirsiniz. Depo sayımı için el terminali gibi yüksek maliyetli donanımlara ihtiyaç duymazsınız. Böylece bu cihazlara yapacağını yatırımı mağazanız veya ürünleriniz için harcayabilirsiniz.

4. POS sistemi hangi güvenlik özelliklerini sunuyor?

Güvenlik, temel bilgilerden (satış detayları, ödeme işlemleri ve parola korumalı erişim), kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı korunak için POS sisteminin sahip olması gereken en temel şeydir. Bir perakendeci için veri her şeydir. Çünkü tüm ticari hayatını bu veriler üzerine inşa ederek hareket etmektedir. Bu yüzden barkodlu satış yazılımının en iyi şekilde güvenlik önlemleri alması gerekir. Yüksek miktarda ödeme giriş – çıkışı yapan perakendeciler, uygun pos sistemi ile kendi ve müşteri verilerini en güvenli şekilde koruyarak olası bir tehlikeden etkilenmez. Bu aşamada bulut tabanlı barkodlu satış yazılımı tercih etmek verilerin güvenli olarak saklanma durumuna katkı sağlayacaktır.

İşletmenizin mevcut ihtiyaçlarını karşılarken, gelecekteki büyümesi için de ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir POS sistemi bulmak zor olabilir. Farklı çözümleri değerlendirirken hem kısa hem de uzun vadeli gereksinimleri göz önünde bulundurun.

Tüm bu ihtiyaçlarınıza çözüm olarak BenimPOS’a kayıt olarak inceleyebilirsiniz. Dilerseniz buraya tıklayarak WhatsApp’dan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.