Hızlı satış programı nasıl kullanılır?

Hızlı satış programı mağazanızda yaptığınız satış işlemlerine kaydetmenizi sağlayan yazılımlardır. Bu programlar ile gün içerisinde yapmış olduğunuz satışları görebilir stoklarımıza takip edebilirsiniz. Hızlı satış programlarına perakende sektöründe çalışan tüm esnaflar kullanabilir. Bu programlar barkod programı, barkod sistemi ve barkod yazılımı olarak da adlandırılabilir.

Bir hızlı satış programının temelde yaptığı şey oluşturmuş olduğunuz ürün stok kartlarına göre ürünlerinizi fişe eklemektir. Ürünlerinize üzerlerinde bulunan barkod numaralarına göre hesabınıza eklersiniz. Ardından satış yap sayfasına geldiğinizde ürünlerinizin barkod numaralarını okutursunuz. Ürünün birim satış fiyatına ve fişe eklediğiniz adete göre toplam tutarı hesaplanır. Fişte yer alan tüm ürünlerin tutarına göre ise fiş tutarı hesaplanır.

hızlı satış programı
Hızlı satış programı nasıl kullanılır?

Hesabınızda olmayan veya şarküteri kuruyemiş manav gibi alanlarda bulunan ürünleri muhtelif ürün diyerek ürün tutarı ile fiş ekleyebilirsiniz.

Sağ tarafta yer alan diğer bölüm olan hızlı ürün ekle alanı ile ürünlerinizi üzerlerine tıklayarak hızlı bir şekilde fişe ekleyebilirsiniz. Hızlı ürün ekle grubu içerisine barkodsuz ürünlerinizi veya kasada okutulması zor olan ürünlerinizi ekleyebilirsiniz

Arama ikonuna tıklayarak ürünlerinizi isimlerine göre arayarak ekleyebilirsiniz. örneğin bir müşteriniz bir ürünü aldı ve parasını kasaya bırakarak hızlı bir şekilde mağazadan ayrıldı. Bu tarz bir durumda gidip ürünü raftan alıp kasaya getirip barkodunu okumak yerine ürün ismi ile arama alanında ürünü arayarak bir şey deyip satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Satışlarınızı 4 farklı ödeme tipine göre kaydedebilirsiniz. Ödeme tipi nakittir. müşterilerimizden aldığımız nakit ödemeleri satışlarını türüne kaydedersiniz. Böylece gün sonunda kasamızda olması gereken nakit tutarına takip edebilirsiniz.

Bir diğer ödeme tipi ise pos’dur. Kredi kartı olarak aldığınız ödemeleri sisteme pos ödemesi olarak kaydedersiniz. Böylece gün sonunda Z raporu aldıktan sonra Z raporundaki tutar ile sistemdeki pos ödeme tutarını karşılaştırarak bir sonu satışlarımızın takibine kolayca yapabilirsiniz.

Üçüncü ödeme tipi ise açık hesaptır. Açık hesap ödeme tipi müşterilerinize veresiye borç olarak yaptığınız satışlar ifade etmektedir. Bir cari hesabı yani müşteriyi seçtikten sonra ödeme tipi olarak açık hesaplar satış yaparsanız toplam tutarı müşterinin hesabına borç olarak yansır. Müşteriniz ödemesinin bir kısmında bir kısmı ile kredi kartı ile yaptıysa ödeme tip olarak parçalı ödeme seçeneğinden yapmış olduğu nakit ve kredi kartı tutarlarını yazarak satış kayıt edebilirsiniz.

Sayfanın sağ üst alanından fiş toplam tutarını görebilirsiniz. Fiş toplam tutarının yanındaki kutucuktan ise müşterinizin yaptığı ödeme tutarını girerek para üstünü hesaplayabilirsiniz.

Müşterinize iskonto tanımlamak istiyorsanız bu işlemi iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Dilerseniz lira bazlı olarak iskonto dilerseniz de yüzdesel olarak iskonto uygulayabilirsiniz.

Hızlı satış programı sadece web’demi çalışır?

BenimPOS ile satış işlemini gerçekleştirmek işte bu kadar basit. Tüm bu sürece isterseniz BenimPOS Mobil uygulaması ile Android cihazlarınızdan da gerçekleştirebilirsiniz. BenimPOS Mobil Android telefonunuza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. ayrıca internet olmadığı durumlarda BenimPOS Masaüstü uygulaması ile de satışlarınızı devam edebilirsiniz. BenimPOS Masaüstü uygulamasına ise buradan ulaşabilirsiniz. BenimPOS’u eş zamanlı olarak sınırsız cihazda sınırsız kullanıcı ile kullanabilirsiniz.

Şimdi BenimPOS'u 1 Ay Ücretsiz Deneyin
Bulut tabanlı satış ve stok takip yazılımı olan BenimPOS ile işletmenizi yönetin. 1 ay boyunca ücretsiz olarak tüm uygulamalarımızı deneyin.